Blog

Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 2
23.06.2021

Faza rozproszona

W artykule znajdziesz:

Faza rozproszona

Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 3
Faza rozproszona

W celu maksymalnego upodobnienia mieszaniny tlenku glinowego z kwasem do układu dwuskładnikowego, tj. w celu usunięcia pęcherzyków powietrza, formowano masę przy małych prędkościach zwiększania nacisku - 0,2 MPa/s. Nacisk prasy odpowiadał „krytycznemu”, a jego wartość wyznaczono jako początek wyciskania fazy ciekłej (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tych warunkach bowiem faza ciekła wypełnia najlepiej przestrzeń między stałymi cząstkami fazy rozproszonej i przy spełnieniu warunku usunięcia zawartego w mieszaninie powietrza - plastyczne ciało ulega maksymalnemu zagęszczeniu. Powstaje tu więc możliwość stworzenia warunków hydraulicznych, pozwalających na równomierne przekazywanie ciśnienia w całej objętości [19].
Przy formowaniu próbek z mas formierskich o różnych właściwościach dążono do należytego ich zagęszczenia. W tym celu przygotowywano masy o jednakowej konsystencji, przy czym określano ją na podstawie wartości naprężenia ścinającego i regulowano ilością fazy ciekłej kwasu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla różnych mas formierskich o jednakowych naprężeniach ścinających wartości krytycznego nacisku prasowania są równe; oczywiście, w sprasowanej próbce tworzą się równej grubości otoczki ośrodka dyspergującego. Zachowanie warunku Pm = const w masach formierskich pozwala na uzyskanie dobrego zagęszczenia próbek uformowanych z tych mas.

W celu zbadania fizycznych i mechanicznych właściwości cementów glinowo-fosforanowych, uzyskanych z różnych polimorficznych odmian tlenku glinowego, przygotowano z mas, próbki cylindryczne o wymiarach d = h = - 20 mm (uprawnienia budowlane). Badania próbek w podanych tu warunkach, przy powolnym ogrzewaniu, dały dobre wyniki. Badania te mogły być wystarczające dla cementów i betonów zwykłych, dla których ważne jest sprawdzenie procesów ich twardnienia i odporności korozyjnej, natomiast nie były wystarczające dla cementów glinowo-fosforanowych, stosowanych przeważnie do wytwarzania mas ogniotrwałych; konieczne więc było zbadanie procesów zachodzących przy ich ogrzewaniu do wysokich wartości temperatury.

Skład fazowy cementów

Skład fazowy cementów glinowo-fosforanowych zależy od temperatury ich obróbki. Od składu fazowego zależą fizyczne i mechaniczne właściwości cementu, a m.in. jego wytrzymałość. W celu określenia zależności Rśc = f(t°C) oznaczano wytrzymałość na ściskanie cementów glinowo-fosforanowych w trakcie obróbki termicznej (program egzamin ustny). Chłodzenie próbek przed badaniami mechanicznymi przeprowadzano w warunkach wykluczających ich rehydratację, a zatem również zmniejszenie wytrzymałości.

Cementy uzyskiwane w wyniku tego procesu z fazy y Al203 i technicznego tlenku glinowego osiągają największą wartość RŚC w przedziale niskich wartości temperatury, tj. do 200°C. Jednak po obróbce termicznej w niskiej temperaturze masy z tych cementów nie są trwałe, rozpadają się, pochłaniając wilgoć z powietrza (opinie o programie). Należy zaznaczyć, że zniszczenia próbek wygrzewanych w temperaturze poniżej 200°C nie są typowe dla ciał kruchych, towarzyszy im jakby odkształcenie sprężyste, co jest charakterystyczne dla struktur koagulacyjno-krystalizacyjnych (segregator aktów prawnych).

Zgodnie z danymi analizy petrograficznej, w próbkach tych oprócz nowych faz krystalicznych występują również związki bezpostaciowe, podobne do minerałów ilastych, otaczające warstwą kryształy. Ponieważ w procesach polikondensacji faz fosforanowych, zawierających wodę, tworzą się związki spolimeryzowane, strukturę próbek można rozpatrywać jako analogiczną do twardych polimerów krystalicznych, w których faza bezpostaciowa ma właściwości sprężyste.

Przy postępującej dalej polikondensacji sprężystość próbek zanika, co odpowiada minimum mechanicznej wytrzymałości struktury (promocja 3 w 1). Dalszy wzrost temperatury wygrzewania sprzyja krystalizacji powstałych faz bezpostaciowych i tworzeniu się struktury krystalizacyjnej, co powoduje powtórny wzrost wytrzymałości.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 8 Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 9 Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 10
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 11
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 12 Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 13 Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 14
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badanie wielkiej liczby zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami