Blog

Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 2
27.09.2021

Siły zewnętrzne czynne

W artykule znajdziesz:

Siły zewnętrzne czynne

Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 3
Siły zewnętrzne czynne

Każda budowla musi spełniać, jak wiadomo, trzy podstawowe warunki równowagi: momentów, sił poziomych i sił pionowych. Również więc dla każdego falochronu muszą być przeprowadzone obliczenia stateczności na te trzy warunki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niektóre siły zewnętrzne czynne dążą do poruszenia falochronu, do wyprowadzenia go ze stanu równowagi. Przeciwstawiają się temu inne siły zewnętrzne czynne oraz siły bierne, jak np. oddziaływanie gruntu. To samo dotyczy momentów.

Warunkiem stateczności każdej budowli jest, aby zapewniona była możliwość wzbudzenia takich sił lub momentów biernych, które razem z niektórymi siłami czynnymi zapobiegałyby ruchowi budowli. Żąda się zwykle, aby momenty lub siły powstrzymujące ruch były S razy większe niż równocześnie występujące momenty albo siły dążące do poruszenia budowli.
Wartość S nazywamy współczynnikiem stateczności budowli. Powinien on być nie mniejszy niż współczynnik bezpieczeństwa (pewności) F, równy 1,5-3, zależnie od okoliczności. Najczęściej oba pojęcia się identyfikuje ze szkodą dla jasności, nazywając współczynnik stateczności współczynnikiem bezpieczeństwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawowe obliczenia stateczności falochronu obejmują zatem sprawdzenie go na warunek równowagi:
- momentów (sprawdzenie na obrót),

- sił poziomych (sprawdzenie na poślizg) i
- sił pionowych (sprawdzenie na obciążenie dopuszczalne i osiadanie).
Ponadto falochrony powinny być sprawdzone pod względem:
- równowagi w wypadku podmycia (sprawdzenie na zsuw).

Przeprowadza się wówczas obliczenie równowagi zbocza wyboju obciążonego falochronem (uprawnienia budowlane).

Normy i wytyczne

Szopowski poddał (uproszczonej nieco) analizie porównawczej trzy pierwsze warunki równowagi falochronów stawianych i doszedł do wniosku, że gdy grunt dna jest niespoisty i ma kąt tarcia wewnętrznego cp ^ 25°, o stateczności budowli decyduje warunek równowagi sił pionowych z uwagi na wyparcie gruntu spod podstawy fundamentu, gdy zaś kąt ten jest większy warunek równowagi momentów (z uwzględnieniem wytworzenia się w gruncie półkolistej powierzchni odłamu).
Pozostały warunek 2 jest decydujący w wypadku podłoża (dna) skalnego, lub gdy chodzi o warunki pracy falochronu na wierzchu podsypki (program egzamin ustny).
Stwierdzenia powyższe mogą służyć dla ogólnej orientacji w fazie opracowywania założeń. W fazie projektowania należy falochron sprawdzić szczegółowo na wszystkie wyżej wymienione warunki według zasad podanych dalej.

Współczynniki bezpieczeństwa (pewności) są to liczby, które wprowadza się do obliczeń statycznych, szczególnie do obliczeń stateczności i wytrzymałości budowli lub jej elementów, w celu pokrycia niepewności zawartych w założeniach obliczeń. Występują one najczęściej w postaci dzielników, przez które dzieli się uogólnione siły (lub naprężenia), decydujące o stateczności lub wytrzymałości budowli (lub jej elementu), aby otrzymać dopuszczalne wartości uogólnionych sił (czy naprężeń) czynnych, dążących do zniszczenia budowli (opinie o programie).

W zagadnieniach stateczności budowli będą to najczęściej tzw. ogólne współczynniki bezpieczeństwa, wprowadzane w ostatniej fazie obliczenia, niejako do ich wyników końcowych. Wartości ich przyjmowane bywają z dużą dowolnością od ok. 1 (np. 1,03-1,05, gdy się bada stateczności śluz lub suchych doków na działanie wyporu wody) przez 1,1 (stosowanej w zagadnieniach stateczności uskoków naziomu), 1,5 (wartość konwencjonalna stosowana w wielu obliczeniach bez uzasadnienia), 2 do 3 i wyżej (segregator aktów prawnych).

Normy i wytyczne dotyczące fundamentowania pozostawiają niekiedy wybór współczynnika bezpieczeństwa w gestii projektanta, zalecając uzależniać go od:
- wiarygodności stosowanej metody obliczania,
- dokładności pozostających do dyspozycji danych dotyczących fizycznych i mechanicznych cech gruntu, analogicznych cech materiałów budowlanych oraz zmian warunków hydrologicznych w otoczeniu fundamentu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

22.01.2025
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 4
Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku w celu wykorzystania go do ogrzewania powietrza nawiewanego do wnętrza.…

20.01.2025
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 5
Co to są urządzenia przeciwzalewowe?

Urządzenie przeciwzalewowe to system lub mechanizm zaprojektowany w celu ochrony przed skutkami powodzi lub zalewania w wyniku gwałtownych opadów deszczu,…

Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 8 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 9 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 10
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 11
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 12 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 13 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 14
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami