Blog
Typowe grupy prac
W artykule znajdziesz:
Przy prostych i krótkich operacjach technologicznych, jednostajnej pracy, pracach nie wymagających dużej koncentracji uwagi i małym poziomie hałasu można stosować muzykę o większej wyrazistości i żywości poszczególnych utworów, bogatszej instrumentacji, większej różnorodności gatunku i stylu, zawierającej dużo partii wokalnych, a więc piosenek i pieśni chóralnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy wykonywaniu z napięciem prac skomplikowanych, wymagających dużej koncentracji uwagi, a składających się z dużej liczby i rodzajów różnych dłuższych operacji, stosuje się program muzyczny spokojniejszy, bardziej melodyjny i liryczny, z mniejszą liczbą piosenek i pieśni chóralnych.
Przyjęto cztery typowe grupy prac, podczas których zaleca się stosowanie muzyki:
- Proste prace montażowe wykonywane w określonym sztywnym rytmie wzdłuż linii technologicznej, np. podczas produkcji pudełek kartonowych, napełniania butelek lub produkcji obuwia.
- Złożone prace montażowe wykonywane w ustalonym rytmie na linii technologicznej, np. podczas produkcji zegarków, aparatów radiowych, telewizyjnych lub telefonicznych.
- Proste operacje na maszynach wykonywane w dowolnym rytmie w hałasie o podwyższonym poziomie, a więc przeważnie w ochronnikach słuchu ze słuchawkami, np. na wydziałach obróbki plastycznej drobnych elementów, wydziałach obróbki mechanicznej, w przemyśle precyzyjnym, narzędziowym, elektrycznym itp.
- Złożone operacje wykonywane ręcznie, wymagające zwiększonego skupienia uwagi, dokładności, natężenia wzroku, np. o charakterze kontrolno-pomiarowym, kontrolno-sterowniczym lub sterowniczo-regulującym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oprócz dostosowania rodzaju muzyki do charakteru wykonywanej pracy, jej program musi określać liczbę, długość oraz porę nadawania poszczególnych audycji przeznaczonych dla danej zmiany. Program należy ułożyć dla pojedynczej zmiany, dla poszczególnych zmian tygodnia, miesiąca, kwartału oraz roku (uprawnienia budowlane).
Intensywność wykonywanej pracy
Intensywność wykonywanej pracy w ciągu jednej ośmiogodzinnej zmiany rozdzielonej w połowie przerwą na śniadanie. Na początku tej zmiany (odcinek AB wykresu), jak również zaraz po przerwie (odcinek EF wykresu) intensywność pracy wzrasta osiągając po pewnym okresie wartość optymalną dla danej zmiany; równocześnie przed przerwą (odcinek CD wykresu) i przed zakończeniem zmiany (odcinek GH wykresu), wskutek zmęczenia pracą, występuje zmniejszenie tej intensywności (program egzamin ustny). Rodzaj zastosowanej muzyki powinien więc w okresie dochodzenia do optymalnej intensywności zdynamizować wykonywaną pracę, a w okresie wzrastającego zmęczenia zapobiegać temu zmęczeniu.
Proponowany przez Makuszina i Perrota czas nadawania całego programu, czas poszczególnych audycji oraz liczba przerw dla czterech wymienionych powyżej grup prac. Jak widać z zestawienia, czas trwania poszczególnych audycji zawarto w 10-20 minutach, audycje dłuższe są na ogół nużące i mogą powodować rozdrażnienie (opinie o programie).
Dla drugiej zmiany, a zwłaszcza nocnej, zwiększa się na ogół czas nadawania całego programu o 15-P20 minut, a więc praktycznie o jedną całą audycję. W okresie wiosenno-letnim, ze względu na dodatkowe napięcie związane z podwyższoną temperaturą pomieszczeń, otwieraniem okien oraz większą liczbą świąt i okresem wakacyjnym, czas nadawania całego programu w stosunku do okresu jesienno-zimowego zmniejsza się o 15-30 minut, a więc o ok. jedną lub dwie audycje (segregator aktów prawnych).
Przedstawione dane wskazują na złożoność problemu zarówno z punktu widzenia występujących zjawisk (nie zawsze w pełni wyjaśnionych), jak i organizacji, a więc przygotowania i dostosowania oraz realizacji poszczególnych programów. Programów nie można realizować dorywczo bez przygotowania. Powinny one być opracowywane w sposób długofalowy przez zespół specjalistów, a następnie realizowane na terenie danego zakładu przez specjalnie do tego celu powołaną komórkę organizacyjną. Równocześnie należy prowadzić stałą bieżącą konfrontację programu i uzyskiwanych efektów i na tej podstawie dokonywać korekty i uzupełnień zarówno rodzaju nadawanych utworów muzycznych, jak i długości oraz przerw między poszczególnymi audycjami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32