Blog
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – kto może je pełnić?
W artykule znajdziesz:
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – kto może je pełnić?
Wszystkie najważniejsze informacje związane z pełnieniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w Polsce są określone w ustawie Prawo budowlane (program na komputer). Zgodnie z tym dokumentem osoby, które posiadają uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, są zobowiązane do samodzielnego rozwiązywania zagadnień technicznych, architektonicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a także do fachowej oceny zjawisk technicznych (program na telefon).
W ustawie określono, że samodzielne funkcje techniczne to przede wszystkim działalność, która obejmuje:
• kierowanie budową lub robotami budowlanymi,
• projektowanie lub sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych oraz pełnienie nadzoru autorskiego,
• pełnienie nadzoru inwestorskiego,
• sprawowanie kontroli technicznej w zakresie utrzymania obiektów budowlanych (program egzamin ustny).
Do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie uprawnione są wyłącznie osoby, które mają odpowiednie wykształcenie techniczne oraz praktykę zawodową. Zarówno wykształcenie, jak i praktyka zawodowa, muszą być dopasowane do stopnia złożoności wykonywanej pracy, jej rodzaju oraz wszelkich innych wymagań związanych z pełnioną funkcją. Wspomniane predyspozycje muszą być potwierdzone decyzją, którą nazywa się uprawnieniami budowlanymi. Uprawnienia są wydawane przez odpowiedni miejscowo organ samorządu zawodowego (opinie o programie).
Przepisy odrębne
W celu uzyskania uprawnień budowlanych trzeba mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie i praktykę zawodową, ale również przejść postępowanie kwalifikacyjne, którego zwieńczeniem jest egzamin sprawdzający znajomość procesu budowlanego w teorii oraz praktyce (segregator aktów prawnych). Osoby, które mogą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, muszą wypełniać swoje obowiązki zgodnie z przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej, a także z należytą starannością, dbając o odpowiednią organizację, jakość oraz bezpieczeństwo pracy (promocja 3 w 1). Do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie uprawnione są także osoby, których kwalifikacje uznano na zasadach znajdujących się w przepisach odrębnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32