Blog

Badania skrócone zdjęcie nr 2
08.02.2022

Wpływ przyrostu naprężenia

W artykule znajdziesz:

Badania skrócone zdjęcie nr 3
Wpływ przyrostu naprężenia

Następstwa obciążeń cyklicznych można wyjaśnić opierając się na wynikach pracy teoretycznej o idealnych układach kul sprężystych (Miller, 1963). Jest możliwe otrzymanie jednokierunkowego odkształcenia ta kiego szeregu (program uprawnienia budowlane na komputer). Siły normalne w miejscach styków ściskają kule, ale poślizgi występują w taki sposób, że wypadkowe przesunięcie względne ma kierunek wyłącznie pionowy. Z chwilą odciążenia kule powracają do swoich pierwotnych kształtów i poślizgi występują w kierunku przeciwnym. Pewna mała ilość energii jest absorbowana podczas każdego cyklu obciążenia. Zasadniczo taki sam proces musi zachodzić również w gruncie rzeczywistym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W większości zagadnień inżynierskich wpływ czasu podczas ściskania piasków nie ma praktycznego znaczenia. Na ogół całkowite odkształcenie przy ściskaniu osiągane jest w ciągu pierwszych kilku minut, jednakże podczas ściskania przy naprężeniach, które powodują znaczne pękanie ziaren, występuje znaczne przedłużenie czasu, jak to wynika z krzywej ściskania w funkcji czasu.

Naprężenia konieczne do zapoczątkowania poślizgu między ziarnami są tym większe, im większe są naprężenia początkowe i mniejszy wskaźnik porowatości (uprawnienia budowlane). Wartość tych Wpływ przyrostu naprężenia na grunt w zależności od naprężenia początkowego naprężeń krytycznych jest większa dla gruntów uprzednio silnie przeciążonych i dla obciążeń nagłych niż powolnych. W większości zagadnień inżynierskich wartość naprężeń krytycznych jest prawdopodobnie mniejsza niż 0,07 kG/cm2 i dlatego nie ma praktycznego znaczenia. Natomiast przy badaniu prędkości rozchodzenia się fal ten początkowy stan naprężenia i odkształcenia jest istotny.

Podczas ściskania przy braku rozszerzalności bocznej przesunięcie przeciętne ziaren odbywa się tylko w jednym kierunku. Przeto sumując siły styczne na wszystkich stykach leżących na danej powierzchni, otrzymamy całkowitą siłę styczną działającą na tej powierzchni (program egzamin ustny). Dlatego też w zasadzie podczas tego ściskania naprężenie poziome będzie się różniło od naprężeń pionowych. Stosunek naprężeń poziomych do pionowych oznaczamy współczynnikiem naprężeń poprzecznych w spoczynku K0.

Zależność współczynnika

Podczas pierwszego obciążenia gruntu ziarnistego siły tarcia w miejscach styków działają w takim kierunku, że ah (poziome) jest mniejsze niż av (pionowe), tzn. K0 < 1. Wartość współczynnika K0 musi zależeć od wartości (opinie o programie).

Zależność współczynnika naprężenia poprzecznego w spoczynku przy obciążeniu początkowym od kąta tarcia (wg Hendrona, 1963) siły tarcia powstającego w miejscach styków między ziarnami. Wartości współczynnika K0 w funkcji kąta tarcia. Dla niektórych gruntów, takich jak np. piasek z rzeki Sangamon, wartość K0 można wyznaczyć na podstawie zależności opartych na rozważaniach wyidealizowanego pakietu kul sprężystych (segregator aktów prawnych).

 Do dalszej dyskusji o właściwościach stanu ‘naprężenia i odkształcenia jest wskazane ustalenie trzech stadiów procesu odkształceń.

  • Stadium początkowe, podczas którego odkształcenia są bardzo małe. W badaniu wartości takich odkształceń wynoszą ok. 1/4%.
  • Stadium drugie rozpoczyna się wtedy, gdy próbka zaczyna się znacznie odkształcać, obejmuje obszar krzywej z maksimum oraz część dalszą opisującą stopniowe zmniejszenie wytrzymałości. W pokazanym badaniu to stadium rozciąga się od odkształceń równych 1/4% do chwili przerwania badania.
  • Stadium końcowe charakteryzuje się tym, że opór osiąga wartość stałą przy jednoczesnym dalszym odkształceniu. To stadium nazywa się stanem granicznym(promocja 3 w 1).

W stadium początkowym objętość próbki zmniejsza się nieznacznie. Próbka wybrzusza się powoli tak, że odkształcenie poziome jest ujemne, jednakże odkształcenie poziome co do wartości bezwzględnej jest mniejsze niż pionowe. Efektu takiego należałoby się spodziewać z chwilą powiększenia naprężeń ściskających.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Badania skrócone zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Badania skrócone zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Badania skrócone zdjęcie nr 8 Badania skrócone zdjęcie nr 9 Badania skrócone zdjęcie nr 10
Badania skrócone zdjęcie nr 11
Badania skrócone zdjęcie nr 12 Badania skrócone zdjęcie nr 13 Badania skrócone zdjęcie nr 14
Badania skrócone zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badania skrócone zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badania skrócone zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami