Blog
Ścianki działowe
W artykule znajdziesz:
Ścianki działowe
Ścianki działowe są to takie przegrody w budynku, których konstrukcja nic jest przystosowana do przenoszenia obciążeń ze stropów wyższych kondygnacji. Są to zazwyczaj lekkie przegrody, których funkcja polega na wyodrębnieniu pomieszczenia, izolacji akustycznej itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Są to ścianki wykonywane sposobem stolarskim ze struganego drewna oraz sklejki lub płyt pilśniowych, paździerzowych itp. wykończone pod lakierowanie, polituro- wanie lub malowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ścianki stolarskie stosuje się do wykonania lekkich przepierzeń pomieszczeń mieszkalnych. biurowych i budowy kabin w pomieszczeniach sanitarnych (WC). Konstrukcja ścianek może być ramowo-płycinowa. płytowa lub z desek pełnych. Ścianki ramowo-płycinowe oraz płytowe wykonuje się zwykle sposobem warsztatowym w postaci gotowych elementów montowanych w całości na budowie (uprawnienia budowlane).
W konstrukcji ramowo-płycinowej rama wykonana jest z desek o grubości 38-50 mm i szerokości ok. 12 cm a płyciny z desek grubości 25-32 mm osadzonych w ramie na wpust i pióro. Szerokość płyt wynosi 80-H00 cm.
W uproszczonym rozwiązaniu konstrukcji ramowo-płycinowej stosuje się zamiast płycin deskowych płyciny ze sklejki lub z płyt drewnopochodnych osadzane w ramie na wpust. Ścianki z takimi płycinami muszą być ze względu na różnicy w barwie i fakturze elementów ściany, pomalowane lakierem lub farbą kryjącą (program egzamin ustny).
W konstrukcji płytowej szkielet ram wykonuje się z desek grubości 32-38 mm i okleja sklejką lub płytami pilśniowymi (zwykłymi lub lakierowanymi), paździerzowymi itp. Ścianki z desek pełnych zestawia się desek łączonych między sobą zwy kle na wpust i pióro. Stosownie do potrzeb ścianki wykonuje się jako ślepe, szklone lub z otworami drzwiowymi
Zamocowania ścianek z podłogą dokonuje się za pomocą listwy cokołowej, z sufitem i ścianami za pomocą listew trójkątnych.
Ścianki ustypowe umocowuje się na wykryty do specjalnych kotew stalowych, które wymagają uprzedniego wbudowania w posadzkę i ściany.
Odległość ścianek ml przewodów kominowych, palenisk i przedmiotów silnie nagrzewających się powinna wynosić co najmniej 25 cm (opinie o programie).
Ścianki drewniane do otynkowania
Wykonuje się je z desek niestruganych lub płyt słomianych i trzcinowych usztywnionych fabrycznie wprasowanymi słupkami drewnianymi. Ścianki z desek wykonuje siy jako jednowarstwowe lub przy deskach krótkich dwuwarstwowe.
Do ścianek jednowarstwowych używa się desek grubości 38-50 mm, do dwuwarstwowych grubości 19-32 mm (segregator aktów prawnych). Przy wykonaniu ścianki z podwójnie zbijanych desek, deski w jednej warstwie ustawia się pionowo i do niej przybija się deski drugiej warstwy pod kątem 45: do kierunku pionowego. W warstwie pierwszej przynajmniej co druga deska powinna mieć pełną długość wysokości ścianki, a pozostałe mogą być łączone z dwu odcinków.
W rzadkich przypadkach stosuje się ścianki szkieletowe obijane dwustronnie deskami. Obicie szkieletu wykonuje się wówczas z desek króciaków grubości 19-25 mm. Przy wykonywaniu odeskowania należy deski dopasowywać (przycinać) tak. aby styki desek wypadały wyłącznie w miejscach przecięcia się z elementami szkieletu.
W budynkach szkieletowych między ścianką a stropem należy pozostawić szczeliny
grubości nie mniejszej niż I cm. Szczeliny wypełnia się szczeliwem włóknistym (pakuły konopne lub paździerzowe).
Ścianki obija się pod tynk listwami (dranicami) o przekroju ok. 19 x 25 mm przybijanymi na plask pod kątem 45 do kierunku pionowego lub matami trzcinowymi słomianymi albo drucianą siatką.
Ścianki grubości cegły- Wykonuje się je z cegły ceramicznej: trocinówki dziurawki lub pełnej układanej na rąb. przy czym zaleca się stosowanie dwu pierwszych rodzajów cegły ze względu na mniejsze obcią/enie stropu. Przesunięcie spoin w poszczególnych warstwach 2 cegły. Cegłę układa się na zaprawie cementowej l:5. Jeżeli długość ściany przekracza 5 m. wzmacnia się ścianę zbrojeniem z płaskownika (bednarki) lub stali zbrojeniowej okrągłej o średnicy 6 mm. ułożonym poziomo w co czwartej spoinie (promocja 3 w 1). Zbrojenie powinno się kotwić w specjalnie do tego celu wykutych bruzdach w ścianach nośnych.
Jeżeli w ściance wypadają otwory drzwiowe, końce zbrojenia przy styku z ościeżnicą odwija się na ościeżnicę i przymocowuje do niej hakiem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32