Blog
Rzeczywisty obraz
W artykule znajdziesz:
Rzeczywisty obraz jest jednak znacznie bardziej skomplikowany, a jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest obrót Ziemi. Skutkiem wirowania naszego globu jest siła Coriolisa, która odchyla główny system wiatrów i tworzy na powierzchni Ziemi kilka równoleżnikowo ułożonych stref, w których wiatry wieją. Na strefy te nakłada się cykl rocznych zmian pogodowych, zdeterminowanych nachyleniem osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny ekliptyki. To właśnie owo nachylenie sprawia, że w ciągu 12 miesięcy każdy region przechodzi cykl okresowych zmian pogodowych, gdy strefy przemieszczają się z jednej półkuli na drugą, powodując na przemian zimy i lata (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zarówno dla zwykłego obserwatora, jak i dla meteorologa-profesjonalisty pogoda jest stałym źródłem zagadek. Kiedy rozwikłamy wszystkie jej „dlaczego?" i zdobędziemy dogłębną wiedzę o niej, wówczas uświadomimy sobie jej delikatną równowagę i potencjalne zagrożenia wynikające z jej ewentualnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Współczesna technika umożliwia wykonywanie niewiarygodnych wręcz zdjęć satelitarnych przedstawiających obraz atmosfery na całym globie. Na obrazach tych możemy jednak dostrzec tylko chmury i burze, a nie same wiatry. Ponieważ zaś nasza wiedza o nich nie jest kompletna, więc i prognozy pogody zawierają sporo niepewności.
Współcześni meteorologowie potrafią prognozować pogodę z niezbyt wielką dokładnością. Tym bardziej zdumiewające są więc postępy, jakie w zgłębianiu jej tajemnic poczynili nasi przodkowie. Już starożytni Grecy dokonali pierwszych, niepewnych kroków na drodze do zrozumienia roli wiatrów, które uważali za nadludzkie istoty (uprawnienia budowlane).
W roku 40 p. n. e. symboliczne wyobrażenia wiatrów zostały uwiecznione na rzeźbionym fryzie ośmiokątnej Wieży Wiatrów, wzniesionej w pobliżu ateńskiego Akropolu. Na jej szczycie znajdowało się urządzenie wskazujące jedną z wyrzeźbionych na budowli twarzy. Każda z nich odpowiadała innemu kierunkowi wiatru, który niósł ze sobą inną pogodę. Notos - twarz południowa - oznaczał deszcz, a Lipos - twarz południowo-zachodnia - dobrą żeglugę (program egzamin ustny).
Rozwikłanie tajemnic
Największy postęp w rozwoju wiedzy o światowym systemie wiatrów osiągnięto wraz z hiszpańskimi, portugalskimi i angielskimi wyprawami do Nowego Świata, które rozpoczęły się w XV wieku. W roku 1735 postawił on hipotezę, że intensywne nagrzewanie przez Słońce rejonów równikowych powoduje unoszenie się ciepłego powietrza i jego odpływ w kierunku biegunów. Gdy powietrze się schładza, opada i przemieszcza z powrotem ku równikowi zajmując miejsce kolejnej „porcji" unoszącego się ku górze powietrza równikowego - w ten sposób rodzą się pasaty (opinie o programie).
Hadley doszedł do wniosku, że pasaty na obu półkulach wieją ku równikowi z kierunków wschodnich, gdyż Ziemia obraca się właśnie na wschód. Stwierdził, że powietrze porusza się wraz z powierzcych z północy lub południa ku równikowi odchylony jest ku wschodowi. Taki skutek wirowania Ziemi nosi nazwę efektu Coriolisa, od nazwiska francuskiego matematyka Gasparda Gustawa Coriolisa (1792-1843). Wskutek tego zjawiska na półkuli północnej kierunki wszystkich wiatrów odchylane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na południowej zaś - przeciwnie do tego ruchu (segregator aktów prawnych).
W dziewiętnastym stuleciu uczeni zaczęli gromadzić olbrzymie ilości danych o ciśnieniu atmosferycznym. Pomiary te wskazywały na istnienie pionowych prącielowi Williamowi Ferrelowi (1817- 1891) opracowanie pierwszego trójwymiarowego modelu globalnej cyrkulacji atmosfery. Podobnie jak Hadley również Ferrel sugerował, że ciepłe, wilgotne powietrze unosi się nad równikiem i porusza w kierunku biegunów. Na szerokości około 30 na obu półkulach powietrze schładza się i opada, tworząc strefę wysokiego ciśnienia, z której wiatry powracają ku równikowi w postaci pasatów (promocja 3 w 1).
Rozwikłanie tajemnic tych groźnych zjawisk pogody starowi największe wyzwanie dla współczesnej meteorologii - aby można było opracowywać dokładne ostrzeżenia i podejmować akcje zapobiegawcze.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32