Blog

06.05.2021

Zbiór ziarn

W artykule znajdziesz:

Zbiór ziarn

Zbiór ziarn

Materiał do mielenia dostaje się wprowadzoną rynną z zewnątrz do obudowy i spadając na obracającą się misę trafia pod rolki, ulega rozkruszeniu i odrzucony zostaje na szczelinę obwodową, z której wydobywa się silny strumień powietrza. Porywany przez powietrze zbiór ziarn dostaje się do separatora, gdzie zostaje rozfrakcjonowany (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drobne ziarna wynoszone są na zewnątrz jako gotowy produkt, a grubsze, niedostatecznie zmielone, opadają z powrotem na misę i ulegają dalszemu zmieleniu. Wydajności tych wymagających stosunkowo mało miejsca młynów wynoszą obecnie 300-400 t/h. Przewidywana jest budowa jednostek o jeszcze większej wydajności.
Podstawową zaletą omawianych urządzeń susząco-mielących jest możliwość przyjmowania dużych kęsów surowca, a także szybkie reagowanie na interwencje regulacyjne. Nadawa może zawierać kęsy o wymiarach 200 mm i więcej. Cztery takie urządzenia pracujące w polskim przemyśle cementowym mają wydajność po ok. 350 t/h i przyjmują surowiec o średnicy największych kęsów ok. 300 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stanowi to zaletę instalacji przemysłowej i pozwala na złagodzenie wymagań w stosunku do kruszarek, trzeba jednak pamiętać, że te ostatnie zużywają zawsze mniej energii niż najekonomiczniejszy agregat mielący.
W pracy zawarte są wyniki obserwacji omawianych urządzeń pracujących w zachodnioniemieckim przemyśle cementowym; podano też zalety i wady misowo-rolkowych urządzeń susząco-mielących.
Wewnątrz omawianych młynów znajduje się w czasie pracy stosunkowo niewielka ilość miewa, wynosząca ok. 5% godzinowej wydajności (uprawnienia budowlane).

W przypadku wspomnianych młynów o wydajności 350 t/h zaledwie ok. 17 t materiału przebywa w młynie w ciągu ok. 3 min. Jest to więc przerób materiału znacznie szybszy w porównaniu z przerobem w młynach kulowych, w których spiętrzanie materiału i czas jego przebywania są nieporównywalnie większe. Ten szybki przelot materiału przez młyn misowo-rolkowy powoduje, że młyn ten bardzo szybko reaguje na wszelkie zamierzone zmiany reżimu pracy; jest to cecha ułatwiająca operowanie młynem i umożliwiająca jego automatyzację (program egzamin ustny).
W pracy podano zestaw czynników, które mają wpływ na proces mielenia w młynach misowo-nolkowych i podkreślono konieczność zachowania równowagi między nimi. Czynników tych przytoczono sześć: średnica rolek, nacisk rolek, grubość warstwy miewa na misie, tarcie na powierzchni i wewnątrz warstwy miewa, siły wywierane przez strumień gazów na ziarno miewa, wymiary największych ziarn nadawy (opinie o programie).

Prędkości gazów suszących

W przypadku zakłóceń ruchu młyna trzeba dążyć do przywrócenia równowagi wśród wymienionych czynników; możliwe to jest przez zmianę nacisku rolek, które w tym celu zaopatrzone są najczęściej w hydraulicznie naprężane cięgna.
Równie dużą szybkość wykazuje w tych młynach proces suszenia przebiegający równocześnie z mieleniem; świadczą o tym zmiany temperatury gazów suszących, które w konkretnym młynie przemysłowym dużej wydajności miały na wlocie (w obwodowej szczelinie) temperaturę 400°C, a zaledwie o 1 m powyżej misy - tylko 100°C.

Warto dodać, że omawiane młyny z łatwością przerabiają surowiec o początkowej wilgotności 15%, a w niektórych przypadkach nawet 20% (segregator aktów prawnych).
Prędkości gazów suszących w omawianych urządzeniach są rzędu 20-40 m/s, a proces suszenia przebiega w ciągu niewielu sekund, jeżeli spełnione są następujące podstawowe warunki: duża różnica temperatur między gazami suszącymi a mlewem, duże różnice prędkości między strumieniem gazów a mlewem, możliwie długi czas zetknięcia miewa z gazami suszącymi i wreszcie duża powierzchnia właściwa miewa w czasie jego zetknięcia z gazami suszącymi.

Jednostkowe zużycie ciepła na odparowanie wody w urządzeniach susząco-mielących zależy od rodzaju wielkości instalacji i zawiera się w granicach 3350-8375 kJ/kg H20.
Stwierdzone jednostkowe zużycie energii zależy od charakteru surowca i wynosi 74-17 kW-h/t miewa; ocenia się, że jest to wskaźnik o 104-20% niższy od analogicznego wskaźnika dla innych typów młynów (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami