Blog

Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 2
24.02.2022

Skala twardości

W artykule znajdziesz:

Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 3
Skala twardości

Skala twardości według Mohsa: skala twardości minerałów (opracowana przez prof. Mohsa. 1773-1839), wg której rozróżnia się 10 stopni twardości. Jako podstawę kolejnych stopni twardości przyjęto twardość następujących minerałów: 1 - talk, 2 - kamień gipsowy, 3 - kalcyt, 4 - fluoryt,* 5 - apatyt, 6 - ortoklaz, 7 - kwarc, 8 - topaz, 9 - korund, 10 - diament (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stabilizatory: substancje dodawane do zawiesin i emulsji w celu zapobiegania ich rozpadowi i wydzielaniu osadu, np. mydła dodawane do zawiesiny pigmentów w roztworze spoiwa.

Spawanie gorącym powietrzem: sposób spawania tworzyw sztucznych, przy którym stykające się powierzchnie łączonych elementów, jak również elementy dodatkowe (pręty do spawania), ogrzewane są strumieniem gorącego gazu (powietrza lub azotu) do temperatury, przy której następuje spojenie tych materiałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Spoiwo: nie ulatniająca się część składowa wyrobów lakierowych (substancja błonotwórcza). Po wyschnięciu nadaje ono powłokom lakierowym istotne właściwości, np. twardość, przyczepność do podłoża, odporność na wpływy zewnętrzne.

Sprzęt do nie iskrzącego odrdzewiania: sprzęt lub narzędzia do odrdzewiania powierzchni metalu, np. młotki, szpachle, skrobaki, których części robocze są wykonane ze stopu mosiądzu. Przy uderzeniu lub skrobaniu stali takimi narzędziami nie powstają iskry. Sprzęt taki stosuje się w pomieszczeniach narażonych na wybuchy (uprawnienia budowlane).

Stabilizatory rdzy: materiały ciekle nanoszone przez zanurzanie, natryskiwanie lub malowanie pędzlami w celu przekształcenia rdzy silnie przywierającej do podłoża w nieszkodliwe związki chemiczne. Składnikiem działającym stabilizatorów rdzy jest przeważnie kwas fosforowy. Zastosowanie ich jest bardzo ograniczone, gdyż grubość warstwy rdzy jest różna nawet na małych powierzchniach, a właściwa ilość nanoszonego stabilizatora zależy od grubości warstwy rdzy (program egzamin ustny).

Stal budowlana

Stal budowlana: stal o zawartości węgla do 0,5% nie dająca się hartować; może być stopowa lub niestopowa.

Stan skupienia materiału: może być stały, ciekły lub gazowy, przy czym zależy to od rodzaju połączeń cząsteczek materiału, jak również od temperatury i ciśnienia, które nań działają (opinie o programie).

Stopień skorodowania: miara oceny wielkości szkód spowodowanych przez korozję. Rozróżnia się pięć stopni skorodowania według procentu powierzchni pokrytej przez rdzę, np. około 15% powierzchni pokrytej przez rdzę.

Strefy zagrożenia korozyjnego: ograniczony obszar, na którym występują specyficzne substancje agresywne powodujące korozję. Strefy takie w dużych zakładach chemicznych mogą być stosunkowo niewielkie dzięki dużej różnorodności procesów chemicznych i różnego składu zanieczyszczeń powietrza.

Struktura metali: wewnętrzna krystaliczna budowa metali. Widoczna jest przy oglądaniu pod mikroskopem szlifu metali.

Substancje agresywne: substancje, które przy zetknięciu z tworzywami powodują ich korozję. Mogą to być roztwory soli, zasad i kwasów, wilgotne i suche powietrze, gazy, jak również stopione metale (segregator aktów prawnych).

Substancja błonotwórcza: części składowe materiału malarskiego, które powodują powstanie błony malarskiej. Jest to przede wszystkim substancja stała zawarta w spoiwie.

Substancje korodujące: wszystkie działające agresywnie (powodujące korozję) substancje gazowe, ciekłe i stałe.

Substancje powierzchniowo czynne: środki pomocnicze ułatwiające zwilżanie pigmentów przez spoiwo lub ich rozproszenie w spoiwie. Substancje przyśpieszające schnięcie: związki metali i kwasów organicznych (tłuszczowych, żywicznych i naftenowych) rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych i olejach spoiw. Przez katalityczne działanie przyśpieszają utleniające schnięcie spoiw zawierających oleje (patrz sykatywy)(promocja 3 w 1).

Suspensje (zawiesiny); najdrobniejsze pyłki ciała stałego rozproszone w cieczy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 8 Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 9 Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 10
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 11
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 12 Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 13 Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 14
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wyregulowanie deskowań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami