Blog

Kabina z bidetem zdjęcie nr 2
27.10.2021

Siły styczne

W artykule znajdziesz:

Siły styczne

Kabina z bidetem zdjęcie nr 3
Siły styczne

Zasadniczo urządzenie przenosi bezpiecznie nacisk do 125 000 kG i energię 68 • 103 kG • m (na amortyzator). Gdy nacisk ustaje, wahacz wraca do położenia pierwotnego. Amortyzatory nie przenoszą sił stycznych. Każdy wahacz może nieznacznie przesuwać się między dwoma wyrobionymi w murze nabrzeża zbrojonymi policzkami (program uprawnienia budowlane na komputer). O opierzone drewnem powierzchnie tych policzków opiera się wahacz, gdy działają na niego siły styczne, równoległe do linii cumowniczej. Podobne urządzenia zainstalowano także w Hawrze dla statków o wyporności do 30 000 t. Na ogół zdały dobrze egzamin. Wadą ich jest wysoki koszt założenia i konieczność stałej konserwacji polegającej na wymianie okładziny z wiązu, uzupełnianiu oleju hamulców i utrzymaniu aparatury hydraulicznej. Odbojnice opisanego typu rozmieszcza się w odstępach 15-30 m, zależnie od nośności największego statku przewidzianego do obsługi przy danym nabrzeżu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Koncepcja tych odbojnic, opatentowanych i produkowanych przez angielską firmę Firestone-Burleigh, polega na zastosowaniu opon gumowych napełnianych powietrzem pod ciśnieniem i zdolnych do swobodnego obrotu na osi utwierdzonej w murze nabrzeża pionowo lub poziomo. Gdy odbojnica osadzona jest na osi pionowej, zdolność jej do swobodnego obrotu redukuje siły styczne do minimum (uprawnienia budowlane). Opony osadzone są na swych osiach poprzez odpowiednio skonstruowane metalowe koła, podobne do kół samochodu. Wytwórnia produkuje odbojnice o średnicy od kilkudziesięciu cm do ok. 3 m. Te największe odbojnice przejmują energię około 50 • 103 kG • m przy ugięciu rzędu 80 cm.

Wyrabiane są również odbojnice obrotowe o osi pionowej, mogące się przesuwać wzdłuż tej osi w dostosowaniu do zmiennych poziomów wody.
Odbojnicę narożną o średnicy wewnętrznej około 2 m, zdolną do przejęcia energii około 20 • 103 kG • m przy ugięciu rzędu 65 cm. Ciśnienie w oponie - około 5,25 at.
Odbojnice ruchome podzielić można na zawieszane lub pływające (program egzamin ustny).

Lina rezerwowa

Do zawieszanych należą od szeregu lat używane i w lżejszych warunkach dość dobrze się sprawujące odbojnice drewniane złożone z pęków dłużyc lub - częściej stosowane - faszynowe z drewnianym rdzeniem. Wymiary odbojnic zależą od wielkości obsługiwanych statków. Odbojnice takie zawiesza się na poziomie (niskiej) wody, na linach lub łańcuchach na specjalnie do tego celu przewidzianych hakach wzdłuż nabrzeża w odstępach co 30 m.
Odbojnicę faszynową średniej wielkości z rdzeniem z dłużyc drewnianych. W rdzeniu znajduje się jeszcze jeden rdzeń, tzw. łańcuchowy, tak nazywany dlatego, że przepuszcza się przezeń łańcuch B 33 i ocynkowaną linę stalową o średnicy 32 mm - służącą do zawieszania odbojnicy (opinie o programie).

Te elementy stalowe okłada się kilkoma dłużycami
- średnicy 10-12 cm i wiąże silnie (tak by lina wcięła się w drewno) w trzech miejscach liną drucianą o średnicy 18 mm ocynkowaną, 12-krotnie ją każdorazowo owijając wokół rdzenia. Wokół tego rdzenia wytwarza się rdzeń ochronny z dwu warstw dłużyc również o średnicy 10-12 cm
- podobnie się je wiąże jak rdzeń łańcuchowy (segregator aktów prawnych). Na rysunku pokazano szczegóły połączenia łańcucha wewnętrznego z liną, na której zawiesza się odbojnicę, co następuje z każdej strony za pomocą specjalnej płytki kolistej o średnicy 400 mm, ze stali St 37, opatrzonej dwojgiem strzemion, o które zaczepia łańcuch i lina nośna. Poza dwiema linami nośnymi, zaczepiającymi o strzemiona zewnętrzne płytki, stosuje się wspomnianą linę przeciągniętą przez rdzeń i otwory w płytkach jako lina rezerwowa,
zabezpieczająca, o długości 1 m dłuższej niż to wynika ze zwykłego położenia odbojnicy (promocja 3 w 1).

Wokół rdzenia układa się 6 starannie związanych linkami pęków faszyny, które wiąże się ponadto od zewnątrz ocynkowaną linką stalową o średnicy 20 mm, okręcając ją 5 do 6 razy w pięciu miejscach. Jako faszyna najlepiej nadaje się mieszanina gałęzi dębowych (40%), leszczynowych (30%), jesionowych (20%) i bukowych (10%). Dodatek gałęzi olchy nie jest zalecany.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Kabina z bidetem zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Kabina z bidetem zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Kabina z bidetem zdjęcie nr 8 Kabina z bidetem zdjęcie nr 9 Kabina z bidetem zdjęcie nr 10
Kabina z bidetem zdjęcie nr 11
Kabina z bidetem zdjęcie nr 12 Kabina z bidetem zdjęcie nr 13 Kabina z bidetem zdjęcie nr 14
Kabina z bidetem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kabina z bidetem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kabina z bidetem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami