Blog

16.09.2021

Składniki olejowe smół

W artykule znajdziesz:

Składniki olejowe smół

Składniki olejowe smół

Składniki olejowe smół są dobrym rozpuszczalnikiem dla żywic smołowych. Nie ulega wątpliwości, że przyczepność smół drogowych oraz ich stabilność uzależniona jest od zawartości żywic i ich dobrej rozpuszczalności w składnikach olejowych smoły. Procentową zawartość poszczególnych składników w smołach drogowych np. angielskich różnego pochodzenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Dokładny sposób przeprowadzania analizy grupowej smoły podany jest w pracy autora pt.

Lepiszcza bitumiczne (asfalty i smoły) znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa.
W budownictwie drogowym są one używane do przygotowywania mas asfaltowych i smołowych, które stosuje się do budowy nowoczesnych nawierzchni dróg samochodowych.
W budownictwie lepiszcza te znajdują zastosowanie do wyrobu materiałów dla izolacji przeciwwilgociowej, na podłogi w halach fabrycznych oraz do wykonywania pokryć dachowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Masy mineralno-bitumiczne i prefabrykaty.

Masy mineralno-bitumiczne składają się z kruszywa mineralnego, dobranego według odpowiednich przepisów i otoczonego lepiszczem bitumicznym w postaci jednorodnej masy koloru czarnego. Przygotowanie masy może się odbywać na gorąco lub na zimno.
Ze względu na rodzaj użytego lepiszcza rozróżnia się masy asfaltowe i smołowe. Zależnie od doboru uziarnienia kruszywa masy mogą być jednofrakcjowe (makadamowe) lub też zestawione według zasad przygotowywania betonu, tzn. składające się z kruszyw o różnym uziarnieniu aż do mączki mineralnej (wypełniacza) włącznie (uprawnienia budowlane).
Otaczanie kruszywa lepiszczem asfaltowym lub smołowym odbywa się w specjalnych mieszarkach dwuwałowych lub też poziomych talerzowych.

Instalacje stosowane do produkcji mas bitumicznych na gorąco składają się z dwóch zasadniczych części:
a) suszarni bębnowej do osuszania i podgrzewania kruszywa,
b) mieszarki, w której następuje wymieszanie i otoczenie kruszywa asfaltem lub smołą (program egzamin ustny).

Masy bitumiczne

Przy produkcji mas bitumicznych na zimno suszenie i ogrzewanie kruszywa jest zbyteczne.
Masy bitumiczne, przygotowywane przez otoczenie kruszywa mineralnego asfaltem lub smołą na gorąco albo na zimno, są to masy ziarniste, dostarczane na miejsce ich zużycia (do budowy nawierzchni drogowych, fabrycznych lub podłóg) w postaci sypkiej. Masę układa się warstwą odpowiedniej grubości na odpowiednio przygotowane podłoże i zagęszcza przez wałowanie lub ubijanie.

Uzyskuje się w ten sposób jednolitą płytę stanowiącą tzw. nawierzchnię bitumiczną jedno-, dwu- lub wielowarstwową o różnych nazwach, zależnie od doboru kruszywa i sposobu wykonania poszczególnych warstw (opinie o programie).
Jedną z szeroko rozpowszechnionych mas bitumicznych jest tzw. asfalt lany. Jest to masa składająca się z asfaltu, mączki mineralnej, głównie wapiennej lub proszku z wapienia bitumicznego, piasku i grysiku. Masę przygotowuje się w specjalnych kotłach gdzie składniki dodawane kolejno (najpierw asfalt, następnie mączka mineralna i grysy) po wymieszaniu przy stałym podgrzewaniu tworzą masę ciekłą, dającą się rozlewać warstwą odpowiedniej grubości. Masa ta po zastygnięciu tworzy
bez wałowania zwartą i szczelną warstwę, stosowaną do budowy nowoczesnych nawierzchni lub jako pokrycie dachów płaskich i tarasów (segregator aktów prawnych).

Ze względu na sposób doboru mieszanki mineralnej rozróżnia się, jak wspomniano, masy bitumiczne (asfaltowe lub smołowe) makadamowe i betonowe. W masach makadamowych lub tzw. jedno- frakcjowych kruszywo posiada określone uziarnienie w wąskich granicach wymiarów ziarn, np. 25-40 mm, 5-15 mm itp., i dlatego też masa po zagęszczeniu zawiera znaczną ilość pustych przestrzeni.
W bitumicznych masach betonowych kruszywo dobiera się według ogólnych zasad zestawienia mas betonowych (promocja 3 w 1).
Mieszanka mineralna powinna zawierać kruszywo o stopniowo zmniejszającym się uziarnieniu. Krzywa uziarnienia na wykresie powinna przebiegać z łagodnym spadkiem, począwszy od założonej maksymalnej wielkości ziarna aż do wypełniacza.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami