Blog
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
W artykule znajdziesz:
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są określone przez prawo budowlane – przepisy te mają wkrótce z niego zniknąć i trafić do przygotowywanej właśnie ustawy o architektach i inżynierach (program na komputer). Niestety projekt zawiera wiele rozwiązań, z którymi nie zgadza się Polska Izba Inżynierów Budownictwa (program na telefon). Pierwsze komentarze dotyczącej nowej ustawy o architektach i inżynierach miały formę apelu, aby wszelkie regulacje w zakresie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie pozostawić w obecnej ustawie (https://uprawnienia-budowlane.pl). Polska Izba Inżynierów Budownictwa wskazała iż to pojęcie jest tak ściśle związane z procesem budowlanym, że wystarczy doprecyzować jego zasady.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa wskazuje również, że w projekcie nie ma samodzielnej funkcji technicznej dla osoby sprawdzającej projekty. Funkcja ta musi być utrzymana, a do tego konieczne jest podwyższenie wymogów dla specjalistów zajmujących się tą właśnie kwestią (program na egzamin ustny).
Polska Izba Inżynierów Budownictwa
Pojawiła się nawet propozycja, żeby do sprawowania tej funkcji konieczne było przynajmniej 5 lat praktyki przy projektach oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń (promocja 3 w 1). Według Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa będzie to miało wpływ na podwyższenie poziomu wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w zakresie sprawdzania obiektów.
Jednakże Polska Izba Inżynierów Budownictwa uważa z niezrozumiałe rozdzielenie wykazów samodzielnych funkcji technicznych w zawodzie architekta oraz inżyniera (segregator). Wynika to z faktu, że merytorycznie obie funkcje dzieli bardzo dużo, natomiast w przepisach różnią się tylko jedną pozycją. Pojawiła się już nawet wątpliwość, czy przepisy w aktualnej wersji nie sprawią, że architekci będą mogli sprawować na budowie funkcje kierownika budowy. W projekcie wątpliwości wzbudza także funkcja rzeczoznawcy budowlanego – jest ona nowa, ale już pojawiły się problemy z powodu niejasnych zapisów dotyczących kompetencji tego rzeczoznawcy. Ustawa stale jest dopracowywana, dlatego wiele wątpliwości udało się już rozwiać (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32