Blog

Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 2
27.07.2020

Listwa oporowa

W artykule znajdziesz:

Listwa oporowa

Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 3
Listwa oporowa

W przypadku gdy słupy konstrukcji są powtarzalne, można stosować deskowania rozbieralne, klepkowe (takie jak do deskowania ścian) opracowane przez St. Michalczyka (program uprawnienia budowlane na komputer). Deskowanie składa się z ośmiu stojaków i klepek wykonanych z króciaków. Stojaki wykonuje się z desek o grubości 42-50 mm. albo zbija z dwóch desek o grubości 25 mm.

Stojaki są ustawione i przybite do podwalliny, którą z kolei wstawia się w jarzmo przymocowane do betonu. Formę deskowania tworzy się przez wkładanie między stojaki desek parami, na przemian raz z jednej, raz z drugiej strony stojaka. Listwa oporowa zabezpiecza klepki przed wpadaniem do środka (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Deski do wykonywania tarcz słupów mają grubość przeważnie 25 mm. Na rysunkach konstrukcyjnych powinien być podany rozstaw jarzm, szczególnie dla słupów grubszych niż 1,0×1,0 m, jak i dla słupów wykonywanych z betonu lanego. Jeżeli przez słupy żelbetowe ma przebiegać dylatacja budynku, której szerokość nie przekracza 5 cm, wówczas wykonuje się w zewnętrznych tarczach skrzyni Słupa szczelinę, w którą wsuwa się odpowiedniej długości odcinki desek.

Grubość ich równa się szerokości szczeliny dylatacyjnej. Oczywiście desek tych nie można już wyjąć i pozostają w szczelinie. Obecnie szczeliny wypełnia się raczej miękkimi płytami pilśniowymi. W skrzyni obejmującej oba słupy umieszcza się wówczas przegrodę z przybitą płytą pilśniową (uprawnienia budowlane). Po zabetonowaniu jednego słupa wyjmuje się przegrodę i betonuje drugi slup. Szczeliny dylatacyjne szersze od 5 cm deskuje się dwiema tarczami o deskach pionowych, które usztywnia się w odstępach 40-50 cm przekładkami z kawałków desek. Wykonując bardzo wysokie słupy lub stosując beton wibrowany zbija się skrzynię słupa z trzech tarcz, zaś czwartą zastępuje się poziomymi deseczkami wsuwanymi w szparę pozostawioną w tarczach bocznych.

Skrzynię deskowania słupów można też wykonać ze specjalnej sklejki (program egzamin ustny).
W przypadku gdy słupy mają kształt złożony, potrzebną formę deskowania otrzymuje się przez wstawienie odpowiednich wkładek do kwadratowej lub prostokątnej skrzyni. Można też wykonać skrzynię o przekroju trapezowym.

Deskowanie słupów okrągłych

Skrzynie słupów zbieżnych, występujących często w ramach, wykonuje się w ten sposób, że do tarcz zewnętrznych przybija się od wewnątrz deski oporowe dla tarcz wewnętrznych. Rzadziej wykonuje się skrzynie zbieżne wzmacniane jarzmami metalowymi lub ściągami. Aby jarzma nie obsuwały się, konieczne jest przybicie ich do skrzyni lub ułożenie na podpórkach (opinie o programie).
Skrzynie slupów o dużym przekroju poprzecznym wzmacnia się ściągami.

Deskowanie słupów okrągłych składa się z półkolistych połówek wykonanych z listewek grubości 20-25 mm i szerokości 3-6 cm. Listewki są przybite do półokrągłych jarzm. W zależności od średnicy słupów jarzma mogą być kwadratowe lub wielokątne. Pierwsze z nich są stosowane do słupów o średnicy 50 cm, a drugie - do słupów o średnicach większych. Listewki deskowania przybijane są do wewnątrz gwoździami. Należy je dobrze zagłębić, by nie związały się z betonem (segregator aktów prawnych).
Zbrojenie ustawia się w pierwszej połowie deskowania. Po sprawdzeniu prawidłowego położenia zbrojenia i oczyszczeniu wnętrza formy, ustawia się drugą połowę deskowania, po czym obie części związuje się obręczami z drutu o średnicy 10-M4 mm. W formach deskowania słupów okrągłych nie ma u spodu otworu kontrolnego.

Deskowanie słupów okrągłych można usztywniać też jarzmami metalowymi. Są one stosowane przy średnicach większych niż 50 cm. Deskowanie slupów okrągłych można ponadto wykonać ze sklejki wodoodpornej.
W czasie robót zimowych, przy nagrzewaniu betonu słupów parą, stosuje się podwójne deskowanie (promocja 3 w 1). Drugie deskowanie przybija się do jarzma. W jarzmie muszą się znajdować trójkątne wycięcia dla przepuszczenia pary.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 8 Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 9 Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 10
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 11
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 12 Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 13 Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 14
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Magazyn surowca fabryki kawy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami