Blog

Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 2
24.04.2021

Składowanie materiałów

W artykule znajdziesz:

Składowanie materiałów

Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 3
Składowanie materiałów

Przy rozmieszczaniu tych składowisk i magazynów należy przewidzieć przypadkach buduje się rampy, będące miejscem wyładunku materiałów lub elementów budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
O zasadach rozmieszczania placów składowych i magazynów mówiliśmy już wyżej.

Podstawą dla określenia wielkości magazynów i składów na budowie są:
- harmonogramy dostawy, zużycia i zapasu materiałów;
- normatywy powierzchni składowania.
Należy tu zwrócić uwagę, że poza magazynami dla materiałów, przy poszczególnych warsztatach lub wytwórniach należy przewidzieć dodatkowe pomocnicze składy na gotowe wyroby, wykonywane na terenie budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Składy w zależności od rodzaju składowanego materiału dzielą się na następujące rodzaje:
- składy otwarte,
- składy pod dachem - wiaty,
- składy zamknięte - magazyny.

Cegła może być dostarczana luzem lub w specjalnych pojemnikach (kontenerach). Cegłę dostarczaną luzem składuje się bezpośrednio na placach budów, na otwartej przestrzeni.
Cegłę należy składować na wyrównanym podłożu, układając przylegające do siebie kozły po 250 sztuk, zakończone na wierzchu tzw. „kominkiem” z 10 cegieł. Cegły ustawia się w kozły warstwami na przemian w takim układzie, aby wiązały kozioł i chroniły przed rozsypaniem się.
W razie stosowania pojemników, cegły umieszcza się w nich już w cegielni. Wyjęcie cegieł z pojemnika następuje dopiero po dostarczeniu pojemnika na miejsce wbudowania cegieł (uprawnienia budowlane).
Cement pakowany jest w worki papierowe 3-warstwowe o pojemności 50 kg i wymiarach 44 x 65 x 13 cm (worek w stanie ściśniętym). Cement należy składować w pomieszczeniach zamkniętych, w odległości 0,3-0,5 m od ścian pomieszczenia.

Partie cementu

Worki układa się warstwami w stosy, do wysokości 10-ciu warstw, na pomostach drewnianych będących podłogą należycie odizolowaną od wilgoci gruntowej. Cement składuje się systemem blokowym, nie oddzielając od siebie poszczególnych stosów (program egzamin ustny). Partie cementu pochodzące z różnych dostaw należy zaznaczać przekładkami, a to w tym celu, aby zapobiec gromadzeniu w magazynach partii cementu dostarczonych dawniej i nie dopuścić do pobierania do produkcji jedynie cementu świeżo przywiezionego. W ostatnim czasie rozpowszechnia się składowanie cementu luzem w silosach.

Piasek i żwir należy magazynować na otwartej przestrzeni, na ubitym podłożu, w zasiekach lub regularnych pryzmach. Pryzm piasku lub kruszywa nie wolno opierać o ściany budynków lub ogrodzenia. Pryzmy piasku lub żwiru można otoczyć ściankami z desek (opinie o programie). Deski przymocowuje się do kołków wbitych w ziemię. W celu zabezpieczenia od wypychania desek wskutek parcia piasku lub żwiru, deski należy umieszczać od strony wewnętrznej, tj. między wbitymi kołkami a pryzmami piasku lub żwiru. W ten sposób wykonywane są tzw. zasieki na piasek.

Pryzmy oraz zasieki z piaskiem lub żwirem należy zabezpieczyć w zimie przed przemarzaniem i oblodzeniem. W tym celu przykrywa się je matami słomianymi, papą, brezentem itp. Zabezpieczony w ten sposób piasek lub żwir pozwoli, nawet przy dużych mrozach i zamarzniętej wierzchniej warstwie, na wydobywanie systemem jamowym nie przemarzniętego i nie oblodzonego żwiru lub piasku (segregator aktów prawnych).
Wapno hydratyzowane (tzw. wapno suche gaszone) dostarczane jest albo luzem, albo w potrójnych workach papierowych o pojemności 50 kg. Wapno hydratyzowane należy przechowywać w pomieszczeniach suchych w odległości 0,5 m od ścian zewnętrznych, układając worki na wysokość 10 warstw.

Wapno palone może być dostarczane w kawałkach lub w proszku. Zazwyczaj wapno palone dostarczane jest w kawałkach i dostarczane luzem. Wapno palone sproszkowane dostarczane jest w workach papierowych o pojemności 50 kg. Ponieważ wapno palone, pobierając wilgoć z powietrza, traci swe właściwości wiążące, nie należy go długo składować. Wapno należy chronić przed zawilgoceniem, zarówno w czasie transportu, jak i w czasie magazynowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 8 Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 9 Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 10
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 11
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 12 Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 13 Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 14
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami