Blog
Formowanie otworów i wnęk
W artykule znajdziesz:
Formowanie otworów i wnęk
Wiąże się to jednak z przetrzymywaniem rusztowań stałych na dłuższy okres budowy a tym samym podrożeniem budowy. Dlatego też do robót tynkarskich stosuje się obecnie coraz częściej rusztowania typowe na wysuwnicach, ręcznie lub mechanicznie podnoszone i opuszczane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla formowania otworów i wnęk w ścianach najkorzystniej stosować jest deskowania trójczęściowe.
Deskowania przestawne średnio i mało wymiarowe. Deskowania przestawne o tarczach montowanych poziomo typu gorsetowego. Deskowanie przestawne typu gorsetowego składa się z tarcz drewnianych, montowanych w układzie poziomym do szkieletu stalowego nazywanego „gorsetem”. Dla przykładu podano opis jednego z typów tego rodzaju deskowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tarcze deskowań o szerokości 49.5 cm i długości 150-400 cm wykonane są z desek jednostronnie ostruganych, grubości 25 mm oraz ramki drewnianej wykonanej z łat o wymiarach 50×50 mm. Szkielet stalowy - gorset wykonany jest z dwóch kątowników 35x35x4 połączonych między sobą poziomymi ściągami z płaskowników 25×6 mm za pośrednictwem klinów (uprawnienia budowlane).
Ściągi zabezpieczone są w ścianie przed przyczepnością betonu gilzami z papy bitumicznej lub smołowej. Długość ściągów dostosowana jest do grubości ścian w granicach 15-1-40 cm, a długość kątowników szkieletu - do wysokości wykonywanych ścian. Kątowniki zakończone są dołem stopkami wykonanymi z prętów o średnicy 10 mm lub płaskownika 25×6 mm. Stopki te służą dla oparcia i zaklinowania dolnych tarcz do gorsetu.
Tarcze deskowania układa się poziomo po obu stronach szkieletu i dociska do niego za pomocą strzemion i klinów drewnianych. Strzemiona wykonane są z prętów o 0 3 mm i blachy grubości 2 mm.
Tarcze między sobą łączone są za pomocą klamer i klinów.
Deskowanie tego typu pomysłu inż. F. Bittnera z Salzburga w Austrii zostało adaptowane do naszych warunków przez projektantów Miastoprojektu i ZBM inż. Karwowskiego i inż. Kępę z Gdańska i zastosowane po raz pierwszy przy budowie całej serii budynków mieszkalnych, wykonywanych z betonu jamistego na terenie Wybrzeża.
Ściany wykonane w tych deskowaniach wymagają tynkowania (program egzamin ustny).
Deskowanie w zależności od sposobu obsługi i konserwacji może być wykorzystane około 35 razy. Nakład robocizny na montaż i demontaż wynosi około 0,8 rob. godz/m2 ściany.
Ciężar elementów stalowych
Zużycie materiałów na 1 m2 deskowania przy wysokości 3 m kształtuje się następująco:
Ogólnie ciężar elementów stalowych wynosi 3,72 kG/m2, a ciężar tarcz - 24,6 kG/m2.
Deskowanie przestawne z tarcz poziomych z prowadnicami. Deskowanie składa się z tarcz o wymiarach 75×160 cm, wykonanych z desek grubości 25 mm i desek zszywających o tej samej grubości oraz prowadnic pionowych i poziomych o przekroju 10×8 cm. stężających tarcze (opinie o programie).
Deskowanie naprzemianległe łączone jest za pośrednictwem śrub-ściągów 20 mm, przeprowadzonych przez otwory w prefabrykowanych klockach betonowych o przekroju 10×10 cm.
Montaż deskowań może być przeprowadzony dwoma sposobami, a mianowicie:
1) montuje się od razu obie ściany deskowania, przy czym deskowanie służy do zapełniania go masą betonową na pełną wysokość kondygnacji,
2) montuje się jedną stronę deskowania jako pełną, natomiast z drugiej strony montuje się jedną poziomą tarczę łącznie z prowadnicami pionowymi jedną z prowadnicą poziomą, tak by umożliwić betonowanie ściany etapami (segregator aktów prawnych). W miarę postępu robót betoniarskich montowane są sukcesywnie następne tarcze deskowania z prowadnicami poziomymi. W przypadku wykonywania zbrojonych ścian siatki zbrojenia muszą być wkładane po zmontowaniu jednej ściany deskowania.
Deskowanie przestawne o tarczach montowanych pionowo typu SB (promocja 3 w 1). Deskowanie przestawne typu SB składa się z tarcz deskowania drewnianego, montowanych w układzie pionowym, łączonych w swej płaszczyźnie za pomocą sworzni i klinów. Tarcze jednej ściany deskowania łączone są z tarczami drugiej ściany za pomocą ściągów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32