Blog

Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 2
10.06.2020

Ściany zewnętrzne

W artykule znajdziesz:

Ściany zewnętrzne

Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 3
Ściany zewnętrzne

W kierunku podłużnym konstrukcja budynku miała być usztywniona stropami i dachem, wykonanymi z płyt prefabrykowanych, oraz prefabrykowanymi stężeniami portalowymi ustawionymi w polach skrajnych i przy dylatacjach w traktach środkowych budynku. Ściany zewnętrzne miały być również zmontowane z elementów prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wspomniane wyżej trudności spowodowały zamianę ram prefabrykowanych na monolityczne odpowietrzane, przy czym przewidziany w połowie wysokości kondygnacji styk słupów przeniesiono ponad strop, jak to się zwykle wykonuje w szkieletach monolitycznych. Pozostałe elementy, tj. rygle, płyty ścienne, płyty stropowe i dachowe wykonano jako prefabrykowane.
Podobnie za granicą w przypadkach budownictwa rozproszonego i wymagającego specjalnych rozwiązań są stosowane szkielety monolityczne. Na przykład budynek produkcyjny fabryki zegarków „Sperina” w Lengnan w Szwajcarii ma monolityczny szkielet żelbetowy. Ramy poprzeczne są rozstawione co 4,20 m. Rygle nad parterem i I piętrem zostały wypuszczone wspornikowo, aby stworzyć stanowiska pracy na pasie szerokości 1,05 m wysuniętym przed linię słupów dla lepszego oświetlenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przykład wielokondygnacyjnego budynku o szkielecie monolitycznym stanowi słodownia fabryki wódek, win i likierów w Jamacaki w Japonii. Ustrój nośny tworzą ramy poprzeczne rozstawione co 4,50 m, stężone podłużnie stropem żebrowym. Słupy tworzą regularną siatkę 4,50X6,00 m. Klatki schodowe i szyby windowe są dostawione do ścian zewnętrznych. Przekrycie stanowi stropodach żelbetowy. Szkielet ścian zewnętrznych jest wypełniony murem ceglanym. Inny przykład stanowi budynek fermentacji tytoniu w Karlsruhe w NRF, którego wymiary w planie wynoszą 18,20X80,30 m. Ustrój nośny stanowią jednoprzęsłowe ramy sześciokondygnacyjne ustawione poprzecznie co 7,25 m, usztywnione podłużnie ryglami ukrytymi w pasmach nadprożowo-podokiennych. Ramy i rygle podłużne zostały wykonane jako monolityczne. Na ryglach ram oparto sprężone belki stropowe, na których ułożono strop drewniany z uwagi na silnie korozyjne środowisko wywołane procesem produkcyjnym (uprawnienia budowlane). Strop został tak skonstruowany, że można go wymienić na ogniotrwały prefabrykowany lub monolityczny o większej nośności niż 500 kG/m- przyjęte dla stropu drewnianego. Ścianki podokienne zostały wykonane z dyli gazobe tonowych.

Ścianki podokienne

Trzykondygnacyjny budynek wytwórni pończoch w Neustadt koło Marburga w NRF stanowi inny przykład monolitycznego szkieletu żelbetowego. Słupy są rozstawione na siatce 5,00X5,45 m. Tworzą one, wraz z ryglami poprzecznymi, ramy usztywnione podłużnie stropem żebrowym (program egzamin ustny). Ściany zewnętrzne składają się z wyraźnych trzech pasm.

Najniższe, cokołowe wymurowano z cegły licówki i ocieplono od wewnątrz warstwą izolacji korkowej, przykrytej tynkiem. Środkowe pasmo jest wykonane z luksferów, zaś górne z płyt gazobetonowych grubości 15 cm. Stropodach wykonano również z płyt gazobetonowych krytych papą. W celu oświetlenia ostatniej kondygnacji dano w dachu kopułki ze szkła akrylowego (opinie o programie).
Szkielet budynku może być dzielony na prefabrykaty albo przez danie złącz w miejscach krzyżowania się rygli ze słupami albo przez umieszczenie złącz w miejscach występowania zerowych momentów od obciążeń ciężarem własnym. W pierwszym przypadku otrzymujemy szkielet złożony ze stosunkowo prostych elementów: slupów i rygli.

Odmianę tego rodzaju szkieletu stanowią konstrukcje tzw. slupowo-płytowe, w których rygle są formowane przez odpowiednie ukształtowanie brzegów płyt stropowych i betonowane po zmontowaniu prefabrykatów.
W drugim przypadku szkielet jest składany najczęściej z ram w kształcie litery II, rzadziej z ram jednoslupowych w kształcie litery T lub innych (segregator aktów prawnych).

Osobną grupę rozwiązań stanowią konstrukcje wzorowane na stropach grzybkowych oraz konstrukcje o ścianach nośnych.
Ustroje słupowo-ryglowe ze względu na sposób usytuowania belek dzielimy na trzy grupy: o poprzecznym układzie belek, o podłużnym układzie belek oraz o belkach ułożonych we wzajemnie prostopadłych kierunkach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 8 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 9 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 10
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 11
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 12 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 13 Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 14
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sposoby fundamentowania obiektów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami