Blog

Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 2
07.10.2021

Ściągi obetonowane

W artykule znajdziesz:

Ściągi obetonowane

Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 3
Ściągi obetonowane

Ściągi obetonowane stanowią przejście do ściągów żelbetowych, które stosuje się zwykle do ścianek żelbetowych i wykonuje jako prefabrykaty (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściągi żelbetowe w postaci płaskich belek o przekroju 0,30 na 0,08 m, łączonych przegubowo ze ścianką, przy czym każdy brus żelbetowy musi mieć w odpowiednim miejscu wyrobione łożysko przegubu.

Z płytą kotwiącą ściąg łączy się, przechodząc przez wytworzony w niej otwór na wylot. Z drugiej strony płyty zakłada się przetyczkę przez otwór w ściągu.
Liczba możliwych rozwiązań jest bardzo duża, gdyż żelbet daje się formować z dużą swobodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy przy tym jednak pamiętać, że beton nie jest wytrzymały na rozciąganie i stąd ściągi żelbetowe narażone są na pęknięcia, często włosko watę, które mogą przyspieszyć korozję wkładek, wskazane jest więc powlekanie ich bitumami.
Pęknięcia włoskowate nie powstają w ściągach z betonu sprężonego, pod warunkiem, że siła sprężająca ściągi będzie większa niż przewidywana w projekcie siła rozciągająca (kotwiąca) (uprawnienia budowlane). Do ściągów nadaje się głównie strunobeton, nie wykluczone jest jednak stosowanie i kablobetonu. Możliwe rozwiązania ściągu z betonu sprężonego i jego powiązanie z konstrukcją.
Konstrukcje kotwiące (kotwie).

Istnieją trzy zasadnicze rodzaje zakotwień nabrzeży oczepowych.
Zakotwienia pracujące dzięki wzbudzeniu odporu w gruncie zalegającym pomiędzy ścianką a konstrukcją kotwiącą. Odpór ten musi być większy niż siła przenoszona przez ściąg i musi się wytworzyć w wyniku nieznacznego tylko stosunkowo przesunięcia urządzenia kotwiącego. Do urządzeń takich należą płyty i ściany kotwiące, stawiane pionowo lub z pewnym (do 30°) odchyleniem od pionu (program egzamin ustny).

Płaszczyzna kotwi

Zalicza się tu również kraty i krzyżaki pionowe lub ukośne. Płaszczyzna kotwi jest tu prostopadła lub nieco odchylona od prostopadłej do ściągu.
Zakotwienia pracujące przez wzbudzenie w gruncie tarcia, będącego funkcją ciężaru gruntu spoczywającego nad urządzeniem. Do zakotwień takich należą płyty i kraty poziome, lub założone ukośnie, ale zawsze tak, że ściąg leży w ich płaszczyźnie. Ponadto zalicza się tu tzw. zakotwienia liniowe, tj. kotwie podłużne, leżące na przedłużeniu ściągu.
Zakotwienia przenoszące siły poziome na głębsze warstwy gruntu. Są to pale pojedyncze zginane i kozły palowe (opinie o programie).

Możliwe są również urządzenia stanowiące kombinacje zasadniczych rodzajów zakotwień, działające w sposób złożony, jak np. bloki kotwiące, które wzbudzają odpór przed swymi ścianami czołowymi, a tarcie wzdłuż podstawy, wierzchu i ścian bocznych; mogą one być pełne i ażurowe (klatkowe).
Niekiedy stosowane są w tym samym nabrzeżu dwa różne rodzaje zakotwień równocześnie, np. płyty poziome i zakotwienia liniowe (pale kotwiące), albo płyty lub ściany kotwiące zakładane na palach pionowych lub kozłach. W takim wypadku należy pamiętać, że ze względu na różny charakter pracy statycznej tych urządzeń, graniczne nośności ich mobilizują się przy różnych przesunięciach kotwi, tak że najczęściej tylko jedno z urządzeń może być w pełni wyzyskane (segregator aktów prawnych).

Płyty i ściany kotwiące pionowe lub ukośne. Najczęściej stosowane są płyty kwadratowe lub prostokątne o wysokości mniejszej od szerokości. Zakłada się je zespołami wzdłuż nabrzeża od tyłu w odpowiednich odstępach od siebie, przeważnie w tej samej płaszczyźnie pionowej równoległe do nabrzeża.

Każdy ściąg zakotwiony jest w osobnej płycie, mającej stosunkowo niewielką szerokość mierzoną równolegle do krawędzi nabrzeża. Płyty takie, nawet do nabrzeży o ściankach drewnianych, wykonuje się dziś przeważnie jako żelbetowe i prefabrykowane. Spotykane jednak bywają też płyty stalowe (promocja 3 w 1).
Na jednym ściągu osadzona jest zwykle 1 płyta, spotykane są jednak także ciągi (2-3) płyt na tym samym ściągu jedna za drugą w odpowiednich odstępach.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 8 Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 9 Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 10
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 11
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 12 Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 13 Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 14
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Higroskopijna równowaga drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami