Blog
Ścianka oporowa zakotwiona
W artykule znajdziesz:
Projektując obudowy wykopów należy mieć przede wszystkim na uwadze dwa główne czynniki:
a) najwyższa rozpora wykopu będzie przenosić znacznie większe obciążenie, niż to wynikałoby z rozkładu naprężeń od parcia czynnego (program uprawnienia budowlane na komputer),
b) rozpory w strefie ściskanej stanowią układ łamliwy wykazujący tendencję do zniszczenia już w chwili pojawienia się pierwszych odkształceń.
Ścianka oporowa zakotwiona jest podparta poprzecznie dzięki zagłębieniu jej do gruntu nośnego oraz dzięki zakotwieniu umieszczonemu w jej górnej części. Tego rodzaju ściankę szczelną należy zaprojektować na działanie sił ścinających i momentów zginających, natomiast zakotwienie należy zaprojektować na siłę poprzeczną niezbędną do utrzymania ścianki w równowadze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ścianki szczelne zakotwione stosuje się często do budowy nabrzeży i mol, ponieważ na słabych gruntach występujących zazwyczaj w takich przypadkach nie sposób posadowić ścian oporowych masywnych, a ponadto zastosowanie ścianki oporowej zakotwionej z zasady jest tańsze niż posadowienie ściany masywnej na palach. Projektowanie i analizę obciążeń ścianek zakotwionych trzeba zaliczyć do bardzo skomplikowanych zagadnień. Rozkład naprężeń od parcia zasypki zależy w dużym stopniu od rodzaju konstrukcji ścianki (uprawnienia budowlane).
Cięgna kotwi
Według Tschebotarioffa (1951) należy rozróżniać trzy przypadki.
- Jeśli zasypkę wykonano po wybudowaniu ścianki oporowej, to parcie jednostkowe działające na ściankę będzie wzrastać liniowo z przyrostem głębokości, zgodnie z klasyczną teorią parcia czynnego, aż do punktu utwierdzenia ścianki w gruncie (program egzamin ustny).
- W przypadku zagłębienia ścianki oporowej w gruncie i po późniejszym wykonaniu wykopu z jednej strony ścianki, nacisk jednostkowy działający na ściankę będzie z grubsza równomierny na całej głębokości, chyba że zakotwienie jest wyjątkowo sztywne.
- Jeśli zakotwienie jest bardzo sztywne, rozkład naprężeń będzie podobny jak w przypadku rozparcia. Taki przypadek może powstać, jeśli jako cięgna kotwi użyje się elementu konstrukcyjnego o dużej sztywności lub jeśli krótkie cięgno zamocuje się do ciężkiego elementu kotwiącego.
Poza tym wartość największego momentu zginającego w ściance wydatnie zależy od rozkładu naprężeń działających na część ścianki zagłębionej w gruncie, przy czym stan naprężenia w tej strefie jest bardzo złożony. Wpływu tego nie można wyznaczyć na podstawie prostych teorii i dlatego są przydatne złożone teorie Hansena. Jednakże dane doświadczalne oraz obserwacje ścianek istniejących służą za podstawę do projektowania. Tschebotarioff (1951) i Rowe (1952) opracowali takie metody projektowania (opinie o programie). Często do utwierdzenia cięgna kotwi stosuje się (rys. 1-15) ciężkie bloki. Zaprojektowanie kotwi tego rodzaju wiąże się z interesującym zagadnieniem wyznaczenia parcia biernego.
W wielu przypadkach stateczność zboczy jest zachowana bez uciekania się do budowy konstrukcji oporowych. Oczywiście w takich przypadkach nachylenie zbocza albo jego wysokość muszą być odpowiednio małe, aby masa gruntu była stateczna. Do obliczania stateczności zboczy używamy tych samych zasad równowagi granicznej jak w przypadku mas gruntu podtrzymywanych przez ściany oporowe (segregator aktów prawnych). Dwa typowe przypadki kształtowania zbocza z gruntów ziarnistych. W części a) pokazano budowę nasypu przez proste zsypywanie gruntu z wywrotek, w części b) przez zsypywanie rudy, piasku lub innych sypkich materiałów z rury zsypowej albo z taśmy przenośnika. W obu przypadkach materiał stacza się po pochyłości.
Od czasu do czasu materiał, który zatrzymał się na zboczu zaczyna ponownie zsuwać się, to znaczy masa materiału o grubości małej w porównaniu z wysokością zbocza ześlizguje się po zboczu (promocja 3 w 1). Pierwotne nachylenie zbocza zmienia się, jego największe nachylenie, przy którym materiał wykazuje stateczność, nazywamy kątem stoku naturalnego. Zachowanie się materiału podczas doświadczenia ze zsypywaniem jest podobne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32