Blog

21.12.2020

Ściany zewnętrzne w szkielecie żelbetowym

W artykule znajdziesz:

Ściany zewnętrzne w szkielecie żelbetowym

Ściany zewnętrzne w szkielecie żelbetowym

Ściany zewnętrzne w szkielecie żelbetowym, podobnie jak w stalowym, wykonuje się obecnie jako osłonowe z prefabrykowanych płyt żelbetowych na kruszywach lekkich, jednowarstwowe lub z wkładkami izolacyjnymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Płyty te, pełne lub z wbudowanymi ramami okiennymi, stalowymi lub prefabrykowanymi żelbetowymi, opiera się zwykle na wypuszczonych poza obrys szkieletu nośnego wspornikach stropowych i przymocowuje do słupów poziomymi strzemionami, hakami lub śrubami. Stosowane sposoby przymocowania prefabrykowanych płyt osłonowych do żelbetowych i stalowych słupów nośnego szkieletu budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wytyczne do obliczeń. Obliczenia statyczne i dynamiczne wszystkich elementów nośnych, począwszy od dachu, poprzez stropy, zbiorniki oraz słupy, stanowiące w połączeniu z rozporami, tarczami pionowymi i poziomymi wielokrotnie statycznie niewyznaczalne ustroje przestrzenne do fundamentów włącznie, wykonuje się w oparciu o znane zasady i metody ścisłe z zastosowaniem uproszczeń, zapewniających, przy ustalonych w normach współczynnikach pewności, należyte wykorzystanie materiałów budowlanych (uprawnienia budowlane).

Wpływy dynamiczne na konstrukcje budowli zakładów mechanicznych przeróbki węgla często jeszcze uwzględnia się przez wprowadzenie do obliczeń różnych współczynników dynamicznych i wyrównawczych o wartościach l,2-2,0. Właściwiej jednak ujmuje się te wpływy za pomocą odpowiednich obliczeń dynamicznych, obliczając pionowe i poziome amplitudy oraz częstotliwości drgań konstrukcji, dla porównania ich z wartościami dopuszczalnymi z uwagi na zdrowie obsługi, trwałość konstrukcji budowli i pracę urządzeń mechanicznych, a w przypadkach automatyzacji ruchu również z uwagi na odpowiednią aparaturę elektryczną (program egzamin ustny).

Zasobniki węgla i kamienia

Zwrócić należy uwagę, że wobec stosowania tu przeważnie maszyn o ciężkiej, mało na wstrząsy wrażliwej konstrukcji przy dużych i bardzo zróżnicowanych obciążeniach oraz przejściowym tylko pobycie ludzi bezpośrednio przy tych maszynach, kryteria dotyczące dopuszczalnych amplitud drgań stosowane dla innych zakładów przemysłowych można w budynkach zakładu przeróbczego nieco złagodzić. Generalną zasadą jest tutaj wysokie strojenie konstrukcji budowli przez nadanie jej możliwie dużej sztywności. W budynkach o konstrukcji stalowej stosuje się konsekwentnie we wszystkich kondygnacjach przeważnie prętowe stężenia przestrzenne, w żelbecie zaś najlepsze usztywnienia ustroju stanowią stropy i ściany zasobników, monolitycznie połączone z ramowym szkieletem nośnym (opinie o programie).

Wiele problemów projektowania konstrukcji budynków przeróbki mechanicznej węgla, łącznie z techniczną charakterystyką bieżąco wprowadzanych nowych typów maszyn i urządzeń technologicznych, jest jeszcze otwartych i wymaga gruntowniejszego rozeznania doświadczalnego. Sprawy te są przedmiotem stałych dociekań zarówno placówek naukowych, jak i biur projektów.
Zasobniki węgla surowego, koncentratu, odpadów (kamienia) oraz liczne zbiorniki przejściowe o zróżnicowanych kształtach i pojemnościach, rozmieszczone często nieregularnie w budynkach płuczek, flotowni i sortowni, wykonuje się w żelbecie, wyprawiając wewnętrzne ich powierzchnie zaprawą cementową na grysiku bazaltowym bądź wykładając płytkami bazaltowymi lub szynami kolejowymi, dla zabezpieczenia konstrukcji nośnej przed ścieraniem (segregator aktów prawnych).

W celu ochrony dna głębokich zasobników przed uszkodzeniem czy nawę: zniszczeniem nadmiernymi uderzeniami brył kamienia amortyzuje się te oddziaływania w różny sposób, np. (wg) za pomocą: amortyzacyjnych poduszek z materiału zapełniającego zasobnik, kaskad materacowych, kaskad z dźwigarów stalowych na gumowych łożyskach, krzywoliniowych zsuwnie kaskadowych i spiralnych zsuwni śrubowych (promocja 3 w 1).

Te ostatnie są szczególnie często stosowane w głębokich zbiornikach grubszych sortymentów węgla, dla zabezpieczenia jego ziarn przed rozkruszeniem. Z wymienionych sposobów amortyzacji. Poniżej scharakteryzowana zostanie jedynie konstrukcja i praca krzywoliniowej zsuwni kaskadowej, stosowanej w obecnie budowanych zbiornikach kamienia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami