Blog

Term atomowy zdjęcie nr 2
19.07.2022

Sjenit

W artykule znajdziesz:

Term atomowy zdjęcie nr 3
Sjenit

Sjenit - budowa krystaliczna (ziarnista o różnej wielkości i rozwoju ziarna) w odróżnieniu od granitu ubogi w kwarzec lub zupełnie go pozbawiony. Co do właściwości bardzo zbliżony do granitu, występujący jednak rzadziej i w mniejszych masach. Skład mineralny: skaleń, plagjoklaz (kwarzec). bjotyt, amfibol. Odmianą sjenitu jest znany w budownictwie pomnikowym ..norweski labrador” o mieniącej się niebieskim kolorem powierzchni. Odpowiednikiem sjenitu w formie wylewnej jest trachit (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dioryt - budowa krystaliczna, zbita o średnim rozwoju ziarna. Barwa czarno-biała (nakrapiana). przy drobniejszym ziarnic ciemno-zielona. Skład mineralny: plagjoklaz (skaleń, kwarzec). bjotyt, amfibol. Odpowiednikami diorytu w formie wylewnej są: andezyt i porfiryt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gabro (noryt) - budowa ziarnista o bardzo zmiennej wielkości ziarna. Czarny lub zielony z białymi plamami. Zasadniczy skład mineralny stanowią: plagjoklaz, pi- roksen. amfibol, oliwin. Jako minerały przypadkowe występują: apatyt (mylnik) . magnetyt (magnesowiec), piryt (iskrzyk). Naogół skład mineralogiczny bardzo zmienny, skutkiem czego odróżniamy kilka odmian: gabro-noryt, gabro- amfibolowe, gabrołęolrwinowe, noryt oliwinowy itp. Odpowiednikami gabra w formie wylewnej są bazalty, melafiry i djabasy (uprawnienia budowlane).

Porfir kwarcowy - skład mineralogiczny odpowiada granitowi. Budowa jednostajna - półkrystaliczna. Porfir występuje w postaci pokryw, strumieni lub żył. Barwa czerwona ciemniejsza lub jaśniejsza, ciemno-szara lub zielonkawa. W masie ciasta skalnego rozmieszczone są większe kryształy skalenia i kwarcu. Jeżeli w cleście skalnym, przeważnie ortoklazowym, występują kryształy ortoklazu, amfibolu lub bjotytu - mamy do czynienia z porfirem sjenitowym.’ stanowiącym formę żyłową sjenitu (program egzamin ustny).

Bazalt

  • Trachit - skład mineralogiczny odpowiada sjenitowi. Budowa podobna do porfiru sjenitowego z tą różnicą, żc w cieście skalnym występuje nieco szkliwa. Barwa jasnoszara. Trachit odznacza się dużą porowatością, wobec czego posiada mniejszą gęstość i znaczną chropowatość, Na skutek obecności dużych spękanych kryształów skalenia, nie jest wytrzymały na wpływy atmosferyczne (opinie o programie).
  • Andezyt - skład mineralogiczny odpowiada diorytowi. Budowa porfirowa o jasno-szarym lub czerwonawym, często porowatym cieście skalnym. W zbitej masie skalnej występują mikroskopijnej wielkości kryształki plagjoklazu, amfibolu i bjotyłu oraz zdarza się nieco szkliwa. Zależnie od przeważającej ilości, czy też samodzielnego występowania któregoś z ciemnych składników, wyróżniamy andezyty amfibolo- we lub bjotytowe.
  • Bazalt - melafir i djabas odpowiadają głębinowym gabrorn, odznaczają się charakterystycznym składem mineralnym i swoistą budową. Bazalt należy do najmłodszych skał tej grupy (tworzy się i obecnie), ma barwę czarną, budowę jednolitą. W zbitej masie występują większe kryształy oliwinu i augitu. czasem plagjoklazu. Składniki mineralne masy skalnej są: plagjoklaz. augit, magnetyt i szkliwo.

Dzięki dużej zawartości augitu i magnetytu posiada on duży ciężar właściwy (2,7 - 3.3). Odznacza się charakterystyczną oddzielnością słupową, ułatwiającą bardzo wydobywanie (słupy 5-cio lub 6-cio boczne). Oddzielność bywa również płytowa, kulista lub nieprawidłowo wielościenna (segregator aktów prawnych).

  • Melafir - jest skałą starszą od bazaltu, budowy jednolitej, nieraz z licznymi jamami. W zbitej masie występują: plagjoklaz i augit. nieco szkliwa i oliwinu. Plagjoklaz i augit tworzą często większe kryształy, porozmieszczane w masie skalnej. Barwa przeważnie czarna z odcieniem brunatnym lub zielonym.
  • Djabas - jest najstarszym z tej grupy. Budowa od grubo- do drobnoziarnistej, rzadziej porfirowa. Barwa czarna lub ciemno-zielona, przy większym ziarnie zielona z białymi plamami. Czarne odmiany, dobywane w dużych ilościach w Szwecji, są znane u nas jako szwedzki czarny granit Zielone odmiany noszą nazwę „zieleńców". Ze składników mineralnych występują plagjoklaz i augit (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Term atomowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Term atomowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Term atomowy zdjęcie nr 8 Term atomowy zdjęcie nr 9 Term atomowy zdjęcie nr 10
Term atomowy zdjęcie nr 11
Term atomowy zdjęcie nr 12 Term atomowy zdjęcie nr 13 Term atomowy zdjęcie nr 14
Term atomowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Term atomowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Term atomowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami