Blog
Ściany wykonywane w pustakach
W artykule znajdziesz:
Ściany wykonywane w pustakach
Graf badał ściany o wysokości I = 2,50 m i grubości h - 25, 20 i 15 cm, wykonane z jamistego betonu jednofrakcyjnego z tłucznia ceglanego, wapieniowego i żwiru. Smukłość Uh ścian zmieniała się w granicach 10-16,7 - różnice te nie miały jednak większego wpływu na wartość stosunku R (X) : Rjji20 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Różnice poszczególnych wyników były bardzo duże, w związku z czym Graf sumuje swoje doświadczenia bardzo ogólnym stwierdzeniem, że dla ścian o smukłości l/h< 17, wykonanych z betonu jednofrakcyjnego przyjmować można - niezależnie od rodzaju kruszywa i wytrzymałości betonu.
Ściany tego typu wykonywane są najczęściej z betonu zwykłego, z betonu lekkiego natomiast wykonywane są pustaki, formujące rdzeń nośny ściany. W obliczeniach statycznych nie uwzględnia się pracy pustaków w przenoszeniu obciążeń, w związku z czym - zgodnie z definicją konstrukcji z betonu lekkiego - ścian tych nie zaliczamy do konstrukcji z betonów lekkich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Betony lekkie znajdują dość rzadko zastosowanie do ścian wykonywanych w pustakach.
W pierwszym okresie odbudowy Warszawy (lata 1947/48) stosowane były ściany z pustaków z betonu jamistego o frakcji 20/40 o wytrzymałości ok. 60 kG/cm2, wypełniane gruboziarnistym betonem jednofrakcyjnym o frakcji 20-40 i o wytrzymałości ok. 10 kG/cm.
Badania laboratoryjne wykazały dość dużą nośność tych ścian, większą nawet niż wynikałoby to z sumy iloczynu powierzchni przekroju i wytrzymałości betonu pustaków i wypełnienia - szerszego jednak zastosowania, jako elementy konstrukcyjne budynku, ściany tego typu nie znalazły.
Badania wytrzymałości ścian murowo-betonowych prowadził w Polsce Gołębiowski. Uzyskane przez niego wyniki są na ogół zgodne ze wzorem (6-26). Stosunkowo duże rozrzuty poszczególnych wyników wskazują jednak na konieczność pewnych dodatkowych ograniczeń w projektowaniu tego typu konstrukcji.
Wpływ nierównomiernego docisku na nośność ścian z betonów lekkich (uprawnienia budowlane).
Nośność ściany z betonów lekkich uzależniona jest w dużej mierze od równomierności docisku, przekazywanego na powierzchnię wsporną.
Kiedy w spoinach wspornych występują bruzdy, a wytrzymałość zaprawy jest większa od wytrzymałości betonu w ścianie, wówczas wskutek klinowego oddziaływania zaprawy, w bruździe nastąpić może przedwczesne zniszczenie ściany.
Badania elementów
Podobny efekt spowodować może bruzda pozioma w ścianie z betonu lekkiego, wypełniona betonem zwykłym (program egzamin ustny).
Docisk miejscowy ma szczególne znaczenie w przypadku opierania stropów z prefabrykatów wielkowymiarowych na ścianach z betonów lekkich.
Badania elementów typu B różniły się od badań typu C tym, że równocześnie z obciążeniem ściany poddawano obciążeniu również i część stropów, opartych na ścianach, wywołując obrót przekroju podporowego o ok. 8% (opinie o programie).
Dla ściany z betonu keramzytowego o wytrzymałości KQ16 = 55 kG/cm2, ze stropem jednostronnie opartym uzyskano średnio m = 0,45.
Nośność ścian z betonów lekkich na docisk siłą skupioną oblicza się w zasadzie wg tych samych wzorów co w przypadku ścian z betonu zwykłego, z tym jednak, że wytrzymałość betonu na docisk - Rd przyjmuje się nieco niższą.
Dla betonów kruszywowych RZ!20<75 kG cm2 norma radziecka SNiP II-W. 1-62 podaje, że wytrzymałość Rj należy obniżyć o 20% w stosunku do obliczonej wg zasad jak dla betonu zwykłego. Podobne zalecenia dla betonów komórkowych zawiera norma SN 287-65 (segregator aktów prawnych).
Na nośność ściany istotny wpływ ma również równomierność rozkładu docisku na powierzchni obciążonej siłą skupioną. Przy nierównomiernym rozkładzie (np. oparcie belki swobodnie podpartej) norma SN 287-65 dla ścian z betonów komórkowych obniża nośność na docisk siłą skupioną o 50%. Z tych samych względów nośność ścian z betonów kruszywowych obniża się tak jak ścian z betonu zwykłego o 25%<p><span style="color: #fff; font-size: medium;">.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32