Blog
Siły obciążeń zewnętrznych
W artykule znajdziesz:
Siły obciążeń zewnętrznych
Nasze dotychczasowe rozważania wskazują, że podstawową drogą uzyskania ekonomicznej i pod względem wytrzymałościowym poprawnie zaprojektowanej konstrukcji betonowej jest doprowadzenie do osiowego przekazywania sił od obciążeń zewnętrznych.
Zasada ta stanowi podstawę w projektowaniu konstrukcji przestrzennych - łupinowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Została ona sformułowana przez Lundgrena następującej formie: właściwą (poprawną) konstrukcją łupinową jest łupina tak wykształcona i podparta, że odkształcenia niepowłokowe (od zginania) w niej nie występują.
W myśl tej definicji wielofalowa łupina ciągła jest niepoprawna jako konstrukcja łupinowa, gdyż nieomal każdy rodzaj obciążenia wywoła w niej zginanie, co pociągnie za sobą znaczne odkształcenia. Jeśli jednak oba końce łupiny zamknąć przeponami to sztywność łupiny znacznie wzrośnie, ponieważ większość obciążeń wywoła w niej głównie siły powłokowe (błonowe) i uzyskamy łupinę bardziej poprawną.
W większości konstrukcji inżynierskich nie można całkowicie uniknąć zginania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tych przypadkach wykorzystuje się możliwość koncentracji materiału (betonu i stali) wzdłuż linii działania największych sił. Na tym tle wprowadza się skosy w elementach, pogrubianie łuków przy podporze, słupów przy stropie, żebra w powłokach, w których nie da się uniknąć zginania itp. Znajomość teorii konstrukcji pozwala na odpowiednie zwiększenie przekrojów tam, gdzie to jest konieczne i unikanie niepotrzebnego i często szkodliwego balastu materiałowego.
Należy tu wyraźnie podkreślić, iż konsekwentne stosowanie zasady działania osiowego i koncentracji materiału wzdłuż linii największych sił umożliwia zastosowanie dwóch różnych sposobów projektowania nowoczesnej konstrukcji (uprawnienia budowlane). Pierwszy, jak już wspomniano, polega na zmasowaniu materiału, a więc np. żeber w miejscach występowania największych sił. Drugi zaś, na takim ukształtowaniu ustroju, w którym największe siły będą przebiegać wzdłuż z góry zaplanowanych linii.
Zagadnienia stateczności
Rzecz jasna, wyżej omówione zasady projektowania konstrukcji mają znaczenie ogólne. Ale właśnie beton i żelbet są materiałami wyjątkowo nadającymi się do racjonalnego projektowania ustrojów ze względu na łatwość nadawania im dowolnych form i koncentrowania stali w dowolnych miejscach, nie mówiąc już o możliwości nadawania betonowi praktycznie dowolnej wytrzymałości (program egzamin ustny). W rezultacie racjonalnego projektowania konstrukcje stają się coraz bardziej smukłe, elementy coraz cieńsze. Stan taki potęguje jeszcze rozwój technologii betonu (mocniejsze betony) i wytrzymałości materiałów (dokładniejsze obliczenia) (opinie o programie).
I tu pojawia się problem dotychczas prawie nie istniejący: problem stateczności. Stosowanie nie rzadko powłok o 2,5 cm grubości wymaga niezwykle starannej analizy stateczności. Teoretyczne ujęcie zagadnień stateczności w zastosowaniu do elementów jednoznacznie określonych z punktu widzenia ustroju, jak np. pręty, płyty, ustroje przestrzenne, aczkolwiek bardzo skomplikowane jest jednak możliwe przy założeniu pewnych uproszczeń. Jako główne założenie upraszczające przyjmuje się zwykle w tych przypadkach, że element działa w obszarze naprężeń sprężystych (segregator aktów prawnych). Jednakże często mamy do czynienia z układami złożonymi, które przy obliczaniu rozkłada się na elementy uproszczone, z reguły płaskie.
Elementy te wzajemnie wpływają na nośność, a tym samym na ogólną stateczność budowli. Zasadnicze znaczenie ma tu tarczowe działanie elementów płytowych obciążonych w płaszczyźnie osiowej. Do całokształtu zagadnień stateczności konstrukcji inżynierskiej należy również sprawdzenie budowli na przesuw i obrót, jeżeli to może mieć miejsce, oraz sprawy gruntowe (promocja 3 w 1).
Zagadnienia te dotyczą głównie takich budowli, jak mury oporowe, wszelkiego typu fundamenty, wieże, wreszcie budowle wodne itp. Dla inżyniera-praktyka znaczenie badania stateczności ustroju posiada specjalne znaczenie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32