Blog

24.05.2022

Ścianki działowe lekkie

W artykule znajdziesz:

Ścianki działowe lekkie

Do zbrojenia rdzenia używa się wkładek z drewna lub kształtek z aluminium profilowanego, zaopatrując je w odpowiednie wypustki służące do umocowywania płyt. Po raz pierwszy zastosowano płyty tego typu w domu doświadczalnym w USA. Płyty zastosowano do zewnętrznych ścian o grubości 7,5 cm oraz do ścianek działowych o grubości 5 cm. Podobne płyty produkuje w Anglii firma Dufay-Chromex Ltd pod nazwą Dufaylite (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ścianki działowe lekkie i przepuszczające światło są obecnie często stosowane do celów dekoracyjnych, jak również do oddzielania pomieszczeń lub jako zasłony. Produkowane ostatnio pryzmaty z polistyrenu okazały się materiałem estetycznym i ekonomicznym przy wykonywaniu lekkich ścianek działowych.

Pryzmaty z polistyrenu składają się z dwóch płytek licowych i płytki wewnętrznej, z których każdą formuje się oddzielnie. Płytki licowe mają na wewnętrznych płaszczyznach wytłoczony deseń, zewnętrzne zaś płaszczyzny są gładkie, aby nie dopuścić do gromadzenia się na nich kurzu. Szlif wzorzysty poza walorem dekoracyjnym ma również za zadanie rozpraszanie światła. Gdy promień światła padnie na płaszczyznę o niegładkiej powierzchni, ulega rozproszeniu, tzn. że światło rozchodzi się we wszystkich kierunkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Te trzy oddzielne płytki po sklejeniu dają jednolity element - pryzmat, a spoina jest zaciemniona wystającą krawędzią płyty licowej. Krawędzie (część środkowa) zaopatrzone są w trzy wystające pióra, umieszczone na przemian po przeciwległej stronie linii środkowej; umożliwiają one płytom dokładniejsze połączenie przy wznoszeniu ścianki działowej. Pióra te nadają dostateczną sztywność sąsiadującym z sobą pryzmatom. Zestawione w ten sposób pryzmy w jeden większy element usztywnia się dodatkowo obramowaniem z metalu lub drewna oraz pionowym prętem. Dołączenia bardzo rzadko polecany jest cement (uprawnienia budowlane).

Promienie ultrafioletowe

Przy projektowaniu ścianek z pryzm polistyrenowych, tak samo jak dla szkła, przyjmuje się, że będą one obciążone jedynie ciężarem własnym, wynoszącym jedną piątą ciężaru szkła. Lekkość płyt ułatwia wykonywanie ściany, wpływa korzystnie na koszt transportu i wyklucza możliwość łamania się płyt w czasie przewozu. Z uwagi na szkodliwy wpływ wywierany przez promienie ultrafioletowe należy stosować pryzmy z polistyrenu tylko do budowy ścianek wewnętrznych. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych powoduje w płytach powstawanie żółtych plam. Chroni przed tym zwykłe szkło okienne (program egzamin ustny).

Każde wnętrze, zależnie od rodzaju budynku i jego przeznaczenia, wymaga innych rozwiązań. O doborze materiałów przy projektowaniu wnętrz decydują względy praktyczne. Głównymi czynnikami są higieniczne płaszczyzny ścian, miłe dla oka, trwałe, mały koszt konserwacji i łatwość czyszczenia. Laminaty z tworzyw sztucznych posiadają w dużym stopniu powyższe własności i czynią zadość tym wszystkim wymaganiom (opinie o programie).

Tworzywa sztuczne znajdują szerokie zastosowanie do okładzin ściennych w postaci różnych wyrobów, począwszy od płyt - laminatów prasowanych pod dużym ciśnieniem aż do płytek i tapet. Używanymi do tego celu materiałami są w niektórych przypadkach wyroby z czystych tworzyw sztucznych albo też w połączeniu z drewnem, papierem, tkaniną lub innymi materiałami stanowiącymi wypełniacze, nośniki itd. Jeśli chodzi o tę dziedzinę stosowania, to właśnie tworzywa sztuczne posiadają wszechstronne możliwości (segregator aktów prawnych).

Do różnych rodzajów okładzin ściennych używa się rozmaitych tworzyw sztucznych, obejmujących prawie wszystkie grupy żywic syntetycznych, jak mocznikowo-formaldehydowe, laminaty z nośnikiem papierowym z powłoką z folii melaminowej, płytki z polistyrenu, tworzywa poliwinylowe, laminaty poliestrowe, pochodne celulozy, płyty z impregnowanej ligniny i wiele innych. W rozdziale tym nie podaje się kompletnego wykazu, lecz tylko pobieżny przegląd różnych typów tworzyw z opisem ich własności i zastosowania  (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami