Blog
Siatki zgrzewane
W artykule znajdziesz:
Siatki zgrzewane
Opisując standardowe siatki zgrzewane powszechnie stosuje się oznaczenia skrótowe. Odpowiedni układ siatki może być podany przez wytwórcę w tablicach danych. Przykładowe dane dotyczące siatek zgrzewanych przedstawiono w tablicy 3.3 [3.8]. Siatki standardowe [3.23] produkowane są najczęściej z prętów gładkich o średnicy od 4,0 mm do 5,5 mm oraz z prętów żebrowanych o średnicy od 4,0 mm do 8,0 mm ze stali St3-b-500 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozstaw prętów w siatkach standardowych mieści się w granicach 100^-250 mm. W produkcji masowej stosuje się najczęściej dwa rodzaje siatek [3.8]:
• siatki z jednokierunkowym zbrojeniem nośnym (oznaczenia R i K) o powierzchni przekroju poprzecznego od 1,31 cnr/m do 8,84 cnr/m,
• siatki o krzyżowym zbrojeniu nośnym (oznaczenie Q) o powierzchni przekroju poprzecznego od 1,31 cm2/m do 8,84 cnr/m.
W celu lepszego wykorzystania zbrojenia oprócz zgrzewanych siatek standardowych różne wytwórnie produkują siatki zgrzewane określonego przeznaczenia o zróżnicowanym rozstawie prętów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Siatki zgrzewane określonego przeznaczenia mogą być opisane za pomocą oznaczeń lub za pomocą w pełni zwymiarowanego rysunku; zaleca się, aby były identyfikowane według wskazań użytkownika.
Zalecenia dotyczące kształtowania siatek zgrzewanych są następujące:
• Średnice nominalne drutów w siatce z drutów pojedynczych powinny wynosić od 4 mm do 16 mm. Ponadto wymaga się spełnienia warunku.
Dopuszczalne odchyłki dla siatek zgrzewanych wynoszą:
• Długość i szerokość siatki zgrzewanej: ±25 mm lub ±0,5% zależnie od tego, jbóra wartość jest większa (uprawnienia budowlane).
• Rozstaw drutów: ± 15 mm lub ±7,5% zależnie od tego, która wartość jest [większa.
• Występy należy uzgodnić podczas składania oferty i zamówienia. Wymagania dotyczące tolerancji specjalnych mogą być uzgodnione między
wytwórcą i zamawiającym.
Siatki zgrzewane powinny być oznaczone następującymi informacjami:
b) oznaczenie postaci wyrobu (siatka zgrzewana);
c) numer normy;
d) nominalne wymiary wyrobu (wymiary drutów, wymiary arkusza, rozstaw drutów, występy);
e) klasa(-y) techniczna(-e) stali (program egzamin ustny).
Wyroby do wykonywania konstrukcji żelbetowych
Inne wyroby stosowane do wykonywania konstrukcji żelbetowych.
Do wykonania zbrojenia konstrukcji żelbetowych poza prętami, siatkami i szkieletami zbrojeniowymi stosuje się jeszcze inne wyroby stanowiące zbrojenie elementu, niezbędne do stabilizacji konstrukcji zbrojeniowej podczas betonowania (opinie o programie). Do tych wyrobów zaliczamy:
• łączniki,
• podkładki dystansowe,
• stojaki,
• zabezpieczenia końców prętów,
• listwy narożnikowe.
Marki, okucia, kotwy i stojaki stosowane w konstrukcjach żelbetowych powinny być wykonane zgodnie z wymaganiami dla konstrukcji stalowych i normami. Podkładki dystansowe, korki, zabezpieczenia końców prętów i inne wyroby przeznaczone do zabetonowania powinny być dopuszczone do stosowania. Wkładki tymczasowe służące do podtrzymania deskowania, prętów, przewodów i innych elementów przewidzianych do zabetonowania (np. płyty i śruby kotwiące, wkładki dystansowe), powinny:
• być wystarczająco wytrzymałe i sztywne, aby mogły zachować kształt podczas betonowania,
• ułatwiać zamocowanie w sposób uniemożliwiający zmianę położenia podczas ich układania i betonowania;
nie powinny natomiast:
• zawierać składników, które mogłyby wpływać negatywnie zarówno na beton, jak i na zbrojenie,
• wprowadzać nieprzewidzianych oddziaływań na konstrukcję (segregator aktów prawnych).
Pręty użyte do wykonywania zbrojenia powinny być czyste, pozbawione trwałych i pyłowych zabrudzeń powierzchni. Dopuszcza się stosowanie prętów pokrytych cienką zgorzeliną i zardzewiałych powierzchniowo.
Pręty można czyścić ręcznie, mechanicznie przy użyciu elektronarzędzi lub odą strumieniową przez piaskowanie, śrutowanie lub metodami hydrodynamiczne.
Prętów zbrojeniowych nie należy czyście metodami chemicznymi. Pręty uszkodzone działaniem korozji lub pręty z grubą zgorzeliną powalcowniczą powinny zostać oczyszczone. Czynności te są zbędne, gdy stosuje się automaty do prostowania i cięcia stali zbrojeniowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32