Blog

Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 2
26.05.2022

Siły pęcznienia

W artykule znajdziesz:

Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 3
Siły pęcznienia

Jednym z ostatnich osiągnięć w dziedzinie cementu, częściowo już stosowanym na skalę przemysłową, jest opracowanie w Kalifornii (USA) technologii cementu pęczniejącego, oznaczonego jako rodzaj K. Składniki tego cementu podobne są do stosowanych przez Lossiera, lecz dobór składników i warunki klinderyzacji (maksymalna temperatura ok. 1300°C) czynnika pęczniejącego powodują prawdopodobnie powstawanie bezwodnego siarczanoglinianu wapniowego C4 • A3SO4. Pęcznienie tego cementu spowodowane jest tworzeniem się zhydratyzowanego siarczanoglinianu wapniowego (etryngitu), podobnie jak w cemencie Lossiera, lecz prędkość i wielkość pęcznienia wydają się bardziej stałe. Podobny cement produkowany jest w Japonii (program uprawnienia budowlane na komputer).

Istnieją jednak pewne trudności, które trzeba jeszcze rozwiązać w celu zapewnienia pożądanego pęcznienia w zmiennych warunkach na budowie. Ważnym wymaganiem jest, aby CaO, S03, a szczególnie A1203 mogły we właściwym czasie utworzyć etryngit (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczególnie większa jego część musi powstawać po uzyskaniu pewnej wytrzymałości betonu; w przeciwnym przypadku siły pęcznienia zanikną w odkształceniach jeszcze plastycznego betonu i nie powstaną naprężenia spowodowane ograniczeniami. Z drugiej strony jeżeli etryngit powstaje szybko, lecz przez okres zbyt długi, może wystąpić zniszczenie betonu wskutek pęcznienia. Czynnikami kontrolującymi powstawanie etryngitu są CaS04 i stosunek siarczanu do glinianu w zaczynie. Dodatkowe komplikacje związane są z miałkością cementu; dla danej zawartości siarczanu, im większa jest miałkość, tym mniejsze pęcznienie (uprawnienia budowlane).

Ograniczenie pęcznienia

Betony zawierające cementy pęczniejące sklasyfikowane zostały przez ACI wyodrębniono dwa podstawowe rodzaje. Jednym z nich jest beton o zrównoważonym skurczu, w którym pęcznienie, jeżeli jest odpowiednio ograniczone, wywołuje naprężenia ściskające, które równoważą naprężenia rozciągające, powstałe wskutek skurczu. Drugim jest beton samosprężający się, w którym wytworzone naprężenia ściskające są wystarczająco duże do zachowania znacznego naprężenia ściskającego po wystąpieniu skurczu od wysychania (program egzamin ustny).

W obu tych betonach chodzi o ograniczenie pęcznienia przeważnie stosuje się zbrojenie, najlepiej w układzie przestrzennym. W rzeczywistości interesujące jest nie pęcznienie, lecz wytworzone naprężenia ściskające, mogące zrównoważyć naprężenia rozciągające, które w przeciwnym przypadku powodują odkształcenia rozciągające, a nawet pęknięcia.

Stwierdzono, że w pewnych przypadkach stosowanie tych betonów jest korzystne oraz istnieją możliwości sprężania betonu przez zastosowanie cementów pęczniejących. Jednak konieczny jest dalszy postęp w technologii tych Cementów, zanim będą one mogły być stosowane na szerszą skalę (opinie o programie).

Badania mające na celu rozwiązanie problemu korozji konstrukcji betonowych z cementem portlandzkim przez wody zawierające gips doprowadziły Jules Bieda we Francji na początku tego wieku do opracowania cementu wysoko glinowego. Cement ten różni się znacznie pod względem składu i niektórych właściwości od cementów portlandzkich, lecz sposób betonowania jest podobny (segregator aktów prawnych).

Z nazwy cementu - glinowy lub wysoko glinowy - można wnioskować, że zawiera on dużą część tlenku glinowego. W rzeczywistości składa się on w przybliżeniu z równych części tlenku glinowego i wapniowego, każda równa ok. 40%, z pewnej ilości tlenków żelazawego i żelazowego oraz z krzemionki w ilości ok. 8%.

Surowcami do produkcji tego cementu są wapień lub kreda i boksyt. Boksyt jest szczątkowym osadem utworzonym przez zwietrzenie w warunkach tropikalnych skał zawierających glin i składających się ze zhydratyzowanego tlenku glinowego, tlenków żelaza i tytanu z małą ilością krzemionki. W Wielkiej Brytanii nie ma złóż boksytu i jest on importowany z Grecji i Francji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 8 Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 9 Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 10
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 11
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 12 Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 13 Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 14
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wzajemna relacja wielkości zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami