Blog

Antena śledząca zdjęcie nr 2
07.05.2021

Składowanie klinkieru

W artykule znajdziesz:

Składowanie klinkieru

Antena śledząca zdjęcie nr 3
Składowanie klinkieru

Uzasadniono konieczność oddzielania poszczególnych, składających się na ciąg produkcyjny, operacji technologicznych wielkopojemnościowymi składowiskami buforowymi. Podstawowa rola składowisk ma charakter ruchowo-organizacyjny, polega bowiem głównie na izolowaniu i uniezależnianiu ruchu poszczególnych oddziałów produkcyjnych od planowych bądź przypadkowych przestojów oddziału poprzedzającego i następnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Składowisko klinkieru, oddzielające operację wypalania (piece obrotowe) od operacji mielenia, oprócz roli buforu kompensacyjnego ma jednak także znaczenie chemiczno-technologiczne. Zasadniczy postulat technologii produkcji klinkieru głosi konieczność pełnego wysycenia zawartego w mieszance surowcowej wapna kwaśnymi tlenkami, bez pozostawienia w produkcie spiekania wolnego nie związanego tlenku wapniowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jednak w warunkach przemysłowych, szczególnie w przypadku spiekania surowców zawierających mało reaktywne składniki (np. piasek kwarcowy) i wobec stałej konieczności realizowania uzasadnionego kompromisu między jakością produktu a ekonomiką procesu, klinkier zawiera często pewne ilości wolnego tlenku wapniowego (uprawnienia budowlane). Należy przy tym pamiętać, że występujący w klinkierze wolny tlenek wapniowy przeszedł w piecu obrotowym przez stosunkowo wysoką temperaturę i jest z tej przyczyny mało aktywny, trudno i bardzo powoli reaguje z wodą, ma więc wszelkie cechy wapna martwo wypalonego.

Ponadto zdarza się często, że wolny tlenek wapniowy jest w masie klinkieru rozłożony nierównomiernie, występując w postaci większych lokalnych skupień. Obecność wolnego tlenku wapniowego jest dla jakości cementu niebezpieczna, grozi bowiem pękaniem, a nawet rozpadaniem się zhydratyzowanego, stwardniałego wyrobu betonowego.
Przedstawione okoliczności skłaniają do przechowywania świeżo wyprodukowanego klinkieru przez dłuższy czas w kontakcie z wilgocią atmosferyczną (program egzamin ustny).

Ilość klinkieru

W tych warunkach występujące w przemysłowym klinkierze portlandzkim choćby niewielkie ilości wolnego tlenku wapniowego mają czas zhydratyzować i zamienić się w wodorotlenek wapniowy. Występujący przy tej przemianie przyrost objętości doprowadza do pękania i rozpadu poszczególnych ziarn klinkieru, a więc naprężenia niszczące rozładowują się w luźnym zbiorze ziarn klinkieru i nie stanowią zagrożenia dla jakości cementu (opinie o programie).

Z powyższego wynika, że konstrukcja hali składowiskowej klinkieru powinna umożliwiać jego kontakt z atmosferą, a jej pojemność powinna zapewniać dostatecznie długi okres składowania odpowiedniej buforowej ilości klinkieru. Pierwszy z tych postulatów doprowadzał do budowy otwartych, czasem tylko zadaszonych składów klinkieru. Hale składowania klinkieru były najczęściej obsługiwane suwnicami chwytakowymi, które zapewniały zarówno odbiór z pieców i rozsypywanie świeżego klinkieru na hali, jak i zasilanie młynów cementu klinkierem pobranym z hali (segregator aktów prawnych).

Należy dodać, że w cementowniach, których dobowa produkcja nie przekraczała 1000 t klinkieru, był on składowany na wspólnej hali składowiskowej, której poszczególne odcinki przeznaczone były dla wstępnie rozdrobnionego surowca, dodatków korekcyjnych, węgla, klinkieru, gipsu, a czasem także granulowanego żużla wielkopiecowego. Przenoszenie klinkieru chwytakami na hali pozbawionej bocznych ścian osłonowych powodowało bardzo intensywne i uciążliwe dla otoczenia pylenie.

Okoliczność ta, w połączeniu ze stałym i znacznym wzrostem dobowej wydajności fabryk cementu, doprowadziła do konstruowania składów klinkieru na tyle osłoniętych, aby nie dopuścić do wydobywania się na zewnątrz pyłu wytwarzanego w czasie napełniania hali. Te nowoczesne składowiska klinkieru mają postać zadaszonych i osłoniętych pryzm lub stożków, a czasem także silosów (promocja 3 w 1). Zapełnianie składowiska zapewniają stacjonarne przenośniki różnych typów, które zasypują skład w jednym punkcie (stożek, silos) bądź w dowolnym punkcie długiej pryzmy.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Antena śledząca zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Antena śledząca zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Antena śledząca zdjęcie nr 8 Antena śledząca zdjęcie nr 9 Antena śledząca zdjęcie nr 10
Antena śledząca zdjęcie nr 11
Antena śledząca zdjęcie nr 12 Antena śledząca zdjęcie nr 13 Antena śledząca zdjęcie nr 14
Antena śledząca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Antena śledząca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Antena śledząca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami