Blog

Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 2
12.06.2021

Siłomierz

W artykule znajdziesz:

Siłomierz

Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 3
Siłomierz

Z postaci złomu można orientacyjnie wnioskować o stopniu wytrzymałości; drewno wysokiej jakości daje złom długo włóknisty, średniej jakości - złom krótkowłóknisty, niskiej jakości - złom gładki lub muszlowaty (program uprawnienia budowlane na komputer).

Próbkę obciąża się aż do złamania. Siłę niszczącą P odczytuje się na siłomierzu z dokładnością 1,0 kG. Wilgotność próbki określa się bezpośrednio po jej zniszczeniu; w tym celu pobiera się w sąsiedztwie złomu próbkę o wymiarach 2X2X3 cm, która służy do określenia wilgotności, a w razie potrzeby także ciężaru właściwego.
Według norm niemieckich i anglosaskich obciążenie ze strony napory i podpór przenosi się na badane próbki za pośrednictwem płytek z twardego drewna o zaokrąglonych krawędziach; ma to zapobiegać powstawaniu wcisków w próbce i ewentualnym odchyleniom w wynikach badania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy badaniu próbek o dużych wymiarach obciąża się próbkę w dwóch punktach.

W razie potrzeby przeprowadza się w czasie próby na zginanie pomiar strzałki ugięcia, mierząc jej wielkość przy pomocy czujników lub deflektometrów, odczytując jej wymiar na odpowiedniej podziałce - jeżeli maszyna probiercza jest wyposażona w odpowiednie urządzenia pomiarowe - lub odczytując go z wykresu obciążeń i odkształceń wykonanego przez urządzenie rejestrujące maszyny probierczej. Pomiędzy siłą zginającą a wielkością strzałki ugięcia istnieje dla belki spoczywającej na dwóch podporach zależność (uprawnienia budowlane).

Wytrzymałość na zginanie oblicza się formułą Naviera. Przy belce podpartej w dwóch punktach i sile działającej w środku długości największy moment zginający występuje w punkcie działania siły, a punkty podparcia oddziaływają na zginaną belkę w drodze reakcji; reakcję jednego z nich przyjmuje się za podstawę obliczenia momentu zginającego.

Rozkład naprężeń

Przy prostokątnym lub kwadratowym przekroju w połowie odległości między dolną i górną płaszczyzną przechodzi przez środek ciężkości belki strefa obojętna; jest to płaszczyzna, w której włókna nie ulegają odkształceniom i zachowują niezmienione wymiary (program egzamin ustny). W warstwach materiału położonych powyżej strefy obojętnej powstają przy ściskaniu naprężenia ściskające (- o), pod wpływem których włókna ulegają skróceniu; poniżej strefy obojętnej występują naprężenia rozciągające (o), pod wpływem których włókna ulegają wydłużeniu.

Zmiany długości włókien są proporcjonalne do ich odległości od strefy obojętnej (opinie o programie). Wielkość naprężeń normalnych i związanych z nimi odkształceń ma w strefie obojętnej wartość 0; w miarę posuwania się od strefy obojętnej ku bocznym płaszczyznom belki naprężenia i odkształcenia rosną, osiągając maksymalną wartość w górnej i dolnej płaszczyźnie zewnętrznej. W tych warunkach wzdłuż strefy obojętnej powstają styczne naprężenia ścinające, dążące do przesunięcia cząstek materiału równolegle do strefy obojętnej w dwóch przeciwnych kierunkach (segregator aktów prawnych).

Formuła Naviera opiera się na założeniu równości naprężeń i jednakowego ich rozkładu po ściskanej i rozciąganej stronie belki. Założenie to jest słuszne w odniesieniu do materiałów jednorodnych, w których wytrzymałość na ściskanie i wytrzymałość na rozciąganie są sobie równe. Przy założeniu symetrycznego rozkładu naprężeń i odkształceń górna, ściskana płaszczyzna belki skróci się o tyle, o ile wydłuży się dolna, rozciągana płaszczyzna; warstwy rozmieszczone między strefą obojętną a warstwami zewnętrznymi wykazują pośrednie wartości odkształceń (promocja 3 w 1).

Nie wykazująca zmian strefa obojętna przechodzi przez 1/t wysokości przekroju zginanej belki, dzieląc jej przekrój poprzeczny na dwie równe części.
Założenia powyższe nie są słuszne w odniesieniu do materiałów niejednorodnych. Rozkład naprężeń w zginanej belce drewnianej komplikuje się w związku z tym, że wytrzymałość drewna na rozciąganie jest około 2 razy większa od wytrzymałości na ściskanie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 8 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 9 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 10
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 11
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 12 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 13 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 14
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami