Blog

13.05.2022

Składnik krzemionkowy

W artykule znajdziesz:

Składnik krzemionkowy

Ze względu na składnik krzemionkowy betony komórkowe dzieli się na gazosilikat, gazo- i pianobeton, produkowane z częściowo lub całkowicie zmielonym piaskiem kwarcowym, albo na gazo- i piano-popioło-beton, kiedy zamiast piasku stosuje się popiół lotny TEC. Produkuje się również betony komórkowe lekkie, zawierające drobne lub grube kruszywo porowate (keramzyt, perlit i in.) w ilości 20H-30°/o objętości wchłoniętego powietrza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na twardnienie rozróżnia się betony komórkowe twardniejące w autoklawach oraz betony otrzymywane przez naparzanie pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym lub dojrzewanie w normalnych warunkach cieplno-wilgotnościowych. Pod względem zastosowania betony komórkowe dzieli się na termoizolacyjne o ciężarze objętościowym w stanie suchym do 500 kG/m8, konstrukcyjno-termoizolacyjne (dla konstrukcji osłonowych) - od 500 do 900 kG/m2 i konstrukcyjne - od 900 do 1200 kG/m8 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyroby z betonów komórkowych konstrukcyjno-termoizolacyjnych i konstrukcyjnych produkuje się, z reguły, jako zbrojone i nazywa się je zbrojonymi pianobetonowymi, zbrojonymi gazobetonowymi itp. Pod względem wytrzymałości na ściskanie w kG/cmz betony komórkowe dzieli się na marki: 15, 25, 35, 50, 75, 100 i 150 i przy specjalnym uzasadnieniu - 200. Jako markę przyjmuje się wytrzymałość graniczną próbek sześciennych o boku krawędzi 200 mm, które zostały poddane obróbce cieplnej i mają wilgotność 8% (uprawnienia budowlane).

Przy sprawdzaniu wytrzymałości betonu komórkowego przygotowuje się próbki-sześciany o boku krawędzi 100 mm, które zostały poddane obróbce cieplnej razem z wyrobami i wysuszone w temperaturze 100-110°C do stałego ciężaru. Uzyskane charakterystyki kontrolne dla każdej z wymienionych marek powinny mieć odpowiednio wartości: 25, 35, 50, 75, 100, 150 i 200 (program egzamin ustny).

Wytrzymałość betonów komórkowych

Jeżeli charakterystyki kontrolne betonu komórkowego zostały określone na próbkach innego wymiaru, wtedy dla porównania próbek o wymiarach 100X100X100 mm przemnaża się uzyskaną wartość wytrzymałości granicznej przez współczynnik, który dla próbki kostkowej o wymiarach krawędzi 50 mm wynosi 0,8, o wymiarach 70 mm - 0,9, o wymiarach 150 mm - 1,1. Natomiast, gdy charakterystyka kontrolna została określona na próbkach o wymiarze krawędzi 200 mm, markę betonu komórkowego przelicza się, stosując współczynnik 0,85 z uwzględnieniem normowej wilgotności próbek równej 8%. Cechy fizyczno-mechaniczne betonów komórkowych są zależne od rodzaju stosowanych materiałów, sposobów wytwarzania porowatości, kształtu i wymiarów porów, warunków formowania struktury i twardnienia oraz od innych czynników technologicznych (opinie o programie).

Wytrzymałość betonów komórkowych zależna jest od ich ciężaru objętościowego. Nawet i przy jednakowym ciężarze objętościowym wytrzymałość betonów komórkowych może się znacznie różnić. Najwyższą wytrzymałość uzyskują betony po autoklawizacji. Zaoszczędza się przy tym znaczną ilość spoiwa klinkierowego. Dla betonów nieautoklawizowanych wymienione wartości ciężaru objętościowego zwiększa się dla betonu każdej marki o 100 kG/ms (segregator aktów prawnych).

Dla betonów komórkowych miarodajny współczynnik jednorodności pod względem wytrzymałości wynosi 0,45-^0,50 (zależnie od stopnia automatyzacji dozowania składników). Rzeczywiste jego wartości wynoszą 0,25-^ 0,60. Współczynnik jednorodności pianobetonu jest mniejszy niż gazobe- tonu, co można wytłumaczyć mniej dokładnym dozowaniem środka pianotwórczego, jakością piany i współczynnika jej wykorzystania.

Wodochłonność betonów komórkowych zależy od wielkości otwartych porów i rodzaju zastosowanych materiałów. Jej wartość dla betonów komórkowych konstrukcyjno-termoizolacyjnych wynosi od 20 do 55%. Wodochłonność gazobetonu wynosi przy tym 20-40%, gazosilikatu 25-45% i gazo-pyło-silikatu 35-55%. Ze zwiększeniem wilgotności betonu komórkowego wytrzymałość jego zmniejsza się; przy całkowitym nasyceniu wilgocią może zmniejszyć się do 65% wytrzymałości betonu w stanie suchym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami