Blog
Schody metalowe
W artykule znajdziesz:
Schody metalowe
Schody metalowe wykonywano dawniej z żeliwa obecnie robi się je ze stali. Schody ze stopniami stalowymi odznaczają się lekkością w porównaniu ze schodami żelbetowymi, kamiennymi i ceglanymi, nie wytrzymują jednak temperatury pożarowej. Stopnie stalowe wkrótce po wybuchu pożaru tak się rozgrzewają, że chodzenie po nich staje się niemożliwe (program na komputer).
W temperaturze powyżej 500°C następuje znaczne odkształcenie stali, zaś przy wyższej temperaturze często następuje zawalenie się schodów. Z tego względu schody stalowe stosowane są przeważnie tylko jako schody pomocnicze lub schody w obrębie jednego pomieszczenia, np. w halach maszyn itp (program na telefon).
Policzki wykonywa się w lekkich schodach z blach o grubości nie mniejszej od
5 mm, a w schodach bardziej obciążonych — z blach z kątownikami lub z ceowników.
Najprostsze stopnie składają się tylko z podnóżków z blachy gładkiej lub rowkowanej, przymocowanych za pomocą kątowników do policzków. Mocniejsze stopnie wykonywa się z odnóżkami z blachy usztywnionej przy przedniej krawędzi za pomocą kątowników (program egzamin ustny).
Bardzo mocne stopnie
Bardzo mocne stopnie wykonywa się z podnóżkami i przednóżkami umocowanymi do policzków i między sobą za pomocą kątowników. Spotyka się także schody, w których stopnie uformowane są za pomocą płaskowników o szerokości 50-i-60 mm i grubości 6-7-8 mm wygiętych i przynitowanych z wierzchu do belek policzkowych. Na płaskownikach przynitowane są podnóżki z blachy wraz z kątownikami krawędziowymi (opinie o programie). W schodach metalowych można wykonywać podnóżki z innych materiałów mniej śliskich, jak drewno, żelbet. Oprócz schodów metalowych stosuje się w budynkach drabiny lub klamry stalowe (wyjścia z klatek schodowych na dach lub stropodach oraz drabiny ewakuacyjne itd.) (segregator aktów prawnych). Szerokość drabin (klamer) waha się w granicach 40 do 60 cm, maksymalny odstęp szczebli nie powinien przekraczać 33 cm, a odległość szczebli od lica ściany powinna wynosić co najmniej 15 cm, jednak nie więcej niż 40 cm.
Pręty pionowe drabin powinny być wyprowadzone co najmniej 90 cm ponad płaszczyznę najwyższego poziomu, na który prowadzą. Przy zastosowaniu klamer powinien to być przynajmniej jeden pionowy sztywny pręt przymocowany do ostatnich dwóch lub trzech klamer. Odstęp zamocowania drabin w ścianie powinien wynosić od 1 do 3 m w zależności od sztywności pionowych elementów konstrukcyjnych drabiny (promocja 3 w 1). Stałe drabiny pionowe o długości większej niż 3 m powinny być zaopatrzone w obręcze zabezpieczające o średnicy 75 cm lub w osiatkowania zabezpieczające.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32