Blog
Zasada produkcji turytu
W artykule znajdziesz:
Zasada produkcji turytu
Do wyrobów wapienno-piaskowych porowatych należy zaliczyć również tzw. turyt. Zasada produkcji turytu polega na zmieleniu mieszaniny piasku z wapnem do miałkości cementu i zadaniu wodą (program uprawnienia budowlane na komputer). Masę wilgotną poddaje się autoklawizacji w ciągu 3 godzin pod ciśnieniem 8-9 at n. Po wyjęciu z autoklawu dodaje się niewielką ilość drobno zmielonego piasku, formuje wyroby i poddaje działaniu pary pod ciśnieniem w autoklawie. Po wyjęciu przechowuje się na składzie przez 2 tygodnie. Metoda produkcji umożliwia, dzięki zastosowaniu różnych ilości wody do masy (wyparowującej przy wysychaniu), uzyskanie wyrobów o różnej porowatości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skramtajew wspomina o bardzo ciekawych i efektownych wyrobach wapienno-piaskowych dekoracyjnych i konstrukcyjno- licowych. Są to tzw. silikalcyty i dymredynterny, których zasady produkcji opracował prof. W. P. Niekrasow.
Silikalcyt składa się z piasku mielonego, piasku zwykłego i barwnika, dymredyntern zawiera ponadto grysik, miał i mączkę marmurową, a jako spoiwo używa się w obu masach wapno hydratyzowane. Proces technologiczny w zasadzie jest podobny do procesów opisanych poprzednio.
Wprowadzenie do masy piasku mielonego ma na celu u aktywnie masy i uzyskanie wyższych wytrzymałości i szczelności przy autoklawizacji wskutek rozwinięcia powierzchni piasku przez przemiał. Przez wprowadzenie grysiku, miału i mączki marmurowej płyty uzyskują większą wartość dekoracyjną (uprawnienia budowlane).
Po wymieszaniu na sucho składników w mieszarce nawilża się masę przez dodanie wody. Przemieszaną masę skierowuje się na gniotowniki i dodaje barwniki w celu uzyskania mas kolorowych. Z tak przygotowanej masy formuje się wyroby (płyty zwykłe zbrojone, fasonowe) i uszczelnia je przez wibrację lub ubijanie. Płyty mogą być nawet dwuwarstwowe, wówczas warstwa dolna składa się zwykle z tworzywa wapienno-piaskowego (program egzamin ustny).
Przez odlewanie (w formach gipsowych) można formować kształtki i wyroby ozdobne.
Utwardzanie wyrobów odbywa się w autoklawach pod ciśnieniem pary 8 at n w następujący sposób. Przez dwie godziny podgrzewa się wyroby, zwiększając ciśnienie. W ciągu następnych 8 godzin poddaje się wyroby działaniu pary, po dwóch godzinach obniża się ciśnienie i wypuszcza parę.
Gazobetony wapienne
Własności: kolor biały lub zabarwienie dowolne z możliwością nadania wyglądu powierzchni kamienia naturalnego (piaskowiec, wapień). Ciężar objętościowy silikalcytu - 1,75; wytrzymałość na ściskanie 150-4-250 kG/cm2 (przy zwiększonej zawartości wapna i ubijaniu 200-4-250 kG/cm2) (opinie o programie).
Dymredyntern lany ma wytrzymałość na ściskanie równą 100-150 kG/cm2, ubijany zaś 200-4-250 kG/cm2; nasiąkliwość - 8-16% (ciężarowe); odporność na działanie mrozu niezbyt wysoka, lecz można ją zwiększyć przez dodanie białego cementu.
Ważne znaczenie dla budownictwa posiadają betony lekkie o strukturze porowatej, do których zaliczamy gazobetony wapienne (komórkowe) i mikroporyty. W zależności od ciężaru objętościowego stanowią one bądź materiał izolacyjny, bądź materiał wypełniający ścienny.
Gazobetony wapienne, których prototypem jest tzw. Ytong produkowany w Szwecji, mogą być otrzymywane o różnym stopniu porowatości; odpowiada im bardzo różny ciężar objętościowy (0,3 do 0,9 lub 1,0, a nawet 1,1) (segregator aktów prawnych).
Schemat technologiczny produkcji gazobetonów wapiennych obejmuje następujące czynności:
-przemielenie piasku w młynach kulowych rurowych z dodatkiem wody na papkę (szlam) o odpowiedniej konsystencji, którą skierowuje się następnie do dozownika:
- dodanie do papki wapna mielonego palonego w odpowiednim stosunku (15-20% ciężarowych) oraz domieszki regulującej wiązanie (np. mielonego kamienia gipsowego);
- dodanie środka gazotwórczego, którym jest przeważnie aluminiowy (300-H-500 g na 1 m3 zarobu) i dobre wymieszanie wszystkich składników;
- przelanie zarobu do form metalowych, umieszczonych na wózkach, gdzie masa ulega spulchnieniu w ciągu 30-45 minut;
- usunięcie nadmiaru masy, wyrównanie jej i pocięcie zawartości formy na bloki o ustalonych wymiarach;
- ustawienie form na wózkach po 2 lub po 3 sztuki jedna nad drugą i przygotowanie ciągu wózków przed autoklawami;
- wprowadzenie wózków do autoklawu i utwardzanie bloków gazobetonowych w parze pod ciśnieniem 8 lub 12 atmosfer w ciągu kilkunastu godzin (14-20 godzin) przy jednoczesnym regulowaniu cyklu podgrzewania i chłodzenia;
- wyładowanie materiału z autoklawów i złożenie na składzie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32