Blog
Ścianki szczelne
W artykule znajdziesz:
Jeżeli zamierza się na czas robót sztucznie obniżyć poziom wody za pomocą depresji, to wykop fundamentowy wykonuje się w gruncie, gdy nie ma już wody, a więc wówczas najczęściej można stosować zbocza pochyłe. Jeżeliby przy zastosowaniu depresji zależało na ograniczeniu wymiarów wykopu w planie i wytworzeniu ścian pionowych, można i wówczas wprowadzić umocowania balami poziomymi, aczkolwiek tylko w tych wypadkach, gdy umocowanie jest rzeczywiście potrzebne; wprowadza się często i ścianki szczelne, które mają tę zaletę, że mogą utrzymywać grunt w pionie do niewielkiej wysokości bez dodatkowego rozparcia lub zakotwienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ścianki szczelne są kosztowniejsze w wykonaniu od umocowania balami, w dodatku bale można zwykle usuwać, gdy nie są już potrzebne, prawie bez strat w materiale drzewnym. Ponieważ ścianki szczelne drewniane pozostają w gruncie stracone (stalowe można wyciągać do ponownego użytku), więc nieraz górną część wykopu, gdzie nie ma wody, wykonuje się ze zboczami lub z umocowaniem balami, natomiast tylko dolną część wykopu zabezpiecza się ściankami szczelnymi. Taka metoda daje jeszcze tę korzyść, że ścianki szczelne drewniane można wówczas robić z cieńszego drewna i wbijanie ich idzie łatwiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zalecenia dotyczące stosowania ścianek szczelnych w gruntach nawodnionych można pominąć, jeżeli wody w dole jest np. 0,5-0,6 m. Wówczas w gruntach bardziej spoistych można zadowolić się wzmocnieniem balami poziomymi, a w gruntach piaszczystych lub pylastych zabezpieczyć się krótkimi deskami lub balami wbitymi w ścisłym dotyku obok siebie pionowo za pomocą ręcznego ubijaka (uprawnienia budowlane).
Kleszcze ścianki szczelnej
Przy rozpieraniu lub zakotwianiu ścianek szczelnych należy zasadniczo kierować się tymi samymi względami, jak przy zabezpieczaniu umocnień z bali poziomych. Zachodzą tu jednak pewne różnice. Przy umocnieniu z bali poziomych ustawia się wiążące je elementy pionowo (program egzamin ustny). Do tego celu używa się bali, a niekiedy okrąglaków z lekka dociosanych lub połowic (często zależnie od rozporządzalnego materiału, a więc zdarza się, że i kosztowniejszych krawędziaków). Natomiast przy umocnieniu dołu ściankami szczelnymi układa się wiązania poziomo używając w tym celu przyciosanych okrąglaków lub połowic, a to ze względu na większą grubość ścianek szczelnych. Jako pierwsze górne wiązanie poziome wykorzystuje się wówczas kleszcze ścianki szczelnej (opinie o programie). Drugą różnicę dostrzega się w rogach dołów: w wykopach umocowanych balami poziomymi są to miejsca słabsze i wobec tego rozpory trzeba umieścić bliżej rogów w porównaniu z następnymi odstępami między rozporami. Natomiast w narożach ścianek szczelnych wbija się pale i miejsca te są równie mocne jak wszystkie inne podparte rozporami, a więc rozstaw ich może być równomierny (segregator aktów prawnych).
Ścianki szczelne muszą być tak głęboko zapuszczone w grunt, żeby zabezpieczały należycie wykop i nie dopuszczały do wynoszenia ziemi pod nimi do wykopu przez ciśnienie spływowe. W gruntach spoistych, jeżeli nie ma większych szczelin lub przewarstwień piasków albo grubych pyłów, dopływ wody bywa mały i ściany dołu fundamentowego mogą trzymać się dobrze w pionie nawet wtedy, gdy część ściany nie jest niczym osłonięta ani wzmocniona. W tych razach wystarcza, żeby projektować ściankę szczelną z zagłębieniem 0,5 m poniżej dna wykopu. W rzeczywistości bywa nieraz (np. w iłach), że nie uda się ścianki wbić do pożądanej głębokości: w znacznej części obwodu dołu nie sięga ona nawet do jego dna i pomimo to można dół wykopać dobrze do samego spodu (promocja 3 w 1). Natomiast w gruntach piaszczystych trzeba ściankę projektować zwykle dłuższą, przenikającą o 1-2 m poniżej dna dołu fundamentowego. Nie można tu kierować się wzorami Bligh’a lub Lane’a J), gdyż wówczas ścianki wypadłyby przesadnie długie; wspomniane wzory nadają się do budowli stałych, gdzie zależy na zabezpieczeniu gruntów przez dziesiątki lat od wypłukiwania, a w dołach fundamentowych okres zapobiegawczy jest bardzo krótki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32