Blog
Siła naciągu
W artykule znajdziesz:
Siła naciągu
Przy naciągu kabla niezmiernie ważna jest kontrola, z reguły podwójna: siły naciągu i wydłużenia całkowitego kabla. Sposób postępowania jest od strony teoretycznej (program uprawnienia budowlane na komputer). Tutaj podamy tylko pewne wskazówki praktyczne. Siłę naciągu odczytujemy na manometrze, w sporadycznych jedynie przypadkach za pomocą dynamometru. Z reguły powinny znajdować się dwa manometry przy agregacie zasilającym oraz trzeci jako zapasowy. W razie większych różnic we wskazaniach manometrów na pompie tłoczącej, należy jeden z nich wymienić, by doprowadzić do zgodności wskazań.
Przed sprężaniem każdego większego obiektu manometry powinny być cechowane i sprawdzane codziennie lub co parę dni w trakcie sprężania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wydłużenia należy odczytywać najlepiej na samych drutach za pomocą zwykłej podziałki milimetrowej. Jedynie przy elementach krótkich (poniżej 5-7 m) należy stosować suwmiarkę z noniuszem. W początkowej fazie naciągu z reguły mamy do czynienia z tzw. wydłużeniem martwym (któremu odpowiada zerowy lub bardzo nieznaczny wzrost siły naciągu), wynikającym z przypadkowych sfalowań drutów lub poślizgów w przeciwległym zakotwieniu. Martwe wydłużenie może być także spowodowane niewłaściwym ustawieniem się naciągarki, która nie od razu przylega ściśle do płyty oporowej (moment statyczny od ciężaru własnego naciągarki współdziała w wytworzeniu siły naciągu) (uprawnienia budowlane).
Aby wyeliminować błędy spowodowane wydłużeniem martwym, zaleca się rozpocząć pomiar wydłużenia dopiero od pewnej niewielkiej siły naciągu, równej np. 10% siły końcowej i dobierać wartość początkową obliczoną teoretycznie.
Jeżeli zaobserwowano niezgodności między siłą a wydłużeniem, które powinno odpowiadać teoretycznie przewidzianemu, to należy przerwać sprężanie i podjąć decyzję co do dalszego postępowania, kierując się następującymi ogólnymi wytycznymi (program egzamin ustny).
Skuteczność manometrów
Jeśli niezgodności powtarzają się systematycznie przy naciągu kolejnych kabli, to przyczyną są z reguły rozbieżności w ocenie strat od tarcia i strat rzeczywistych (zakładając, że manometry są ściśle wycechowane) (opinie o programie).
Jeśli wydłużenie jest zbyt małe, znaczy to, że tarcie jest większe niż przewidywano, jeśli zaś zbyt duże, to tarcie jest niższe od oczekiwanego. W pierwszym przypadku nie należy bez zastanowienia zwiększać siły naciągu aż do uzyskania pożądanego wydłużenia (gdyż to mogłoby prowadzić do niebezpiecznego przeciążenia uzbrojenia) lecz w razie potrzeby (gdy obliczenie wskazuje, że zwiększonych strat od tarcia nie można przyjąć), zastosować środki zmniejszające tarcie, w szczególności zaś płukanie kanału. Zazwyczaj wystarczające okazuje się płukanie wodą i późniejsze przedmuchanie powietrzem (segregator aktów prawnych).
Jako dalszy środek stosuje się przepłukiwanie olejem rozpuszczalnym w wodzie, względnie innym, stosując w tym przypadku późniejsze przepłukanie środkiem rozpuszczającym w rodzaju trójchloroetylenu. W przypadku zbyt małych strat wystarczające jest z reguły odpowiednie obniżenie siły naciągu (jeśli obliczenie wskazuje, że nie można przyjąć zwiększonej siły sprężającej, która w określonych okolicznościach może nawet okazać się korzystna).
Jeśli rozbieżność między siłą a wydłużeniem jest znaczna i występuje tylko przy określonym kablu, to przyczyna jej ma z reguły charakter awaryjny.
Należy w tym przypadku przede wszystkim skontrolować skuteczność manometrów, połączeń i przeciwległego zakotwienia. Gdy nie wykazują one usterek, to w przypadku nadmiernego wydłużenia można oczekiwać zerwania jednego z drutów kabla podczas naciągu, czemu zazwyczaj towarzyszy charakterystyczny odgłos, albo też wysuwanie się drutu z przeciwległego zakotwienia, wskutek wadliwego jego działania (promocja 3 w 1). Kierownik budowy musi zadecydować, czy należy w takim razie wymienić cały kabel, czy też zastosować odpowiednio zmniejszoną siłę naciągu, tzn. uważać za miarodajne wydłużenie kabla.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32