Blog

28.09.2021

Ściany skrzyń

W artykule znajdziesz:

Ściany skrzyń

Ściany skrzyń

Poziome przekroje skrzyń żelbetowych oblicza się na naprężenia pochodzące od całego obciążenia, wynikającego z linii ciśnienia, jak również naprężenia będące skutkiem parcia gruntu i wody wewnątrz skrzyni. Zwymiarowania ścian i dna skrzyni należy dokonać zgodnie z obowiązującą normą dotyczącą obliczania konstrukcji żelbetowych.

Ściany i dno skrzyni należy obliczać na:
- parcie hydrostatyczne wody zewnętrznej, przy założeniu maksymalnego przewidywanego zanurzenia skrzyni pustej,
- parcie hydrostatyczne wody wewnętrznej na ściany wewnętrzne, przy założeniu, że wskutek zatkania się otworów przydennych lub ich braku, tylko co druga komora skrzyni jest napełniona do poziomu dolnej krawędzi górnego otworu,
- maksymalny napór fali, jaka może wystąpić w czasie transportu lub stawiania skrzyni (program uprawnienia budowlane na komputer),
- ciężar własny, powodujący zginanie skrzyni w czasie wodowania na pochylni (zgodnie z teorią wodowania okrętów) lub na gruncie (przy założeniu podwieszenia, zależnego od rodzaju gruntu),
- parcie gruntu, znajdującego się wewnątrz skrzyni na ściany zewnętrzne z uwzględnieniem drugostronnego parcia wody oraz na ściany wewnętrzne przy założeniu.

Ściany skrzyń oblicza się jak zamknięte wielokrotne ramy, albo płyty ciągłe na wielu podporach.
Dno skrzyni oblicza się jak płytę ze wszech stron podpartą i częściowo utwierdzoną na krawędziach. Działanie wspornika należy uwzględniać, gdy jest ono niekorzystne. Gdy wpływ wspornika jest korzystny można go uwzględnić jedynie wtedy, gdy jest on trwały i nie może w pewnych okresach zaniknąć.
Ponadto należy przeliczyć pływalność skrzyni w różnych jej położeniach, jakie może przybierać w czasie transportu i stawiania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Siły poziome

Najczęściej praktykowany jest sposób obliczania falochronów palisadowych, jak gdyby wszystkie obciążenia przenoszone były wyłącznie przez wypełnienie kamienne konstrukcji podwodnej, a palisady i pale były tylko zabezpieczeniem dodatkowym, uwzględnianym w rachunku jedynie przez dopuszczenie mniejszych niż w innych wypadkach współczynników bezpieczeństwa (uprawnienia budowlane).
Nie jest to ścisłe, gdyż, zwłaszcza w nowszych typach falochronów palisadowych, ciężar nadbudowy przenosi się na pale pionowe, nacisk zaś fal i siły poziome, wynikające z ciągnienia w cumach statków stojących przy falochronie, w dużej mierze przenoszą palisady (program egzamin ustny).
Ponieważ stopień współpracy ustroju palowego z wypełnieniem kamiennym trudno rachunkowo uchwycić, można obliczenie rozbić na dwa etapy:
1) obliczenie sił w palach, przy założeniu przeniesienia tylko wszystkich
sił pionowych na nie, jedną z metod obliczania ustrojów palowych; obliczając siły pionowe przypadające na pale i płytę nadbudowy należy uwzględniać wypór dynamiczny uderzenie fali od dołu na poziomą płaszczyznę płyty nadbudowy, który nieraz jest tak duży, że przeważa nad ciężarem całej nadbudowy i powoduje wyrywanie pali z gruntu;
2) obliczenie stateczności falochronu i momentów gnących w palisadach pod wpływem obciążenia siłami poziomymi z uwzględnieniem parcia wypełnienia na jedną ścianę i odporu, jakie to wypełnienie może stawiać przy drugiej ścianie (opinie o programie).

Palisadę od strony portu oblicza się jak ścianę szczelną zakotwioną, przy założeniu, że przenosi ona jedynie parcie czynne wypełnienia kamiennego (oraz ewentualnie z pachołów siły ciągnienia statków).
Należy sprawdzić przy tym, czy klin odłamu parcia czynnego (zaczynający się w poziomie dolnej krawędzi palisady poniżej dna akwenu) zmieści się w przestrzeni pomiędzy obiema palisadami. Jeżeli tak (a zwykle ma to miejsce), to obliczenie wartości parcia czynnego następuje zgodnie z zasadami (segregator aktów prawnych).

W przeciwnym wypadku ulega ono pewnej redukcji w dolnej części wypełnienia, zmieniając się w tzw. parcie silosowe. Palisadę od strony portu oblicza się jak ścianę szczelną utwierdzoną w dnie, nie zakotwioną. Od strony morza obciąża ją na całej wysokości napór fali, od strony wypełnienia przeciwstawia się temu odpór kamienia. W poziomie zakotwienia działa na nią jeszcze siła zakotwienia przeciwległej palisady (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami