Blog
Rzut fundamentu
W artykule znajdziesz:
Często jednak rzut fundamentu bywa bardziej rozległy i trzeba wprowadzać studnie filtracyjne odciągające wodę również w środkowej części, wewnątrz obrysu fundamentu. Obliczenie hydrologiczne musi być w każdym wypadku oparte na ogólnych przytoczonych uprzednio zasadach, przy czym trzeba mieć na uwadze możność dobrego uszczelnienia płyty fundamentowej w tych miejscach, gdzie zakłada się, a następnie wyciąga studnie filtracyjne (program uprawnienia budowlane na komputer). To ostatnie zagadnienie można rozwiązać w dość prosty sposób, otaczając rurę filtracyjną odcinkiem rury nieco szerszej, rura ta zaopatrzona w kołnierz, może być rozcięta w kierunku pionowym na dwie połówki w celu umożliwienia ustawienia jej na miejscu wówczas, gdy rura filtracyjna już jest powiązana w górze z rurą poziomą. Po zakończeniu pompowania należy możliwie szybko odłączyć od rury poziomej rury filtracyjne, wyciągnąć je i zapełnić szczelnie betonem wytworzone w betonie otwory, jak gdyby ,,zakorkowując“ je (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zwykle nie dołączamy osobnej pompy do każdej zaprojektowanej studni, lecz dołączamy jedną pompę do grupy studzien. W tym celu grupujemy studnie tak, żeby odległości ich od pompy nie były zbyt duże i żeby można było liczyć wskutek tego na mniej więcej jednakowy wydatek z poszczególnych studzien (uprawnienia budowlane).
Ruch wody
Ruch wody w poziomych rurach łączących należy projektować powolny, w granicach 0,5-1 m/sek. Do obliczenia instalacji trzeba przyjmować pewien zapas, wprowadzając do rachunku Q’ =1,5 do 2 Q. Moc pomp Np = QH KM, gdzie H’ = Hi + -h H2 + H3, przy czym Hi - wysokość zasysania, Ho - strata naporu wody w rurach przy zasysaniu i tłoczeniu, łącznie z wysokością tłoczenia, H3 - strata naporu przy przejściu wody przez filtr (strata ta zwykle wynosi ok. 0,5 m, lecz przy częściowym zatkaniu siatki może wzrosnąć znacznie, np. do 3 m), t)i = 0,4-0,6, współczynnik wydajności pracy pomp Rury filtracyjne wytwarza się najczęściej przez wyrobienie w nich na długości zaprojektowanego filtru dużej ilości pionowych wydłużonych szczelin lub okrągłych otworów, obwija się je następnie drutem 0 3-4 mm, a następnie otacza gęstą siatką 1, którą co 3 m umocowuje się pierścieniem 2 (program egzamin ustny). Rury filtracyjne bywają stalowe, kamionkowe, miedziane lub drewniane. W ZSRR stosują nieraz rury złożone z klinowatych listewek; przez zakładanie listewek kolejno o różnej długości otrzymuje się rurę ze szczelinowymi prześwitami. Siatki używa się mosiężnej lub z krzemowego brązu. W braku takiej siatki można założyć stalową ocynkowaną, jednak jest to niezbyt pożądane, gdyż tego rodzaju siatka może być użyta tylko jednokrotnie do jednej studni, ulega bowiem łatwemu zniszczeniu (opinie o programie).
Najbardziej odpowiednie okazują się siatki o wężykowym powiązaniu drutów (segregator aktów prawnych). Można zalecić zakładanie w zwykłych warunkach (k = 0,0008-^0,0025 m/sek) siatki z drutów podłużnych 0 0,4- 0,5 mm, rozstawionych osiowo w odstępach 2,5-r-3 mm, z poprzeczną plecionką z drutów 0 0,34-0,37 mm ściśle do siebie przylegających. Gdy wprowadza się dodatkową osłonę filtracyjną, żwirową, stosuje się raczej siatki drobniejsze, mające druty podłużne 0 0,34 mm rozstawione co l,8-ś-2 mm i poprzeczną plecionkę z drutów 0 0,24-M),28 mm w ścisłym dotyku wzajemnym. Jak podaje Kyrieleis, siatki o plecionce „wężykowej” lepiej opierają się zamulaniu niż zwykłe siatki druciane mające oczka kwadratowe. Oprócz zamulania nieraz zagrażają zanieczyszczeniem znaczniejsze zawartości w wodzie związków żelaza, wapnia, siarki lub niektórych soli; związki te mogą nieraz zatykać siatki filtracyjne, a czasem niszczyć materiał przewodów rurowych. Gdy powstają obawy tego rodzaju można zalecić rury z lanego żeliwa pokrytego asfaltem lub rury wytworzone z listewek drewnianych. Siatki filtracyjne można zastąpić filtrami żwirowymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32