Blog
Skały głębinowe
W artykule znajdziesz:
Skały głębinowe
W szeregu potasowym i sodowym względnie wysoka zawartość obu pierwiastków alkalicznych może występować również w skałach ubogich w krzemionkę (program uprawnienia budowlane na komputer). Krzemionki nie wystarcza już wtedy na utworzenie ortoklazu i plagioklazu kwaśnego; pozostaje zatem pewna ilość K.O i NaX), która wchodzi w skład minerałów femicznych, a mianowicie hornblendy i augitu, tworząc alkaliczne hornblendy i augity. Podana w tablicy analiz grupa sjenitu należy do szeregu potasowego, o czym świadczy wysoka procentowa zawartość K20.
W petrografii wyróżnia się wiele grup skał wybuchowych, mających często nazwy wzięte od miejscowości ich występowania. Do celów praktycznych wystarczy mniejsza liczba grup, zwykle szeregu wapienno- alkalicznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy mieć jednak na uwadze, że możliwe są zawsze ich odpowiedniki w szeregach alkalicznych, np. oprócz zwykłego granitu może być również granit alkaliczny i podobnie występować może np. gabro potasowe, sodowe itd.
Są to skały drobno- do grubokrystalicznych, składające się głównie z kwarcu, ortoklazu, plagioklazów kwaśnych i składników ciemnych.
Jako składniki ciemne występują: mika, hornblenda lub augit. Zabarwienie granitu jest jasne do ciemnoszarego, czerwonego lub żółtawe. Ciężar właściwy wynosi 2,6 do 2,75. Wytrzymałość na ściskanie 1200—2500 kG/cm2, nawet 3000 kG/cm2 i więcej. Pod względem składu chemicznego należą granity do skał najkwaśniejszych (zazwyczaj SiO, zawierają ) 65% wagowo) (uprawnienia budowlane).
Występują w postaci pni. Oddzielność ich jest przeważnie rownoległościenna. Dzięki łatwości polerowania, małej porowatości i ścieralności oraz niezbyt trudnej obróbce posiadają w technice szerokie zastosowanie. Używane sa jako materiał brukowy. kruszywo, kamienie budowlane lub dekoracyjne, na pomniki ltp. zależnie od stopnia wytrzymałości, struktury i barwy.
Ze wszystkich skał głębinowych granity są najbardziej rozpowszechnione (program egzamin ustny).
Skały krystaliczne
Skały krystaliczne, ubogie w kwarc lub zupełnie go me zawierające (w odróżnieniu od granitu); składają się głownie z ortoklazu, małych ilości plagioklazów kwaśnych i ciemnych minerałów: hornblendy, augitu lub biotytu. Zależnie od tego rozrozmamy sjenity hornblendowe i augitowe. Sjenity honrblen- dowe są ciemne, czerwone lub brunatne; augitowe - szare lub ciemnozielone. Ciężar właściwy sjenitu wynosi 2,7-2.9 Wytrzymałość na ściskanie 1700-2600 kG/cm2. Zastosowanie takie samo lak granitu. Tworzą pnie, podobnie jak granity, nie są jednak tak rozpowszechnione (opinie o programie).
Składają się z plagioklazu kwaśnego z mniejszą Jub większą ilością hornblendy, biotytu lub augitu. Barwa ich jest szarobiała (nakrapiana), przy mniejszym ziarnie bywa ciem- nozielona, stąd pochodzi dawniejsza nazwa „kamień zielonv“, która dziś jeszcze stosowana jest w technice.
Dioryty występują samodzielnie w postaci niewielkich pni lub po brzegach utworów granitowych. Zawierają wówczas w niewielkiej ilości kwarc i noszą nazwę diorytów kwarcowych. Dioryty kwarcowe, zawierające hiotyt i hornblendę, noszą nazwę tonalitów lub granodiorytów.
Wytrzymałość na ściskanie diorytów wynosi 2 000-2 600
cm2, o’ęŻ3r właściwy - 2,75-2.97. Zawartość krzemionki - 4o do 60 o. Dioryty mają zastosowanie jako kamienie brukowe, dekoracyjne, okładzinowe itp. podobnie jak granity. Z powodu ciemnej barwy często używane są na nagrobki. Drobnoziarniste dioryty hornblendowe używane są na materiał budowlany i tłuczeń (segregator aktów prawnych).
Skały ziarniste, o bardzo zmiennej wielkości ziarna, czarne lub zielone z białymi plamami. Składają się z plagioklazu zasadowego bogatego w CaO i augitu (dialagu lub hy- perstenu), rzadziej hornblendy.
Gabro, zawierające w większej ilości oliwin, nosi nazwę gabra ohwmowego. Jako minerały akcesoryczne występują: apatyt magnetyt, piryt. Skład mineralogiczny tych skał jest bardzo zmienny, wskutek czego wyróżniamy kilka odmian (gabro-noryt, gabro hornblendowe, gabro oliwinowe, noryt oliwinowy itp.) tworzą one pnie, żyły pokładowe i złoża. Ciężar właściwy wynosi 2.8 do 3,1. Ubogie w krzemionkę (40-55%) i alkalia zawierają dużo żelaza, wapnia i magnezu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32