Blog
Silosy na kruszywo
W artykule znajdziesz:
Silosy na kruszywo
Silosy są to specjalne zbiorniki umożliwiające, pod działaniem siły ciężkości, szybkie załadowanie znajdującymi się w nich materiałami podstawionych środków transportowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dzięki prostej konstrukcji, szybkości działania, łatwości obsługi oraz niskim kosztom użycia silosów do ładowania masowych sypkich materiałów, z jakimi ma się do czynienia przy budowie nawierzchni betonowej, jest bardzo celowe. W przypadkach, gdy chodzi o dokładne wagowe dozowanie materiałów, jak na przykład przy budowie nawierzchni betonowych, użycie silosów jako samodzielnych urządzeń lub jako wyposażenie odpowiednich maszyn staje się nieodzowne.
Pojemność silosów przyjmuje się (przy sprawnej pracy ładowarek i transportu) na lH-2-godzinną wydajność środków transportowych lub betoniarek (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy obliczaniu użytecznej pojemności komór silosów należy uwzględniać sposób i możliwości ładowania komór, co zależne jest od urządzeń ładunkowych i naturalnego stoku materiału. Stosowane przy budowie nawierzchni betonowych silosy, to przeważnie silosy tymczasowe przenośne o konstrukcji stalowej lub drewnianej.
Każdy silos przenośny składa się z następujących elementów podstawowych:
- ramy tworzącej konstrukcję nośną,
- komór silosu,
- dozatorów Wagowych.
Są również w użyciu stalowe silosy jednokomorowe, które łączy się w zespoły. Niedogodnością tych silosów jest konieczność kolejnego podstawiania środków transportowych pod każdy silos dla załadunku odpowiednią frakcją kruszywa (uprawnienia budowlane).
W dolnej części komora ma otwór zsypowy (upust) do wyładowania materiału bezpośrednio do środka transportowego albo do dozatora wagowego.
Jeśli komora podzielona jest na części poszczególnych frakcji lub dla różnych rodzajów materiałów, to każda część musi mieć oddzielny otwór zsypowy.
Otwory zsypowe muszą być zaopatrzone w zamknięcia umożliwiające regulowanie szybkości ładowania i natychmiastowe zamykanie otworu (program egzamin ustny).
Dozatory podwieszone są bezpośrednio pod otworem zsypowym komór. Zaopatrzone są on w urządzenia wskazujące ilości wagowe wprowadzonych materiałów.
Silos drewniany
Silos drewniany był dawniej często stosowany przy budowie nawierzchni betonowych. Obecnie silosy drewniane wypierane są przez silosy stalowe.
Silosy na cement. Niezależnie od silosów do magazynowania kruszywa są w użyciu silosy do magazynowania i dozowania cementu (opinie o programie).
Silosy te są zwykle stalowe o szczelnej obudowie. Silos na cement o stalowej konstrukcji rozbieralnej składa się: z komory cementu szczelnie obudowanej, pionowego podnośnika kubełkowego, również szczelnego, oraz dozatora wagowego. Cement do zasilacza podnośnika kubełkowego dostarczany jest z magazynu cementu lub z wagonów kolejowych za pomocą przenośnika ślimakowego. W Polsce obecnie produkuje się seryjnie przewoźne zbiorniki (silosy) na cement.
Zbiorniki te przeznaczone są do przechowywania i dozowania cementu na budowach i w miejscu produkcji masy betonowej (segregator aktów prawnych). Napełnianie zbiornika odbywa się pneumatycznie z cementowozu, dozowanie zaś i wyładunek cementu ze zbiornika do kosza wsypowego betoniarki - na zasadzie grawitacji. Pojemność zbiornika wynosi 17,85 m8, co odpowiada 25 t cementu, ciężar całkowity silosu wynosi 1645 kG. Do przewozu, ustawienia oraz demontażu silosu stosuje się przyczepy typu NS-1. Przy dużych budowach nawierzchni betonowej mają zastosowanie silosy produkcji radzieckiej typu S-242, składające się z komór dla kruszywa i cementu (promocja 3 w 1)..
Szczegółowy opis działania pomp i ich charakterystykę pomija się jako nie wchodzące w zakres niniejszego tomu. Betoniarki. Charakterystykę oraz szczegółowy podział klasyfikacyjny betoniarek podano w tomie VI Budownictwa betonowego, w związku z czym poniżej zostaną omówione tylko betoniarki przeznaczone do robót drogowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32