Blog

Syntetyczny spinel zdjęcie nr 2
27.09.2021

Siły poziome

W artykule znajdziesz:

Siły poziome

Syntetyczny spinel zdjęcie nr 3
Siły poziome

Częste jest również podmywanie głowic wskutek opływania wokół nich prądów, a wreszcie nierzadko zdarzają się awarie w wyniku najechania na głowicę statku, czy to wskutek zdryfowania, czy też przy nieostrożnym manewrze (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poza tym, w przeciwieństwie do innych odcinków falochronu, głowica ma oparcie tylko z jednej strony, mierząc wzdłuż osi falochronu, wskutek tego musi w przeciwnym kierunku okazywać stateczność, pozwalającą na samodzielne utrzymywanie się w równowadze. Głowica stanowić musi dla sąsiedniego odcinka falochronu punkt stały, który przeniesie ewentualne siły poziome skierowane po osi falochronu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z tych wszystkich względów głowice mają zwykle mocniejszą konstrukcję niż inne odcinki falochronu, nierzadko wykonuje się ich fundamenty jako zapuszczane, aby zabezpieczyć je przed podmyciem, a szerokość korony jest zwykle ok. 1,5 do 2 razy większa niż ciągu falochronu.
Bardzo często także głowicę wykonuje się zupełnie innego typu niż falochron. Na przykład, gdy ten ostatni jest narzutowy, głowica może stanowić konstrukcję stawianą lub zapuszczaną o ścianach stromych. Tego rodzaju rozwiązanie głowicy w falochronach narzutowych można uznać za regułę, jeżeli jest to głowica wejściowa na stosunkowo wąskim torze wodnym. Gdyby głowica była wykonana podobnie jak i cały falochron jako narzutowa, skarpy jej wystawałyby zbyt daleko w wejście, zmniejszając znacznie jego szerokość użyteczną, a nie zmniejszając jego przepuszczalności dla fali (uprawnienia budowlane).
Głowice falochronów mogą być poszerzone w stosunku do korony falochronu w obie strony lub tylko w jedną (najczęściej w stronę portu).

Konstrukcja podwodnej części głowicy, poza większymi wymiarami, nie różni się szczególnie od konstrukcji falochronu odnośnego typu, opisanej w podrozdziałach poprzednich. Jedynie jej ściana końcowa jest zwykle wyokrąglona, przy czym nieraz przybiera w rzucie poziomym kształt półkolisty. Nadbudowa głowicy najczęściej jest wyższa niż w pozostałych odcinkach falochronu (program egzamin ustny).

Maszty

Zarówno mury, jak i parapet przyjmuje się zwykle ok. 1H-1,5 m wyższe niż pozostałych odcinków, przy czym parapet zwykle obiega całą głowicę i kończy się po wewnętrznej stronie falochronu.
Zewnętrzne powierzchnie ścian nadwodnych głowicy zwykle pokrywa się okładziną kamienną w celu powiększenia ich wytrzymałości na erozyjne działanie fal oraz na ewentualne otarcia się przepływających przez wejście jednostek, w razie ich zdryfowania na głowicę (opinie o programie).
W pobliżu głowicy zakłada się zwykle schodki oraz inne urządzenia, umożliwiające przybijanie mniejszych jednostek obsługujących obiekty wzniesione na głowicy.

Na głowicach falochronów zwykle mieszczą się wjazdowe światła portowe, na niewysokich masztach lub wieżyczkach. Maszty te lub wieżyczki powinny mieć osobne fundamenty, wspierające się na podwodnej konstrukcji głowicy. Poza tym niejednokrotnie mieszczą się na głowicy lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie budynki specjalne, np. stacje sygnałów mgłowych, radiostacja, czasem stacja sprężarek dla pneumatycznego zamykania wejścia itp. W projekcie musi być przewidziana możliwość swobodnego ulokowania tych obiektów, a więc odpowiednie miejsce i fundamenty (segregator aktów prawnych)Obiekty te mogą wymagać przedłużenia konstrukcji typu głowicznego na sąsiednie odcinki falochronów na potrzebną długość.

W falochronach ażurowych głowice z reguły wykonywane są jako odcinki zwarte. Przykład rozwiązania głowicy falochronu posadowionej na kesonie pneumatycznym.
Zadaniem tych urządzeń jest umożliwienie wyjścia ludzi z wody lub z małej jednostki przybijającej do falochronu na jego wierzch. Potrzeba taka zachodzi z racji obsługi urządzeń postawionych na falochronie, inspekcji, zabiegów konserwacyjnych i remontowych, a także z powodu wypadków w pobliżu falochronów (promocja 3 w 1).
Do urządzeń tych zalicza się schodki i drabinki. Pierwsze umieszcza się zwykle przy głowicy falochronu, a przy dłuższych falochronach co ok. 500 m.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Syntetyczny spinel zdjęcie nr 8 Syntetyczny spinel zdjęcie nr 9 Syntetyczny spinel zdjęcie nr 10
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 11
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 12 Syntetyczny spinel zdjęcie nr 13 Syntetyczny spinel zdjęcie nr 14
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Syntetyczny spinel zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami