Blog

Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
16.01.2020

Siarczan sodu

W artykule znajdziesz:

Siarczan sodu

Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Siarczan sodu

Siarczan sodu krystalizuje w temperaturze niższej od 32,5°C z 10 cząsteczkami wody — Na2S04 10H2O, a w temperaturze powyżej 32,5°C przechodzi w siarczan bezwodny NaS04; przy małej wilgotności powietrza zaczyna tracić wodę nawet poniżej tej temperatury (uprawnienia budowlane). W zależności więc od warunków atmosferycznych kryształy siarczanu sodu będą się znajdowały raz w postaci uwodnionej, innym razem bezwodnej lub częściowo uwodnionej (program na telefon).

Istota zagadnienia polega na tym, że siarczan z 10 cząsteczkami wody zajmuje 4-krotnie większą objętość od siarczanów bezwodnych. W wyniku więc zmian temperatury i wilgotności powietrza mogą następować nie tylko naloty i wykwity, lecz również i pękania, łuszczenia się materiału, a nawet całkowite rozkruszenie i zniszczenie (program na komputer). Siarczan magnezu działa podobnie jak siarczan sodu, lecz jeszcze szkodliwiej.

Jeśli ściana jest pokryta tynkiem, siarczan magnezu tworzy z wapnem tynku galaretowaty osad wodorotlenku magnezu (program egzamin ustny).

Glina do wyrobów ceglarskich

Glina do wyrobów ceglarskich nie powinna zawierać rozpuszczalnych siarczanów w takich ilościach, aby mogły powodować wymienione wyżej zjawiska. Można przyjąć, że gotowa dobra cegła nie powinna zawierać pod postacią soli rozpuszczalnych jonów sodu więcej niż 0,03%, a magnezu — nie więcej niż 0,02% (opinie o programie).

Glina dająca wyroby z większą ilością soli rozpuszczalnych jest nieodpowiednia do produkcji. Siarczan wapnia w glinie jest mniej szkodliwy, gdyż jest trudno rozpuszczalny i krystalizując się tylko z dużymi cząsteczkami wody, nie powoduje niszczenia cegły.

Markazyty — piryty (FeS2) są szkodliwe, gdyż po wypaleniu przekształcają się czasem w siarczan żelaza, który powoduje powstawanie rdzawych wykwitów pod wpływem wilgoci (segregator aktów prawnych).

Bryłki kamienne (większe ziarna żwiru) są szkodliwe, gdyż przy wypalaniu w wyrobach powstają włoskowate pęknięcia. Domieszki węgla i próchnicy przy wypalaniu spalają się, nie są więc na ogół szkodliwe, zaś same wyroby stają się wtedy bardziej porowate (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Egzaminy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami