Blog
Silniki kolektorowe szeregowe
W artykule znajdziesz:
Silniki kolektorowe szeregowe
Silniki kolektorowe szeregowe dzielimy na: jednofazowe i trójfazowe.
Silniki kolektorowe jednofazowe szeregowe posiadają magneśnice wykonane ze żłobkami, w których to żłobkach zakłada się uzwojenie elektromagnesów tworząc główne pole magnetyczne i uzwojenie kompensacyjne, wyrównujące działanie wirnika. Prąd płynie przez uzwojenie magnesów, wirnika i kompensator. Uzwojenie kompensatora może być krótko zwarte o prądzie indukcyjnym, osłabiającym samoindukcję wirnika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Silniki kolektorowe trójfazowe mogą mieć połączenie stojaka z wirnikiem szeregowe lub bocznikowe. Silniki kolektorowe trójfazowe posiadają stojak jak silniki trójfazowe, a wirnik posiada budowę twornika prądnicy prądu stałego z kolektorem. Prąd z sieci płynie przez stojak i wirnik.
Silniki kolektorowe repulsyjne. Prąd sieciowy dopływa tylko do stojaka. Prąd z wirnika jest indukowany, gdyż uzwojenie wirnika nie łączy się z uzwojeniem magnesów. Obwód w wirniku zwiera się przez szczotki, którymi reguluje się obroty, przesuwając je po kolektorze.
Wskazówki przy kupnie silnika elektrycznego.
Jeżeli mamy do dyspozycji prąd stały, to do poruszania obrabiarek najlepiej jest używać silników bocznikowych, charakteryzujących się małym momentem rozruchu przy stosunkowo niezależnych obrotach od obciążenia.
Gdy źródłem energii jest prąd zmienny, to wybieramy silniki asynchroniczne, krótko zwarte, lub pierścieniowe, a w szczególnych przypadkach kolektorowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli nie zachodzi potrzeba ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami, to można stosować silniki odkryte, w których dostęp powietrza jest swobodny.
W silnikach zakrytych chłodzenie jest utrudnione. Często zachodzą wypadki, że motor musi pracować w wilgotnych warunkach. Wtedy najlepiej jest zastosować silniki okapturzone.
Moc silników potrzebna do poruszania obrabiarek do metali waha się od 0,1 - 20, obrabiarek do drewna 0,5 - 27, młocarnie od 3 - 25 KM.
Przetwornice. Do przetwarzania prądu stałego na zmienny i odwrotnie służą przetwornice, które mogą być jedno lub dwutwornikowe (uprawnienia budowlane).
Akumulatory. Znamy akumulatory a) ołowiane, w których biegunem plusowym jest PbO - dwutlenek ołowiu, a minusowy czysty ołów Pb w roztworze H.2S04, oraz b) akumulatory - (Edison) żelazo-niklowe w roztworze wodorotlenku potasu K (OH). Wodorotlenek niklu Ni (OH)., stanowi biegun plusowy, a żelazo Fe minusowy.
Lampa katodowa
Przy ładowaniu zasilamy akumulatory prądem stałym, którego napięcie dla ołowianych waha się od 2 - 2.75 V. W początkowym czasie wyładowania, napięcie spada szybko do 2 V, później do 1,8 V, odkąd spadek jest gwałtowny do zera (program egzamin ustny).
Pojemność wyraża się w amperogodzinach.
Natężenie prądu podnosi się przez zwiększenie powierzchni płyt, a napięcie przez połączenie szeregowe ogniw. Pobór z 1 dnr płyty wynosi 1,5 ampera. Przy ładowaniu akumulatorów-Edisona napięcie podnosi się do 1,5 - 1,8, a przy wyładowaniu spada do 1,25 - 1,0 V.
Prostowniki. Prostowniki służą do przemiany prądu zmiennego na prąd tętniący (opinie o programie). Przepuszczają one prąd w jednym kierunku. Rozróżniamy następujące prostowniki: 1) Ogniwo alumniowe, w którym jedna elektroda aluminiowa A,, a druga żelazna Fe. Jako elektrolit użyty jest dwuwęglan amonu NH«(CO»)*. Prąd płynie od Fe do A,.
Prostownik rtęciowy - Na dnie rurki jest zatopiona rtęć. Elektrody wtopione w końce rurki. Prąd płynie dzięki temu, że rtęć paruje przy przepływie prądu i tworzy łuk, który w parze rtęci przepuszcza prąd w jednym kierunku.
Ze względu na sposób doprowadzenia paliwa do cylindra i procesu spalania silniki spalinowe dzielimy na
a) silniki spalinowe wybuchowe;
b) silniki spalinowe wstrzykowe Diesla.
Ze względu na działanie, czyli cykle wykonania pracy, silniki spalinowe dzielimy na 2 i 4 taktowe - suwowe (segregator aktów prawnych).
Silniki czterotaktowe. Cykl odbywa się przy wykonaniu 4 skoków (taktów) tłoka, przy odpowiadającym dwu obrotom wału korbowego.
Wykonanie pracy przez silniki tłokowe (benzynowe, spirytusowe, gazowe), jest następujące:
1) takt - ssanie mieszanki,
2) takt - komprymowanie, sprężanie mieszanki,
3) takt - elektryczne zapalenie i wybuch mieszanki, ekspansja i spadek ciśnienia,
4) takt - usuwanie spalin z cylindra (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32