Blog

24.04.2020

Ściana zewnętrzna słupa

W artykule znajdziesz:

Ściana zewnętrzna słupa

Ściana zewnętrzna słupa

Ściana zewnętrzna słupa nie powinna leżeć w płaszczyźnie zewnętrznych ścian belek. Jest to konieczne dla oddzielenia rysunku słupa od rysunku belek. Ściana zewnętrzna słupa powinna być bądź cofnięta względem płaszczyzny zewnętrznej belek, bądź też występować na zewnątrz z tej płaszczyzny (program uprawnienia budowlane na komputer). W pierwszym przypadku dolna krawędź belki przebiega nad głowicą słupa jako linia ciągła wzdłuż mostu, a zewnętrzna płaszczyzna słupa ogranicza też skosy słupa i belki.

W ten sposób w widoku mostu zostaje wyodrębniony rysunek belki od rysunku słupa wraz ze skosami słupa i belki. W drugim przypadku, gdy płaszczyzna ściany belki jest cofnięta względem ściany słupa, nie należy ich kończyć na dolnej krawędzi belki, lecz prowadzić aż do wspornika płyty chodnikowej lub dolnej krawędzi belki podporęczowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Utrzymywanie zewnętrznych ścian słupów i belek w jednej płaszczyźnie jest błędem, gdyż gubi podział na belki i słupy. Rysunek takich elewacyj jest nieczytelny.
Dla wyodrębnienia słupa od belki wystarcza bardzo nieznaczne cofnięcie płaszczyzny zewnętrznej jednego z tych elementów względem płaszczyzny drugiego. Do osiągnięcia czytelności widoku mostu wystarcza, gdy wynosi ono 3 do 5 cm. Tak mały odstęp nie ma znaczenia konstrukcyjnego i wymaga tylko odpowiedniego deskowania.
7. Jeżeli rozstawienie słupów nie wpływa na użytkowanie przestrzeni pod mostem, to należy ustawiać w jednym filarze dwa słupy (uprawnienia budowlane).

Aby nie zwiększać nadmiernie sił przenoszonych przez słupy na fundamenty przy jednostronnym obciążeniu pomostu, słupy należy rozstawiać dostatecznie szeroko. Zasadę tę należy zachowywać w tych przypadkach, w których nie powoduje ona zwiększenia kubatury i kosztów filarów. Odstępstwo od niej może być wskazane wówczas, gdy wymaga tego zagospodarowanie przestrzenne pod mostem, lub gdy słupy filara ustawionego w rzece wymagają otoczenia ich wspólną częścią opływową. Wówczas zwiększenie rozstawienia słupów powoduje zwiększenie długości, a więc i objętości tej części. Wraz z nią wzrasta objętość fundamentu (program egzamin ustny).

Zwiększenie szerokości

W tych więc przypadkach może być wskazane zsunięcie obu słupów ku sobie lub też zastąpienie ich jednym słupem lub jedną ścianą (opinie o programie). Aby w takich rozwiązaniach belki główne nie były zbyt daleko wysunięte poza krawędzie słupów, wskazane jest zsunąć skrajne środniki tych belek ku środkowi pomostu lub też pochylić je wytwarzając przekrój skrzynkowy belek głównych.

Wewnętrzne krawędzie słupów mogą być położone dowolnie względem krawędzi belek, o ile slupy trafiają na poprzecznice lub przepony. Jeżeli zaś w płaszczyźnie osi słupów nie ma poprzecznicy lub stężenia przebiegającego przez całą szerokość pomostu, to położenie wewnętrznej krawędzi tych słupów powinno być dostosowane do położenia środników belek głównych.
Przekroje słupów mostów ramownicowych powinny być dostosowane do zmienności sił normalnych, stycznych i momentów zginających wzdłuż słupa (segregator aktów prawnych).
Zmienność sił normalnych wzdłuż osi słupa ma istotne znaczenie tylko w kształtowaniu słupów bardzo wysokich, których ciężar jest równorzędny z ciężarem przęseł. W zwykłych przypadkach ciężar własny słupów jest wielokrotnie mniejszy od wielkości sił normalnych, przekazywanych na słupy z przęseł. Stąd też wpływ ciężaru słupa na zmienność jego przekrojów jest zazwyczaj nieistotny.

Siły styczne w słupach mają większe wartości wówczas, gdy słupy są niskie, a sztywność ich jest duża, to jest w tych przypadkach, w których nie należy stosować ustrojów ramownicowych. W ustrojach o właściwie obranych stosunkach wysokości słupów do rozpiętości przęseł oraz wymiarach poprzecznie słupów i przęseł, siły styczne są dostatecznie małe. Stąd też w dobrze ukształtowanych mostach siły styczne nie powinny mieć wpływu na wymiary przekrojów. Ponieważ wielkość tych sił jest niezmienna wzdłuż wysokości słupów, przeto, aby naprężenia styczne nie były zbyt duże, należy dawać słupom dostateczną szerokość w poprzek mostu. Zwiększenie bowiem szerokości wpływa w mniejszym stopniu na wzrost sztywności słupa od zwiększenia jego grubości wzdłuż mostu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami