Blog
Ścieki niesklarowane
W artykule znajdziesz:
Jako miernik dla rozmnażania się bakterii na pożywce przyjmuje się 5 dni, a więc zużycie tlenu liczyć należy również, na 5 dni. Dla cieków z rybami zawartość tlenu w wodzie nie może być mniejsza niż 4 mg/1, a biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT-O nie niższe niż 5 mg/i. Upraszczając zagadnienie rzeki, stawy i potoki z większą ilością ryb (a nie tylko pojedynczymi okazami) są wskaźnikiem, iż woda zawiera dostateczną ilość tlenu dla procesu samooczyszczania. Duże odbiorniki wodne mogą przyjmować ścieki niesklarowane, gdyż ich zdolność do samooczyszczania się biologicznego jest wystarczająca. W terenie nader rzadko i wyjątkowo spotyka się takie cieki wodne jako odbiorniki ścieków (program uprawnienia budowlane na komputer).
W takich przypadkach należy ścieki nie tylko sklarować, ale i doprowadzić do stanu oczyszczenia w procesie biologicznym. Jednym ze sposobów jest zastosowanie gnilnych dołów biologicznych o dużej pojemności po ok. 1000 1 na mieszkańca. Najmniejszy taki dół ma pojemność 4 m’, czyli licząc tym wskaźnikiem wystarcza dla 4 mieszkańców, podczas gdy użytkowany jako zwykły dół gnilny wystarczyłby dla 20 mieszkańców (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Inny bardziej właściwy sposób dla drugiego stopnia oczyszczania ścieków, tzn. w procesie biologicznym, jest przeprowadzenie ich przez sztuczne złoże zraszane. Najmniejsze złoże zraszane powinno mieć objętość 4 m3 i wysokość samego złoża filtrującego 1,5 m. Licząc po 200 1 mieszkańca, wystarcza ono dla 20 mieszkańców (uprawnienia budowlane).
Złoże takie, włączone szeregowo po osadniku gnilnym, w przepływie grawitacyjnym i przy założonych wielkościach, znacznie obniża położenie dalszego ciągu odpływowego. Układ taki może więc mieć zastosowanie tylko w dogodnych warunkach terenowych, np. przy wykorzystaniu spadku terenu między oczyszczalnią a odbiornikiem. Takie zestawy filtrujące stosuje się w okolicach podgórskich (program egzamin ustny).
Przepuszczalność ziemi
Jeśli jednak w sąsiedztwie danego budynku na wsi nie ma żadnego cieku otwartego jako odbiornika ścieków, wówczas pozostaje ich odprowadzenie do ziemi w alternatywie poprzez drenaż zaskórny lub poprzez studnię chłonną. Mając przy domu teren ogrodowy lub uprawy rolne, korzystniejsze jest rozsączkowanie ścieków sklarowanych, przez co wykorzystuje się je w pewnym stopniu dla nawożenia rolniczego. Wprowadzanie sklarowanych ścieków w głąb ziemi poprzez tzw. studnie chłonne jest ostateczną i najmniej wskazaną formą likwidacji ścieków z domów wolnostojących (opinie o programie).
Obydwa ostatnio opisane sposoby wprowadzania wstępnie oczyszczonych ścieków do ziemi mogą być stosowane w zwartej zabudowie wiejskiej czy małych osiedli tylko pod warunkiem, iż ludność jest zaopatrywana w wodę z centralnego ujęcia siecią wodociągową, a nie czerpie jej z własnych studni przy domach. Przy niekorzystnych warunkach hydrogeologicznych, przepuszczalności ziemi i kierunku podziemnego ruchu wody zaskórnej, a nawet gruntowej, może powstać zagrożenie zainfekowania studni czerpalnych (nawet odległych od studni chłonnych) bakteriami chorobotwórczymi ze ścieków (segregator aktów prawnych).
Długość drenażu zaskórnego z rur 0 10 cm należy liczyć przyjmując po 10, 15 lub 20 m sączków na mieszkańca, w zależności od rodzaju gleby. Maksymalna długość gałęzi do 30. W terenie podmiejskim i na wsi dość często spotyka się źle działające urządzenia oczyszczające ścieki fekalne i gospodarcze. Przyczyną może być albo zbyt dostarczać ciepło równocześnie do kilku izb. Ciepło rozchodzi się tu częściowo przez promieniowanie, ale głównie drogą wzmożonej konwekcji między ściankami osłaniającymi piec.
Byłoby wskazane, aby piece te wykonywano z kafli opancerzonych blachą, co dawałoby większą pewność szczelności przed przenikaniem spalin z wnętrza pieca poprzez jego spękane ściany zewnętrzne do kanałów multiplikatorowych. Wypadki te bowiem zdarzają się zbyt często, co powoduje, iż użytkownicy zmuszeni są zalepiać gliną otwory multiplikatorów, a tym samym piece nie spełniają swego zadania i pomieszczenia są niedogrzane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32