Blog

26.11.2021

Umieszczenie sztucznych zbiorników wodnych

W artykule znajdziesz:

Umieszczenie sztucznych zbiorników wodnych

Umieszczenie sztucznych zbiorników wodnych

Jako środki zaradcze należy stosować:
- Umieszczenie sztucznych zbiorników wodnych na gruntach trwałych z niskim poziomem wód gruntowych. Grunt pod zbiornikiem powinien być dobrze przepuszczalny dla wody i mieć minimalną zdolność podciągania wód kapilarnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Przeprowadzenie drenowania w przypadku podnoszenia się zwierciadła wód gruntowych, ażeby w okresie mrozów utrzymać wody na poziomie wykluczającym wysadziny gruntu.
- Pod dnem zbiornika powinna być ułożona warstwa materiału ocieplającego lub zastosowany podkład z piasku lub żwiru (tłucznia) grubości 0,80-1,10 m niezdolny do podciągania kapilarnego wody.

Poziom wody gruntowej nie powinien przekraczać granicy przemarzania gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli nie można uzyskać pod dnem zbiornika do głębokości zamarzania dna zbiornika 0,80-1,10 m suchej warstwy gruntu nawet sztucznie nasypanego (piasek, żwir, tłuczeń, żużel), to warstwy te należy odizolować zarówno od wody od strony gruntu, jak i od strony zbiornika. Ze względu na możliwość przedostania się wody ze zbiornika do warstwy ocieplającej wskutek nieszczelności ścian lub dna zbiornika, należy przewidzieć drenowanie warstwy ocieplającej, umożliwiające odsączenie z niej wody z przecieków.
Izolacja wodoszczelna pod warstwą ocieplającą może być wykonana na warstwie glinobetonu lub betonu o grub. 5-10 cm i powinna składać się z kilku warstw papy na masie bitumicznej.

Warstwa ocieplająca może być wykonana z materiału o mniejszym współczynniku przewodnictwa cieplnego i może mieć odpowiednio mniejszą grubość. Zamiast piasku i grubszego kruszywa może być wzięty żużel granulowany lub paleniskowy, jak również inne materiały ocieplające.

Grubość warstwy ocieplającej

Grubość warstwy ocieplającej można obliczyć stosując wzory do obliczania przegród cieplnych. Istnieje szereg prób wyprowadzenia wzorów specjalnie przeznaczonych dla warstwy ocieplającej gruntu (uprawnienia budowlane).
Wielkości at i ct2 można określić na podstawie istniejących tablic lub przy pomocy badań laboratoryjnych.
Oczywiście warstwa ocieplająca wtedy spełni swoje zadanie, jeżeli będzie odpowiednio sucha, a więc zaizolowana od wody gruntowej i użytkowej (program egzamin ustny).

W okresie wykonywania robót ułożenie izolacji i wykonywanie zabezpieczeń od wody jest łatwe, natomiast wykonanie poprawek przeciekającego basenu, posadowionego wprost dnem na gruncie, jest bardzo trudne i związane przede wszystkim z układaniem izolacji od wewnątrz. Zmusza to do wykonania nowej wierzchniej obudowy i powoduje zmniejszenie objętości zbiorników, co np. w basenach pływackich jest połączone z dyskwalifikacją basenu wyczynowego jako nie nadającego się wymiarami do zawodów pływackich (opinie o programie).
Jeżeli warstwy ocieplające nie są należycie wykonane, nakładanie warstw od wewnątrz nie zawsze pomaga, ponieważ nie usuwa podstawowych błędów konstrukcji zbiornika.
Zbiorniki sztuczne z dnem bezpośrednio ułożonym na gruncie wtedy pracują należycie, jeżeli wody gruntowe zalegają głęboko, a wysoka warstwa grubego piasku oddziela dno zbiornika od wody. Zbiorniki takie trwają długie lata, mając tylko jedyną izolację zabezpieczającą przed wyciekaniem wody ze zbiornika.

Na podstawie licznych doświadczeń stwierdzono, że wysadziny mogą mieć również miejsce nawet w gruntach względnie suchych, w których nie stwierdzono obecności wód kapilarnych. Jak wynika z badań, wody błonkowate i para wodna mogą przemieszczać się w gruncie wskutek zmian termicznych. Woda błonkowata zamarzając zamienia się w kryształki lodu, które pocieniają warstewkę wody błonkowatej (segregator aktów prawnych). Cieńsze warstewki natychmiast pogrubiają się kosztem dolnych i w ten sposób powstaje ruch wilgoci do strefy zamarzania i tworzenie się soczewek lodowych.

Obrona przed tego rodzaju wysadzinami jest dosyć trudna. Stosuje się warstwy paroizolacji i wprowadza się sole obniżające temperaturę zamarzania.
Niewielkie zbiorniki, jak np. w ogrodach zoologicznych, botanicznych, oraz stosowane w przemyśle do specjalnych celów, można budować na fundamentach jako wolnostojące przy jednoczesnym odprowadzeniu wód gruntowych za pomocą drenażu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami