Blog

Butle z gazem zdjęcie nr 2
21.02.2022

Siła ściskająca

W artykule znajdziesz:

Butle z gazem zdjęcie nr 3
Siła ściskająca

Siła ściskająca Nx w strefie ściskanej 1 odpowiada równej co do wielkości normalnej sile rozciągającej N2i stanowiącej pewną część całej siły rozciągającej N2, która występuje w strefie 2. Po ustaleniu zbrojenia w strefie 2 odpowiadającego sile N2i można określić wysokość h12 (program uprawnienia budowlane na komputer). Odstęp między 1 i 2, w którym nie występują żadne naprężenia, powinien być nie mniejszy niż 3/5h12. Pozostała część siły rozciągającej w strefie 2 oznaczona przez N23 i odpowiadająca ;ej siła ściskająca N32 w strefie 3 są sobie równe. Po ustaleniu wymaganej powierzchni betonu ze względu na siłę N32, możemy znaleźć wysokość ustrojową h23, zgodnie z podaną wyżej regułą. Pozostała siła ściskająca N34 równa jest sile rozciągającej w strefie 4; wreszcie w analogiczny sposób określamy wysokość h34 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Metoda ta może być stosowana pod warunkiem całkowitego wykorzystania nośności belek-ścian, tzn. że stal w obu strefach rozciąganych powinna zacząć odkształcać się plastycznie, zaś beton w obu strefach ściskanych jest naprężony do granicy wytrzymałości. Pociąga to za sobą znaczne odkształcenia plastyczne belek-ścian w ich płaszczyznach; wzajemna jednak łączność zostaje utrzymana dzięki zdolności belek-ścian do łatwego odkształcenia się w płaszczyznach prostopadłych do ich powierzchni (uprawnienia budowlane).

Powłoki ciągłe traktujemy analogicznie do belek ciągłych, rozpatrywanych wg zasad teorii plastyczności, a mianowicie obieramy odpowiednie wartości momentów nad podporami i ustalamy niezbędne zbrojenie, odpowiadające tym momentom (belki częściowo zamocowane). Można np. przyjąć, że maksymalne wartości momentów dodatniego : ujemnego są sobie liczbowo równe. Wówczas dla powłoki o dwóch jednakowych przęsłach otrzymamy maksymalny moment belkowy równy 0.086 q l2, podczas gdy wg teorii sprężystości moment ujemny wynosi 0,125 q l2 (program egzamin ustny).

Momenty zginające

Ponieważ powłoka bardziej nadaje się do przenoszenia momentów dodatnich, aniżeli ujemnych, w wielu przyp. może się okazać, że korzystniej jest przyjmować mniejsze momenty nad podporami pośrednimi. Powłoki ciągłe specjalnego typu, zwane sklepieniami usztywnionymi są w swym działaniu bardziej zbliżone do powłok długich, poddanych częściowemu obciążeniu (opinie o programie).

Momenty zginające w powłokach. Podobnie jak w metodzie belkowej, przy obliczaniu powłok długich wg teorii nośności granicznej moment skręcający Mxv i zginający Mx są zazwyczaj pomijane, z tym, że wyniki można poddać korekcie, uwzględniając działanie płytowe powłoki podobnie (dla powłoki krótkiej). Ponieważ poprawka jest raczej nieznaczna, można posługiwać się wzorem przybliżonym. Należy przy tym pamiętać, że wzory te oparte są na założeniu, że powłoka jest w stanie przejąć jednakowy co do wielkości moment zginający (dodatni lub ujemny) w każdym kierunku (segregator aktów prawnych).

Jeśli nie są rozpatrywane inne momenty poza M,,, to wyznaczamy je w taki sam sposób, jak i przy metodzie belkowej, tzn. stosując równanie równowagi znajdujemy dwie ścinające siły jednostkowe przez całkowanie sił w związku z tym powłoką rozpatrujemy jako łuk znajdujący się pod działaniem danego obciążenia oraz sił NX9.

Górna część przedstawia powłokę ze strefą ściskaną 2 i dwiema strefami rozciąganymi 1 i 3; rozwinięcie przekroju uwidoczniono w dolnej części rysunku. Zakładając, że zbrojenie w strefach rozciąganych rozłożone jest równomiernie, otrzymujemy trapezowy kształt rozkładu NXip (jak na rysunku)(promocja 3 w 1). Na krawędzi wartość równa się zeru (gdyż Nx<p = 0); wartość ta wzrasta liniowo w obrębie strefy rozciąganej 1 i pozostaje niezmienna między strefami 1 i 2, gdzie Nx = 0. W obrębie strefy 2 wielkości Nx<r zmniejszają się w sposób liniowy do pewnej ujemnej wartości, odpowiadającej sile rozciąganej w strefie 3; dalszy przebieg rozkładu wartości N’ odbywa się analogicznie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Butle z gazem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Butle z gazem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Butle z gazem zdjęcie nr 8 Butle z gazem zdjęcie nr 9 Butle z gazem zdjęcie nr 10
Butle z gazem zdjęcie nr 11
Butle z gazem zdjęcie nr 12 Butle z gazem zdjęcie nr 13 Butle z gazem zdjęcie nr 14
Butle z gazem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Butle z gazem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Butle z gazem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami