Blog

26.02.2020

Skład betonu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Skład betonu uprawnienia budowlane

Skład betonu uprawnienia budowlane

Przy ustalaniu składu betonu lub zaprawy należy posługiwać się jedną ze znanych metod projektowania betonu, przy czym takie składniki mieszanki betonowej, jak cement i dodatek przeciwmrozowy, powinny być dozowane wagowo (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ilość cementu przy stosowaniu dodatków przeciwmrozowych nie powinna być, zgodnie z instrukcją ITB nr 158 - zeszyt VII, mniejsza niż 400 kg/m.

Przygotowanie betonu lub zaprawy odbywać się powinno w cieplaku, zagospodarowanym lub w ogrzanym pomieszczeniu remontowanego obiektu. Kruszywo należy uprzednio całkowicie rozmrozić przez przetrzymywanie go w cieplaku lub ogrzewanym pomieszczeniu na co najmniej 12 godzin przed przystąpieniem do dozowania składników. W celu przyśpszenia rozmrożenia kruszywa można stosować igły parowe. Do zarobienia betonu lub zaprawy należy stosować wodę podgrzewaną do temperatury ok. 50°C w celu uzyskania mieszanki o temperaturze pokojowej (18-20°C) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kolejność dozowania do mieszarki i mieszania składników betonu powinna być następująca:
- woda podgrzewana do temperatury jak wyżej w ilości ok. 75% całkowitej ilości ustalonej w recepturze,
- kruszywo (drobny żwir o frakcji 5-10 mm + piasek); kruszywo z ciepłą wodą należy wymieszać przez okres ok. 2 minut w celu całkowitego rozmrożenia ewentualnych pozostałości nierozmrożonego kruszywa, a następnie dodać kolejno:
- cement (przechowywany również w cieplaku w celu podniesienia jego temperatury),
- dodatek przeciwmrozowy w ilości podanej dla poszczególnych środków przeciwmrozowych rozpuszczony uprzednio w części wody zarobowej;
- pozostałą ilość wody zarobowej aż do uzyskania wymaganej konsystencji betonu (uprawnienia budowlane).

Woda zarobowa

Po dodaniu reszty wody zarobowej całość wsadu do betoniarki należy mieszać jeszcze przez okres ok. 5 minut (program egzamin ustny).
Przy stanowisku mieszarki powinna być wywieszona tablica z wyszczególnieniem ilości wszystkich składników przypadających na jeden zarób mieszarki.

Układanie betonu w złączach. Beton przygotowany z dodatkami przeciwmrozowymi powinien być jak najszybciej dostarczony w zamkniętym i ocieplonym pojemniku na stanowisko betonowania węzła.
Pożądane jest ustawienie na tym stanowisku przenośnej dmuchawy ciepłego powietrza (np. typu AGP-20) o podgrzewania betonu w pojemniku, w przypadku jego zgęstnienia, lub w złączu po zabetonowaniu, gdy nastąpi gwałtowny spadek temperatury poniżej określonych granic dla danego środka przeciwmrozowego (opinie o programie).

Przystąpieniem do wypełnienia złączy poziomych i pionowych należy je oczyścić dokładnie ze śniegu i lodu za pomocą strumienia gorącego powietrza lub pary z nagrzewnicy.
Stosowanie pary powoduje powstanie na ściankach kanału złącza i na zbrojeniu cienkiej warstewki lodu. Warstewka ta ulega jednak roztopieniu, jeżeli układana zaprawa w węźle będzie podgrzana do temperatury co najmniej 25°C. Lepsze jest oczywiście oczyszczenie kanału węzła ze śniegu lub lodu za pomocą gorącego powietrza.

W przypadku stosowania wkładek uszczelniających lub ocieplających węzły (np. w systemie budownictwa W-70 i Wk-70), a szczególnie przy zastosowaniu do uszczelniania taśm samoprzylepnych i kitów, należy miejsca uszczelnienia dokładnie osuszyć za pomocą strumienia gorącego powietrza lub promienników podczerwieni (segregator aktów prawnych).
Przy dostatecznym przekroju poprzecznym złącza lub gdy rozmieszczenie zbrojenia w złączu na to pozwala, należy beton lub zaprawą zagęszczać za pomocą wibratora wgłębnego. W przypadkach gdy ze względu na gęsto rozstawione zbrojenie nie ma możliwości użycia wibratora wgłębnego, należy beton zagęszczać przez ubijanie („sztychowanie”) stalowym prętem.

Zagęszczenie betonu w złączach pionowych należy przeprowadzać w warstwach układanych co 30 lub 40 cm, przy czym po zawibrowaniu pierwszego zsypu betonu lub zaprawy należy zasypywać i wibrować następne zsypy bez dłuższej przerwy. Ułożony beton lub zaprawę należy chronić przed opadami atmosferycznymi przez okrycie zabetonowanych złączy szczelnymi materiałami do czasu stwardnienia betonu lub zaprawy (np. za pomocą folii).

Przy temperaturze niższej niż - 5°C zaleca się osłonić wypełnione złącze plandekami i podgrzewać go przez okres ok. 6 godzin strumieniem gorącego powietrza lub pary. Przyspiesza to uzyskanie wytrzymałości montażowej betonu w węzłach, pozwalającej na montowanie następnej kondygnacji już po kilku dniach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami