Blog

08.01.2020

Schody drewniane

W artykule znajdziesz:

Schody drewniane

Schody drewniane

Schody drewniane mają zastosowanie w domach o dwóch kondygnacjach, w domach jednorodzinnych i w budynkach gospodarczych. Stosowanie schodów drewnianych w budynkach o więcej niż 2 kondygnacjach jest zabronione (program na komputer). Schody wykonuje się głównie z drewna sosnowego. Podnóżki schodów o większym ruchu oraz schodów w lokalach reprezentacyjnych wykonuje się z drewna dębowego. Drewno powinno być odpowiednio przeschnięte (program na telefon). Podnóżki szersze od 24 cm wykonuje się zwykle zamiast z jednej z 2 desek łączonych na wpust i grzebień i sklejanych, gdyż deski węższe mniej się paczą. Wszystkie części składowe przed zmontowaniem schodów powinny być dobrze 1 ściśle dopasowane. Istnieje szereg odmian schodów drewnianych, a mianowicie: drabiniaste, policzkowe, siodłowe i inne. Schody drabiniaste mają zastosowanie w budynkach gospodarczych jako schody piwniczne i strychowe w małych domkach i jako różne schody pomocnicze (program egzamin ustny). Kąt pochylenia tych schodów dochodzi do 60°. Podnóżki stopni wykonywane z desek o grubości 44-5 cm i szerokości 254-30 cm, są wsunięte w gniazda policzków na głębokość 24-2,5 cm. Połączenie może być przy tym na tzw. jaskółczy ogon lub bez niego, ale z przybiciem gwoździami. Przednie krawędzie podnóżków są odległe w rzucie poziomym o 174-20 cm. Przednóżków w stopniach nie ma. Policzki o grubości 5-f-7 cm i szerokości 234-28 cm są wcięte zazwyczaj w belki stropowe (opinie o programie). Schody policzkowe ze stopniami osadzonymi w policzkach. Grubość desek podnóżków w tych schodach wynosi 44-5 cm, przednóżków 24-3 cm, policzków 64-7 cm.

Słupek poręczowy

Przednóżek wpuszcza się na półwpust w podnóżek górny i przytwierdza gwoździami lub wkrętami do tylnej bocznej powierzchni podnóżka dolnego (segregator aktów prawnych). W celu zapobieżenia późniejszemu skrzypieniu schodów po zeschnięciu się. górny brzeg przednóżka powinien być o 3-S-5 mm wyższy w środku niż na końcach. Każdy bieg montowany jest przez osadzenie podnóżków i przednóżków w gniazdach policzków głębokich na 2-2,5 cm i ściągnięcie ze sobą obydwóch policzków za pomocą 2 ściągów z nagwintowanymi końcami. Montując podnóżki nadaje się im wygięcie sprężyste ku górze na wspomniane 3-r-5 mm, aby później po skurczeniu się dobrze przylegały do przednóżków, nie powodując skrzypienia. Policzki dolnego biegu parteru są zwykle wcięte w specjalny legar i w słupek poręczowy, z którym ponadto są ześrubowane (promocja 3 w 1). Legar powinien być unieruchomiony przez zakotwienie w fundamencie bądź przez umocowanie do stropu piwnicznego. Przestrzeń pod dolnym biegiem parteru jest zwykle w domach mieszkalnych osłonięta cienką ścianką.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami