Blog

05.04.2022

Sekretyna

W artykule znajdziesz:

Sekretyna

Sekretyna - hormon wytwarzany przez błonę śluzową dwunastnicy, który po wchłonięciu do krwioobiegu pobudza nabłonki gruczołowe trzustki do wydzielania soku sekstans - instrument astronomiczny do pomiarów wysokości Słońca lub gwiazd w celu wyznaczenia współrzędnych geograficznych, używany w nawigacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sektor migawki - każdy z wycinków o kształcie sierpowatym, z których składa się migawka centralna; wycinki te rozchylając się i zwierając otwierają i zamykają migawkę sektor sterowy - kwadrant sterowy sekunda, s - jednostka podstawowa czasu w układzie SI; czas trwania 9 192 631 770 okresów promieniowania odpowiadającego przejściu między dwoma nadsubtelnymi poziomami stanu podstawowego atomu cezu 133 sekunda (kątowa) - jednostka kąta w mierze kątowej; kąt równy 1/60 minuty kątowej sekunda Saybolta, S - jednostka miary lepkości cieczy stosowana w USA; lepkość w s.S. określa się czasem wypływu 60 cm’ badanej cieczy z przyrządu zw. wiskozymetrem, w ustalonej temperaturze sekundomierz, stoper - przyrząd do mierzenia małych przedziałów czasu w sekundach i minutach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sekuryt - szkło przed wodopryskowe, które po stłuczeniu nie daje odłamków; s. otrzymuje się przez odpowiednie hartowanie szklą lub przez wytwarzanie szklą kilkuwarstwowego sekwencja telegraficzna* - grupa kilku znaków’ telegraficznych, najczęściej jednakowych, stanowiąca umownie określoną wiadomość sekwenser - aut. układ logiczny sekwencyjny umożliwiający realizację złożonych programów sterowania przez wytworzenie ustalonych sekwencji sygnałów wyjściowych, zależnych od stanów wewnętrznych s. i sygnałów wejściowych selekcja amplitudowa - zliczanie lub wydzielanie sygnałów, których amplitudy zawarte są w określonym przedziale (uprawnienia budowlane).

Selekcja czasowa

Selekcja czasowa - wydzielanie sygnałów, które przypadają na określone przedziały czasowe selekcja częstotliwościowa oddzielanie sygnałów różniących się częstotliwością drgań, najczęściej za pomocą obwodów rezonansowych selektancja - rzędna krzywej selektywności wyznaczana przy odstrojeniu o jeden kanał radiofoniczny selektoda -»lampa regulacyjna selektor - układ umożliwiający wydzielenie spośród doprowadzonych sygnałów tych, których amplituda lub częstotliwość mieszczą się w określonym przedziale (program egzamin ustny).

Selektor - urządzenie znajdujące się w kolatorze, umożliwiające automatyczne wyszukiwanie w większym zbiorze kart dziurkowanych o określonych cechach selektor neutronów - urządzenie do wydzielania neutronów o określonej energii z wiązki zawierającej neutrony o różnych energiach (np. pochodzących z reaktora jądrowego) selektywność adsorbentu - zdolność adsorbenta do wiązania w różnym stopniu poszczególnych składników’ mieszaniny poddanej procesowi adsorpcji selektywność ekstrahenta - właściwość ekstrahenta polegająca na łatwiejszym przeprowadzaniu do roztworu jednego ze składników surówki ekstrakcyjnej (opinie o programie).

Selektywność katalizatora, specyficzność katalizatora - zdolność katalizatora do zmiany szybkości jednego określonego typu reakcji spośród kilku możliwych w danym układzie; największą specyficznością odznaczają się niektóre enzymy, które katalizują tylko jedną reakcję selektywność odbiornika - rad. zdolność odbiornika do wydzielania ze wszystkich drgań elektromagnetycznych o różnych częstotliwościach, jakie dochodzą do anteny odbiorczej, drgań tylko tej częstotliwości, na jaką odbiornik jest nastrojony; s.o. jest związana ze zjawiskiem rezonansu w obwodach strojonych odbiornika selektywność odczynnika - zdolność odczynnika do reagowania w optymalnych warunkach z niewielką liczbą indywiduów chemicznych  (segregator aktów prawnych).

Selen, Se - pierwiastek chemiczny VI grupy głównej układu okresowego (tlenowce), liczba atomowa 34, o własnościach kwasowych; s. jest ciałem stałym, występującym w dwóch zasadniczych odmianach alotropowych: czerwonej i szarej; s. szary (metaliczny) wykazuje efekt fotoelektryczny, tzn. pod wpływem światła zwiększa przewodnictwo elektryczne; pod względem chemicznym s. przypomina siarkę; s. i jego związki towarzyszą najczęściej w przyrodzie siarce i jej połączeniom (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami