Blog

06.04.2022

Siarczan wapniowy

W artykule znajdziesz:

Siarczan wapniowy

Siarczan wapniowy, CaS04 - bezbarwna substancja stała, trudno rozpuszczalna w wodzie; s.w. ma zastosowanie jako proszek polerski, biały pigment, w przemyśle papierniczym, w metalurgii, rolnictwie, jako środek suszący siarczany - sole kwasu siarkowego, H2S04, o wzorze ogólnym Me2S04 (s. obojętne) lub MeHS04 (s. kwaśne); wiele s. występuje w postaci pospolitych minerałów, np. gips, anglezyt  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Siarczek sodowy, Na2S - biały drobnokrystaliczny proszek rozpuszczalny w wodzie (tworzy hydrat Na2S -9H20); s.s. stosowany jest w przemyśle skórzanym, do produkcji barwników, w hutnictwie, jako odczynnik analityczny itd. siarczki - sole słabego kwasu siarkowodorowego H2S o wzorze ogólnym Me2S lub MeHS (wodorosiarczki);s. metali alkalicznych mają duże zastosowanie w przemyśle (garbarstwo, metalurgia, hutnictwo, produkcja barwników); w przyrodzie b. rozpowszechnione są minerały siarczkowe, np. piryt, galena, blenda cynkowa siarczkowanie - proces przekształcenia alkalicelulozy w ksantogenian celulozy pod działaniem dwusiarczku węgla (przemysł jedwabiu sztucznego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Siarczyn sodowy, Na2SOi - białe ciało krystaliczne rozpuszczalne w wodzie, nierozpuszczalne w alkoholu; tworzy hydrat Na2S03-7H20, ma własności redukujące; s.s. stosowany jest jako reduktor w przemyśle organicznym oraz w fotografii jako składnik wywoływaczy i utrwalaczy siarczyny, Me2SOj - sole kwasu siarkawego H2SO3, wykazują własności redukujące; s. stosuje się do bielenia piór, tkanin, słomy itp.  (uprawnienia budowlane).

Siarka

Siarka, S - pierwiastek chemiczny VI grupy układu okresowego (tlenowce), liczba atomowa 16, o własnościach kwasowych; s. jest żółtym ciałem stałym, występującym w dwu zasadniczych krystalicznych odmianach alotropowych: rombowej (a) i jednoskośnej (fi), istnieje nadto s. bezpostaciowa i tzw. kwiat siarczany; w stanie ciekłym istnieją dwie odmiany s.: s. A - żółta o dużej płynności, i brunatna lepka w normalnej temperaturze s. jest substancją dość bierną chemicznie, natomiast w podwyższonej temperaturze reaguje bezpośrednio prawie ze wszystkimi pierwiastkami; s. występuje w stanie rodzimym oraz jest składnikiem licznych minerałów, głównie siarczków (piryt, markasyt, blenda cynkowa, galena) i siarczanów (gips, anhydryt, baryt); wolna s. ma zastosowanie do wyrobu kwasu siarkowego, barwników siarkowych, do wulkanizacji kauczuku, w przemyśle zapałczanym i jedwabniczym, do wyrobu prochu strzelniczego, ogni sztucznych, w lecznictwie itd.  (program egzamin ustny).

Siarka elementarna - siarka nie związana chemicznie; w przemyśle oznacza siarkę o b. wysokim stopniu czystości (do 99,95% S), otrzymaną np. przez redukcję dwutlenku siarki węglem siarka nagryzająca, siarka korodująca - wolna siarka i jej związki występujące w paliwach ciekłych i działające korodująco na metale siarka palna - różnica między całkowitą zawartością siarki i zawartością siarki popiołowej w badanym paliwie; oznaczanie s.p. jest stosowane do obliczania tlenu za pomocą uproszczonego wzoru oraz do oceny przydatności paliwa do różnych procesów technologicznych  (opinie o programie).

Siarka popiołowa - siarka zawarta w popiele otrzymanym z węgla lub z koksu; oznaczanie s.p. stosowane jest do oceny własności popiołu, składu żużla i do obliczania siarki palnej siarkoazotowanie, azotowanie z nasiarczaniem - rodzaj obróbki cieplno-chemicznej polegający na nasycaniu wierzchniej warstwy przedmiotu siarką i azotem siarkowanie - wprowadzanie siarki do związku chemicznego; (2) odymianie siarką; (3) konserwowanie półprzetworów owocowych, warzywnych i innych produktów przez dodanie dwutlenku siarki; siarkuje się albo gazowym dwutlenkiem siarki (S02) albo jego wodnym roztworem, czyli kwasem siarkowym; s. za pomocą gazowego SO2 stosuje się również w cukrownictwie w celu oczyszczenia, a zwłaszcza odbarwienia soku - nasiarczanie siarkowce - pierwiastki szóstej grupy głównej układu okresowego oprócz tlenu (siarka, selen, tellur, polon) (promocja 3 w 1). Siarkownik - urządzenie, w którym odbywa się siarkowanie soku (segregator aktów prawnych).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami