Blog

Gumowy worek zdjęcie nr 2
24.08.2022

Silne wiatry fenowe

W artykule znajdziesz:

Gumowy worek zdjęcie nr 3
Silne wiatry fenowe

Na ogólną cyrkulację atmosferyczną nakłada się cyrkulacja lokalna i związane z nią wiatry. W regionie Kordylierów występują szczególnie silne wiatry fenowe, zwane chinook, wspomagane przez wiatry zach. Mogą one pojawiać się w ciągu całego roku, ale wyjątkowo intensywne są w okresie zimowym, gł. w Górach Skalistych. Do ciepłych wiatrów zalicza się również Santa Ana, wiejący z dużą prędkością (38-42 m/s) na pd. z obszaru Wielkiej Kotliny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do wiatrów chłodnych i bardzo silnych występujących w Ameryce Północnej zaliczają się blizzard i Barber, które występują w pd. Kanadzie i pn. części Stanów Zjednoczonych, oraz Norther na Międzymorzu, a w Ameryce Środkowej - Papagayo i Tehuantepecer (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do najgwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych kontynentu należą trąby powietrzne i cyklony tropikalne. Na środk. i wsch. obszarach Stanów Zjednoczonych, gdzie szczególnie często dochodzi do ścierania się mas powietrza polarnego i zwrotnikowego, występują bardzo często silne burze. Ich liczba w ciągu roku dochodzi do 40 w centrum, 70-80 u ujścia Missisipi i 90-100 na Florydzie. Pojawiają się one w ciągu całego roku, ale najczęściej w okresie letnim. Podczas bardzo gwałtownych burz z silnym wiatrem, gradem o dużych rozmiarach, intensywnymi opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi, dochodzi do powstania trąb powietrznych, wirów o średnicy ok. I km, noszących w Stanach Zjednoczonych nazwę tornado lub twister. Ich liczba w ciągu roku może dojść do 20. Powodują ogromne szkody o stosunkowo małym zasięgu (uprawnienia budowlane).

Natl ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego, na pn. od równika powstają cyklony tropikalne przemieszczające się z ogromną prędkością nad wybrzeża Morza Karaibskiego, Zatoki Meksykańskiej, Oceanu Atlantyckiego, jak i Oceanu Spokojnego. Noszą różne nazwy regionalne: huragan, hurricane, cordonazo. Występują najczęściej od czerwca do listopada i mogą docierać bardzo daleko na pn., nawet do Nowej Fundlandii (program egzamin ustny).

Opady atmosferyczne

Zróżnicowanie średnich miesięcznych temp. powietrza na kontynencie jest bardzo duże. W styczniu wahają się one od ok. 25°C w Ameryce Środkowej do -30°C na pn. i poniżej -40°C, a miejscami nawet -S()°C na Grenlandii (najniższą temp. powietrza: -78°C, zanotowano w Fort Good Hope w Kanadzie). Wybrzeże zach. jest o 10-20°C cieplejsze niż wsch., m.in. dzięki barierze orograficznej i ciepłym prądom morskim - Prądowi Północnopacyficznemu i jego odgałęzieniu, Prądowi Alaski (opinie o programie).

W lipcu średnie temp. wynoszą od ok. 0°C na Archipelagu Arktycznym i Grenlandii (gdzie w centralnej części wyspy temp. powietrza w okresie letnim są jednak niższe od 0°C) do 30°C w rejonie Wyżyn Wewnętrznych. W upalne dni maksymalne temp. powietrza mogą wzrastać do ponad 50°C (najwyższa, zanotowana w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych, wynosiła 57°C). W pd. Kalifornii i wsch. Arizonie notuje się ok. 100-140 dni z temp. powyżej 32°C (segregator aktów prawnych).

Opady atmosferyczne w Ameryce Północnej mają rozkład strefowy. Największą sumę roczną opadów - powyżej 2000 mm, otrzymują stoki nawietrzne gór położonych wzdłuż zach. wybrzeża. Znaczna część terytorium Stanów Zjednoczonych leży w strefie klimatów podzwrotnikowych. Wyróżnia się tu aż 5 ich typów: 1) podzwrotnikowy morski, występujący na wybrzeżach atlantyckim i pacyficznym, gdzie na temp. powietrza łagodzący wpływ mają oceany oraz prądy morskie i gdzie suma opadów jest dość znaczna, 2) podzwrotnikowy pośredni, obejmujący obszar Appalachów modyfikujących warunki klimatyczne zależnie od wys. n.p.m., 3) podzwrotnikowy kontynentalny, obejmujący region nizinny w dorzeczu Missisipi, z dużymi rocznymi amplitudami temp. i opadami w granicach 250-500 mm, 4) podzwrotnikowy kontynentalny, suchy, występujący na Wielkich Równinach, gdzie lata są bardzo, a opady niewielkie, 5) podzwrotnikowy kontynentalny, skrajnie suchy, obejmujący zawietrzne strony Gór Skalistych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gumowy worek zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gumowy worek zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gumowy worek zdjęcie nr 8 Gumowy worek zdjęcie nr 9 Gumowy worek zdjęcie nr 10
Gumowy worek zdjęcie nr 11
Gumowy worek zdjęcie nr 12 Gumowy worek zdjęcie nr 13 Gumowy worek zdjęcie nr 14
Gumowy worek zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gumowy worek zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gumowy worek zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami