Blog

Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 2
09.12.2021

Składowanie materiałów izolacyjnych

W artykule znajdziesz:

Składowanie materiałów izolacyjnych

Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 3
Składowanie materiałów izolacyjnych

Wobec wysokich wymagań stawianych materiałom do robót izolacyjnych odbiór ich od dostawcy i przyjęcie do składowania powinno odbywać się pod
ścisłym nadzorem technicznym. Materiały powinny być dostarczane zgodnie z normami, warunkami technicznymi, opisem technicznym dokumentacji i kosztorysem. Materiały powinny być cechowane i mieć świadectwa badań laboratoryjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pierwszym warunkiem stawianym przy odbiorze jest stwierdzenie, że materiały nie są uszkodzone: np. rolki papy i juty nie są zgniecione i podarte, beczki z masami nie przeciekają. Przy powierzchniowych oględzinach należy określić zgodność dostawy z zamówieniem.

Składowanie materiałów izolacyjnych zależy od ich właściwości.
Role pap bitumicznych ustawia się pionowo, a role jut bitumicznych zawiesza się na wałkach, na które role są nawinięte (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Beczki z masami izolacyjnymi łatwopalnymi powinny być szczelne. Wyciekanie mas powoduje trwałe zanieczyszczenie magazynu, utrudnia organizację robót i zwiększa niebezpieczeństwo pożaru.
Lepiki dostarczone w bębnach, skrzyniach lub luźno w kawałkach muszą być oddzielone przegrodami, ażeby nie rozpływały się. Powinny być gromadzone w pobliżu urządzenia przeznaczonego do topienia mas.

Wszelkie inne materiały, jak folie winidurowe i igelitowe, powinny być zabezpieczone przed odkształceniami i możliwością uszkodzenia.
Szczególnie starannie powinny być przechowywane pasy folii igelitowej, pasy ołowiu i inne, przeznaczone do wykonywania spoin dylatacyjnych (uprawnienia budowlane).
Metalowe części ram, uchwytów, obramowań przepon, tuleje rur z zaciskami i innych elementów powinny być dokładnie sprawdzone, czy są w komplecie, czy części poszczególne pasują oraz czy są zgodne z dokumentacją techniczną. Stalowe elementy mechaniczne powinny być starannie naoliwione i przygotowane do montażu.

Pokrycia powłokowe

Materiały pochodzenia organicznego wymagają pomieszczeń suchych i ciepłych (program egzamin ustny). Jeżeli roboty odbywają się w okresie chłodnym, magazyny muszą być ogrzewane. Przy robotach zimowych należy przygotować pomieszczenie, w którym materiały przeznaczone na bieżący dzień roboczy powinny być ogrzane do temperatury 20-P30 °C. Przy większych robotach pożądane są specjalne cieplaki, ogrzewane rurami centralnego ogrzewania lub piecami, których paleniska są umieszczone na zewnątrz.
Należy pamiętać, że roboty izolacyjne wymagają wyjątkowego porządku i przestrzegania ustalonego harmonogramu, ponieważ w zasadzie należą do robót, których wykonanie wymaga często wstrzymania innych ważniejszych, nie mówiąc o kosztach pompowania wody i stałej obecności nadzoru (opinie o programie). Brak jakiegokolwiek elementu powoduje zatrzymanie robót, dezorganizację, odbijającą się na całej budowie. Powstawać mogą wtedy usterki, których w większości przypadków nie można usunąć bez bardzo kosztownych przeróbek i nowych inwestycji.

Zabezpieczenia od wilgoci atmosferycznej i gruntowej obejmują pokrycia dachów, tarasów, jezdni mostowych oraz izolacje fundamentów i innych elementów budowli.
Powłoki. Pokrycia powłokowe polegają na układaniu powłok z lepików i mas izolacyjnych. Ten rodzaj zabezpieczeń jest u nas stosunkowo rzadko stosowany. Główną przeszkodą do stosowania pokryć powłokowych jest trudność uzyskania trwałego podłoża, gdyż stosowane prawie wyłącznie gładzie cementowe odpryskują i powstają w nich znaczne szczeliny wywołujące rozrywanie powłok. Powłoki są trwałe tylko na powierzchniach z niewyprawionego betonu (segregator aktów prawnych).

Takie powierzchnie gładkie i nadające się do układania powłok mają np. konstrukcje prefabrykowane. Trwałe podłoża uzyskuje się również w przypadku natychmiastowego zacierania powierzchni betonów układanych na mokro.
Podłoże nie powinno działać szkodliwie na powłokę. Nie powinno parować, a zatem musi być suche.

Nie może ono również przepuszczać pary wodnej pod ciśnieniem. Podłoże nie powinno być podatne na zmiany temperatur (promocja 3 w 1).
Przyjmując takie wymagania można powłoki stosować prawie wyłącznie jako pokrycia wiat, pełnych elementów konstrukcyjnych oraz dachów w budynkach z dobrze wentylowanymi poddaszami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 8 Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 9 Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 10
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 11
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 12 Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 13 Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 14
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Naprężenia podłużne powłoki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami