Blog

Łupki bitumiczne zdjęcie nr 2
09.03.2019

Uprawnienia budowlane architektoniczne – część pisemna egzaminu

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane architektoniczne – część pisemna egzaminu

Egzamin na uprawnienia budowlane odbywa się w terminie oraz miejscu, które zostało wskazane w zawiadomieniu wysłanym do kandydata. Przynajmniej na 14 dni przed egzaminem należy uiścić drugą ratę opłaty pobieranej za postępowanie kwalifikacyjne (program na komputer). Egzamin jest przeprowadzany w języku polskim i sprawdza przede wszystkim:
• znajomość przepisów prawnych dotyczących architektury, planowania przestrzennego, budownictwa oraz urbanistyki (program na telefon),
• umiejętność wykorzystywania posiadanej wiedzy w praktyce, a zwłaszcza samodzielnego rozwiązywania kwestii technicznych, organizacyjnych i architektonicznych związanych z procesem budowlanym (program na egzamin ustny).

Aktualizacja miesiąc przed egzaminem

Łupki bitumiczne zdjęcie nr 3
Uprawnienia budowlane architektoniczne – część pisemna egzaminu

Część pisemna egzaminu rozpoczyna się w tym samym terminie w każdej okręgowej izbie architektów (promocja 3 w 1). Kandydaci otrzymują takie same testy, które powstały na podstawie Bazy egzaminacyjnych pytań testowych na uprawnienia budowlane Izby Architektów RP. Baza pytań jest aktualizowana przynajmniej na miesiąc przed egzaminem przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną. Zarówno pytania, jak i odpowiedzi są jawne i mogą być publikowane w serwisie internetowym Izby Architektów RP. Jeśli kandydat ubiega się o uprawnienia w innym zakresie lub specjalności niż posiadane, to egzamin obejmuje wyłącznie zagadnienia, które nie wystąpiły na egzaminie na poprzednie uprawnienia budowlane. Wówczas pytania egzaminacyjne są przygotowywane w dodatkowych wariantach w zależności od zakresu oraz rodzaju uprawnień budowlanych (segregator).
Część pisemna ma formę testu jednokrotnego wyboru i trwa 1 godzinę i 30 minut. Aby móc przystąpić do ustnej części egzaminu należy w części pisemnej odpowiedzieć poprawnie na 75% pytań (opinie). Wszystkie czynności egzaminacyjne są podsumowywane protokołem, który sporządza komisja egzaminacyjna. Komisja ta ustala również wynik egzaminu – jeśli jest on pozytywny, kandydat może przystąpić do części ustnej, natomiast jeśli jest negatywny, to do części ustnej przystąpić nie można. Wyniki z części testowej egzaminu na uprawnienia budowlane ogłaszane są od razu po sprawdzeniu odpowiedzi osób przystępujących do egzaminu.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Łupki bitumiczne zdjęcie nr 8 Łupki bitumiczne zdjęcie nr 9 Łupki bitumiczne zdjęcie nr 10
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 11
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 12 Łupki bitumiczne zdjęcie nr 13 Łupki bitumiczne zdjęcie nr 14
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Łupki bitumiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami